Bilgisayar mühendisi yazılım bilmek zorunda mı?

Darth.Vader

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Mustafar
Merhaba ben bir lise öğrencisiyim ve ileriki mesleğimi şimdiden belirleyip ona odaklanmak istiyorum. Fakat yazılım mühendisi ile bilgisayar mühendisliği arasında kaldım. Bir yazılım mühendisi donanım bilmek zorunda değil diye biliyorum. Peki bir bilgisayar mühendisi yazılım bilmek zorunda mı? Ve hangisini okursam işe girme imkanım artar?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşin saf donanım kısmıyla ilgilenmek istiyorsan, Elektrik Elektronik tercih edebilirsin.

İşe girme imkanın neyi bildiğinden çok; ne yapmak istediğin ve yapmak istediğin şeyi ne kadar bildiğine bağl. Ne yapmak istiyorsun?
Ben program yapmak yada işlemci ekran kartı vb cihazlarla ilgilenmek yada yapmak istiyorum.Ayrıca bugün yazılım öğrenmeye başladım. Python' da birkaç kod öğrenmeye çalışıyorum.

Programdan kastın, uygulama, oyun gibileri ise, yazılım ağırlıklı gitmen daha iyi olur.

İşlemci, mikro işlemci, ekran kartı, bunların çekirdekleri, kart tasarımları ve komponentleri üzerine gitmek istiyorsan Elektrik Elektronik okuyabilirsin. Ben, işin EE tarafını biliyorum ama donanım tarafını Bilgisayar okuyan bir arkdaştan da dinlemek lazım, zira Türkiye'de biraz karışık.

Ama bir uygulama tasarlamakla bir donanım, komponent tasarlamak uç şeyler.

Programdan kastın, uygulama, oyun gibileri ise, yazılım ağırlıklı gitmen daha iyi olur.

İşlemci, mikro işlemci, ekran kartı, bunların çekirdekleri, kart tasarımları ve komponentleri üzerine gitmek istiyorsan Elektrik Elektronik okuyabilirsin. Ben, işin EE tarafını biliyorum ama donanım tarafını Bilgisayar okuyan bir arkdaştan da dinlemek lazım, zira Türkiye'de biraz karışık.

Ama bir uygulama tasarlamakla bir donanım, komponent tasarlamak uç şeyler.
O zaman biraz düşüneceğim. Büyük ihtimal ya yazılım yada elektronik mühendisliğini seçerim. Teşekkür ederim 🙂.

Her bölüm, belirli sınırlar çerçevesinde temel bilgiler verir sana, senin ise girdiğin bölüme göre istediğin bir alanda uzmanlaşman gerekir.

Saydığın üç bölüme bakarken, uzmanlık alanlarına da dikkat et. :)
Uzmanlık alanı derken anlamadım da. Yani kendini geliştirebileceği bölümler mi?

Bilgisayar mühendisi yazılım bilmek zorunda. Herhangi bir kariyer sitesine gir ve bilgisayar mühendisliğini araştır, göreceğin şey en az dört beş tane yazılım dilinde temelin olmasını isterler. Genellikle en yaygın Java, C++, C#, Python, JavaScript dilleri isterler.

Geri
Yukarı