Bilgisayar mağazası açmak

gökayarsln

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba konu başlığından da anlaşılacağı üzere bilgisayar mağazası açıp bu işe yatırım yapmayı düşünüyorum.
Öncelikle bahsedeyim samsun da oturuyorum amacım burada merkezde 100 150 metrekare bir dükkan kiralayarak Vatan, sinerji bilgisayar gibi bir mağaza açıp toptan aldığım bilgisayar, bilgisayar bileşenleri ve çevre birimleri gibi malzemelerin satışını sağlamak. Samsunda bu işi yapan büyük firmalardan sadece Teknosa, MediaMarkt, Vatan gibi mağazalar var fakat sizinde bildiğiniz üzere fahiş fiyatlardan ürün satıyorlar. Benim amacım bu ürünleri internet fiyatının az miktar üstünde veya hemen hemen bu fiyatlardan satışını yapmak montaj hizmetini vermek. Öyle format bilgisayar tamiri gibi işlere girmeyeceğim.

Yazılımcı ve bilgisayar mühendisi birçok arkadaşım var gerekli sermayeye ise hemen hemen sahibim. Samsunda bilenler vardır mutlaka atakum veya çiftlik semtine mağaza açmayı hedefliyorum. Sizce bu işe girilir mi kazancı yeterli olur mu?

Şunları da belirteyim samsunda merkezi yerlerde 100-200METREKARE için dükkan kiraları 7-10BIN TL arası.
Benim için asıl önemli olan bilgisayar bileşenlerini toptan fiyatına nereden sağlayabileceğim.

Bu konu ise aklıma şuradan yattı: Vatan Bilgisayar'a taksit ödemek için her gittiğimde sırada 3 4 tane müşteri mutlaka 10.000 TL civarında bilgisayar toplamış oluyorlar bilgisayar bileşenlerin baktığımda ise internetten aynı parçaların 8.500 9.000 TL tuttuğunu görüyorum sahiplerine neden internet alışverişini tercih ettiklerini sorduğumda parçaları görerek almayı internet alışverişine hala güvenmediklerini (buna bende dahil) söylüyorlar e malum bulunduğum ilde sadece Vatan olunca insanlar mecburen orayı tercih ediyorlar.

Tabi amacım Vatan kadar büyük bir şube açmak değil ama hemen hemen etkili ve insanların tercih edeceği bir mağaza açmak.

Bana böyle bir mağaza açmak ne kadara mal olur, parça teminini nasıl sağlayabilirim, ekstra olarak sizin tavsiyeleriniz neler olur öğrenmek isterim.
İlgi ve alakalarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Soru müthiş.
Temin nasıl yapılır diye buraya üye bir elektronik üreticisine soralım. @Cooler Master Türkiye

Mahalle bilgisayarcısı olmayacaksanız minimum 500.000 TL'yi gözden çıkartmanız lazım.

Ticaret risk işidir. Bu riskli piyasada ayakta kalmanız çok zor olabilir. İnternete her ne kadar güvenmeseler de; indirim gördüklerinde herkesin güvenesi geliyor. Mağazanızın internet sitesi olmalı. İtopya gibi örneğin. Çünkü internet artık günümüzün en önemli faktörü. Sadece şube ile olacak iş değil.

Yatırdığınız para, aylık masraflarınız derken bunun altından kalkabilecek kadar da kenarda paranız olması lazım.

Ben olsam bu devirde çok ciddi bir yatırımla başlamayacaksam bu işe girmezdim. Sağlam bir e-ticaret sitesi kurar, bir depo kiralayıp malları yığardım. Üstüne de çok sağlam bir reklam ile iş kovalardım. Baktım iş büyüyor, şube açardım.

Hocam ucuza satmanız o kadar da kolay değil, üreticiler toplu alımlarda büyük firmalara indirim veriyor, 100 tane karta o kadar indirim vermezler muhtemelen. Bence aynı anda Online mağaza da açın. Eğer mantıklı olursanız başarılı olacağınızı düşünüyorum. 150 metrekare yerin içini aynı İtopya Beylikdüzü mağazası gibi dekore edin. İnstagram'a sık sık reklam verin, fiyatlar makul olursa şahsen ben de alışveriş yaparım sizlerden.

Son düzenleme:
Mahalle bilgisayarcısı olmayacaksanız minimum 500.000 TL'yi gözden çıkartmanız lazım.

Ticaret risk işidir. Bu riskli piyasada ayakta kalmanız çok zor olabilir. İnternete her ne kadar güvenmeseler de; indirim gördüklerinde herkesin güvenesi geliyor. Mağazanızın internet sitesi olmalı. İtopya gibi örneğin. Çünkü internet artık günümüzün en önemli faktörü. Sadece şube ile olacak iş değil.

Yatırdığınız para, aylık masraflarınız derken bunun altından kalkabilecek kadar da kenarda paranız olması lazım.

Ben olsam bu devirde çok ciddi bir yatırımla başlamayacaksam bu işe girmezdim. Sağlam bir e-ticaret sitesi kurar, bir depo kiralayıp malları yığardım. Üstüne de çok sağlam bir reklam ile iş kovalardım. Baktım iş büyüyor, şube açardım.
Kırıkkalese bir kişiyle konuştum daha doğrusu aracı bir kimse ile aylık kazancının 18bin TL net karı olduğunu söylemişti

Kenarda 300bin TL param var bende bu iş için 400bin tlyi gözden çıkarmıştım 200bin tlye 5 yılda 36bin TL faiz ile kredi alabiliyorum bunada güvencim vardı başlarda aylık kazancını ortalama en düşük olarak 10bin TL ve dediğiniz gibi gerekli reklamlar bilinilirlik vw güven sağlandığında +20bin TL gibi bir net kar hesapladım 3 4 sene içinde e ticaret işine bakan fazla olabilir ama Karadenizde pek de fazla yok alıcı aldığı ürüne dokunmak istiyor 😂
Hocam ucuza satmanız o kadar da kolay değil, üreticiler toplu alımlarda büyük firmalara indirim veriyor, 100 tane karta o kadar indirim vermezler muhtemelen. Bence aynı anda Online mağaza da açın. Eğer mantıklı olursanız başarılı olacağınızı düşünüyorum. 150 metrekare yerin içini aynı İtopya Beylikdüzü mağazası gibi dekore edin. İnstagram'a sık sık reklam verin, fiyatlar makul olursa şahsen ben de alışveriş yaparım sizlerden.
Parça temini için birebir o firma ile mi görünen gerekiyor örneğin Asus ekran kartları alacağım Asus ile mi görüşmem gerekiyor

Yeni konular

Geri
Yukarı