Çözüldü Bilgisayar kendini kapatıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sqeax

Decapat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
İlk olarak sistemim;
  • İşlemci: Intel i7 6700.
  • Ekran kartım: ASUS GTX 1650.
  • RAM: 8 GB.
  • Depolama: 240GB SSD 320GB HDD.
  • Power Supply: High Power 500W 80 Plus.
  • Anakart: Gigabyte B250M.
  • İşletim sistemim: Windows 10.
Sorunumsa bazı oyunlarda bilgisayar birden kendini resetliyor ve hiçbir sorun olmadan tekrar çalışıyor.
Hangi oyunlarda oluyor derseniz;
  • ALTF4
  • ETS 2
  • Friday the 13th.
  • Apex Legends.
  • Devour
Nasıl kapandığına birkaç örnek verebilirim mesela:
  • ALT4 oyununda parkur yapıyordum ve kocaman patlayan bir top bana çarptığı an bilgisayar kendine reset attı, oyuna tekrar girdiğimde aynı top gene patladı fakat bilgisayar resetlenmedi. Ayarları düşüğe çektim şu an o son kapanışından beri hiç kapanmadı ALTF4 oyununda.
  • ETS 2 menüdeyken çekici yöneticisine girmek istiyordum, tıkladım ve bilgisayar kendini resetledi. Geri açtım bilgisayarı, tekrar tıkladım, sorunsuz açıldı.
  • Friday the 13th, bu sorunu en fazla bu oyunda yaşıyorum, tüfek ateşlediğimde kapandı. Girdim, ateşledim, kapanmadı. Durduk yere kapandı ve sinirden sildim oyunu.
  • Apex Legends oyunu daha dün indirdim, bir anlık hevesle girdim eğitimde eline silah al dedi ve silahı almak için tuşa bastığım an tekrar reset attı. Girdim, tekrar bastım tuşa, hiçbir sorun yoktu ve bu oyunda da durduk yere kapatıyordu. Sonra oyun ayarlarını Low'a alıp V-Sync'i açtığımda ne yaparsam yapayım oyun resetlemiyordu fakat V-Sync'i kapattığımda gene resetliyordu.
  • Devour, bu oyunda sadece bir kere oldu, oyuna girdim, menüde pat diye restart attı ve bir daha bu oyunda olmadı.
Denediğim yöntemler;
  • Hızlı başlatmayı kapattım.
  • Ekran kartını güncelledim.
  • Antivirüs programı ile bilgisayarı taradım.
  • Belki oyunlardan kaynaklıdır dedim dosyaları doğruladım.
  • Yasaktan sonra tamamen format atmayı düşünüyorum.
Dün bu sorunu tekrar yazmıştım ve PSU veya ekran kartından kaynaklı olabilir dediler. OCCT ile PSU'yu teste sokun dediler ve denedim bilgisayar kendini resetledi.
Ekran kartımı daha yeni şubatta aldım.
Sıcaklık değerlerimse şöyle fakat bilgisayar bir yarım saattir arkada Apex Legends oyununda menüde kalmış bir şekildeydi ve şu an Google haricinde bir şey açık değil sıcaklık değerlerini söylüyorum;
  • CPU maksimum: 45 derece.
  • GPU maksimum: 35 derece.
  • SSD maksimum: 31 derece.
  • HDD maksimum: 33 derece.
  • Anakart maksimum: 30 derece.
Oyunlardayken genellikle;
  • CPU: 60-65 derece aslında oyundan oyuna değişiyor bazen 45-50 derecede olabiliyor.
  • GPU: 40-45-50 bazen de 55 olabiliyor. Fakat oyunlardayken elimi kasaya götürdüğümde sıcaklık hissediliyor.
  • İşlemci fanım: Kötü zamanında 30-35 TL'lik bir şey değiştirmeyi düşünüyorum zaten.
Sorun PSU'dan kaynaklı olabilir mi?
Yani sorunumu detayına detayına kadar anlattım daha da olmazsa reset ata ata oynayacağım galiba.
Sorunumu buraya birden çok yazdığım ve sizi rahatsız ettiğim için özür dilerim fakat bu sorun iyice canımı sıkmaya başladı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Durum onu gösteriyor. High Power iyi markadır fakat problem olmayacağı anlamına gelmez. Garantisi varsa gönderebilirsiniz.
İlk olarak sistemim;
  • İşlemci: Intel i7 6700.
  • Ekran kartım: ASUS GTX 1650.
  • RAM: 8 GB.
  • Depolama: 240GB SSD 320GB HDD.
  • Power Supply: High Power 500W 80 Plus.
