Bilgisayar mühendisliği için laptop mu masaüstü mü?

Rimee

Decapat
Daha fazla  
Seneye üniversiteye geçeceğim inşallah ve okumak istediğim bölüm bilgisayar mühendisliği. Hem FPS oyunlarını ciddi manada oynayan hem de hikayeli oyunları oynamayı seven bir oyuncuyum aynı zamanda kodlama işine merak salmış biriyim. Üniversite de geçirdiğim zaman boyunca ve önümüzdeki 5-6 yıl işlerimi görecek bilgisayar almak istiyorum. Çevremdekiler taşıması daha kolay hem üniversiteye hem arkadaşlarınla buluştuğun zaman kullanacaksın diyerekten laptop almamın daha iyi olduğunu söylüyor. Ben masaüstü daha çok performans vadettiği için masaüstü almak istiyorum. Sorularım şunlardır:
1) sizce hem bilgisayar mühendisliği hem de oyun oynamak için(yukarıda belirttiğim gibi FPS tarzı rekabetçi oyunlarını ciddi oynamayı ve gidebildiğim kadar gitmeyi seven biriyim.) Masaüstü mü almalıyım laptop mu?
2) eğer masaüstü alırsam elimdeki bilgisayar üniversite projeleri vesaire için yeterli olacak mıdır?
Şu an kullandığım bilgisayar:
MSI GE62 6qf Apache Pro (2016 yılında alındı)
GTX970M.
i7-6700HQ 2.60GHz
16 GB RAM.
3) almak istediğim masaüstü özelliklerini değerlendirirseniz sevinirim. (Sinerji'den hazır sistem alacağım)
Anakart: Gigabyte B450M-H 3600MHz(OC) RGB M.2 AM4 mATX anakart (B450M-H)
ekran kartı: Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Gaming OC LHR 8 GB GDDR6 256 bit
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz 6 çekirdek 35MB AM4 7nm.
RAM: Corsair 16 GB(2x8) Vengeance RGB RT 3600MHz CL16 DDR4 RAM.
SSD: Mld 500GB M300 NVMe okuma 3300 MB-yazma 3100 MB M.2 SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
Reis üniversite okuyorsan ve kütüphanelerde felan ders çalışırım diyorsan tabi ki senin için laptop daha iyi olacaktır fakat masaüstündeki performansı yakalayamazsın laptop ile

Elinizdeki laptopu okul için kullanırsınız daha sonraları ise masaüstü sisteminizi dizebilirsiniz. Ama eğer illa bir seçim yapılacaksa ve birinden vazgeçilecekse öğrenci için kesinlikle laptop.

Okul bittiği zaman laptop daha çok işine yarayacak ama okul biterken değiştiririm dersen sorun olmaz.
Projeler için de yeterli olacaktır. Okullarda ne eski bilgisayarlar üzerinde proje yaptırıyorlar sendeki gayet yeterli.

Geri
Yukarı