  • Anakart: Gigabyte B250M.
  • İşletim sistemim: Windows 10.
Sorunumsa bazı oyunlarda bilgisayar birden kendini resetliyor ve hiçbir sorun olmadan tekrar çalışıyor.
Hangi oyunlarda oluyor derseniz;
  • ALTF4
  • ETS 2
  • Friday the 13th.
  • Apex Legends.
  • Devour
Nasıl kapandığına birkaç örnek verebilirim mesela:
  • ALT4 oyununda parkur yapıyordum ve kocaman patlayan bir top bana çarptığı an bilgisayar kendine reset attı, oyuna tekrar girdiğimde aynı top gene patladı fakat bilgisayar resetlenmedi. Ayarları düşüğe çektim şu an o son kapanışından beri hiç kapanmadı ALTF4 oyununda.
  • ETS 2 menüdeyken çekici yöneticisine girmek istiyordum, tıkladım ve bilgisayar kendini resetledi. Geri açtım bilgisayarı, tekrar tıkladım, sorunsuz açıldı.
  • Friday the 13th, bu sorunu en fazla bu oyunda yaşıyorum, tüfek ateşlediğimde kapandı. Girdim, ateşledim, kapanmadı. Durduk yere kapandı ve sinirden sildim oyunu.
  • Apex Legends oyunu daha dün indirdim, bir anlık hevesle girdim eğitimde eline silah al dedi ve silahı almak için tuşa bastığım an tekrar reset attı. Girdim, tekrar bastım tuşa, hiçbir sorun yoktu ve bu oyunda da durduk yere kapatıyordu. Sonra oyun ayarlarını Low'a alıp V-Sync'i açtığımda ne yaparsam yapayım oyun resetlemiyordu fakat V-Sync'i kapattığımda gene resetliyordu.
  • Devour, bu oyunda sadece bir kere oldu, oyuna girdim, menüde pat diye restart attı ve bir daha bu oyunda olmadı.
Denediğim yöntemler;
  • Hızlı başlatmayı kapattım.
  • Ekran kartını güncelledim.
  • Antivirüs programı ile bilgisayarı taradım.
  • Belki oyunlardan kaynaklıdır dedim dosyaları doğruladım.
  • Yasaktan sonra tamamen format atmayı düşünüyorum.
Dün bu sorunu tekrar yazmıştım ve PSU veya ekran kartından kaynaklı olabilir dediler. OCCT ile PSU'yu teste sokun dediler ve denedim bilgisayar kendini resetledi.
Ekran kartımı daha yeni şubatta aldım.
Sıcaklık değerlerimse şöyle fakat bilgisayar bir yarım saattir arkada Apex Legends oyununda menüde kalmış bir şekildeydi ve şu an Google haricinde bir şey açık değil sıcaklık değerlerini söylüyorum;
  • CPU maksimum: 45 derece.
  • GPU maksimum: 35 derece.
  • SSD maksimum: 31 derece.
  • HDD maksimum: 33 derece.
  • Anakart maksimum: 30 derece.
Oyunlardayken genellikle;
  • CPU: 60-65 derece aslında oyundan oyuna değişiyor bazen 45-50 derecede olabiliyor.
  • GPU: 40-45-50 bazen de 55 olabiliyor. Fakat oyunlardayken elimi kasaya götürdüğümde sıcaklık hissediliyor.
  • İşlemci fanım: Kötü zamanında 30-35 TL'lik bir şey değiştirmeyi düşünüyorum zaten.
Sorun PSU'dan kaynaklı olabilir mi?
Yani sorunumu detayına detayına kadar anlattım daha da olmazsa reset ata ata oynayacağım galiba.
Sorunumu buraya birden çok yazdığım ve sizi rahatsız ettiğim için özür dilerim fakat bu sorun iyice canımı sıkmaya başladı.
Bana PSU ile ilgili geldi, eğer direkt olarak kapanıyorsa onunla ilgili olabilir gibi sanki. Isı değerleri normal gibi aslında.

Dediğinize göre PSU kaynaklı olabilir. OCCT testinde hata vermiş. Güncel olanla tekrar test yapıp deneyin. Hata verirse, farklı bir PSU ile deneyebilirsiniz.

Dediğinize göre PSU kaynaklı olabilir. OCCT testinde hata vermiş. Güncel olanla tekrar test yapıp deneyin. Hata verirse, farklı bir PSU ile deneyebilirsiniz.

OCCT'yi dün forumdan bir arkadaş önerdi ve 6.2.2 sürümünde indirmemi istedi de.

Günceli ile de deneyin. Güncelleme yapıldı.

Var zaten hocam. Mesajıma bakabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı