Bilgisayar mühendisliği için Marmara Üniversitesi vs İstanbul Bilgi Üniversitesi

Hocam bilginin labaratuvar , sosyal tesis vb özellikleri daha iyi değil midir? Bir de hocalarına bakın.
Muhtemelen daha iyidir ama en son aşamaya geldiğiniz de bir iş yerine CV bıraktığınızda oo özel üniversite yani para ile diploma aldınız olma ihtimali de var. Kendi düşüncem bu sadece çevrenizde varsa buralardan mezun ve işe alım sürecinde bunlar olmuyor diyen kesinlikle tercih edin ben henüz üniversite 2.sinif öğrencisiyim ondan dediklerim saçmalık da olabilir.

Ben olsam YTÜ, Marmara, Bilgi şeklinde yazardım. Sen burslu olarak yüksek puanla giriyorsun ama yanındaki adam 2 gram aklı ve dolu cüzdanı ile geliyor. Derslerde o herif anlasın diye ekstra uğraşıyor hoca. 1 yıl Bilgi'de okudum ve bana yetti. Yatay geçiş yaptım.
Nereye geçtiniz hocam? Yıldıza sıralamam yetmeyecek, onu söyleyeyim. Yoksa Yıldız ilk tercihim olurdu.

Nereye geçtiniz hocam? Yıldıza sıralamam yetmeyecek, onu söyleyeyim. Yoksa Yıldız ilk tercihim olurdu.
Sen yaz, belki tutacak. O kadar tercih hakkın var. Başla Boğaziçi'den, döşe gitsin.

Ben bilgisayarda okumuyordum, inşaattaydım. Kötü okulda bilgisayara geçtim.

Sen yaz, belki tutacak. O kadar tercih hakkın var. Başla Boğaziçi'den, döşe gitsin.

Ben bilgisayarda okumuyordum, inşaattaydım. Kötü okulda bilgisayara geçtim.
Tabi yazacağım ama sanmıyorum tutacağını.

Peki hocalarım şöyle sorayım, hangisinde yurtdışı imkanları daha iyidir? Ben mezun olduktan sonra yurtdışında çalışmak istiyorum, yabancı dillere de yatkınlığım var. Dil öğrenmem uzun sürmüyor.

Hangisinde yurtdışı imkanları daha iyidir?
Bilgi özel olduğu için anlaşmaları dolu. Marmara da iyi olduğu için boş değil. Bilgi senden bir şekilde para çıkartır bence.

Zengin öğrenci çevresi ile iş olanakları olarak daha fazla olsa da bürokrasi zımbırtılarındaki kolaylık (işini yapmazsa işten atılma korkusu var herhalde) dışında bence bir artısı yok.

Çok dert ediyorsan Bilgi'yi üste yaz. Muhtemelen yüksek sıralamada çekecek olan o. En kötü sonradan Marmara'ya yatay geçiş yaparsın.

Hocalarım, galiba bilgisayar mühendisliği hayalimden vazgeçmiş bulunmaktayım. Ailem sağlıkçı ve tıp ya da diş okumamda çok ısrarcılar. Tıp okumayacağımı açık bir şekilde belirttim ama diş konusunda çok baskı yaptılar. Sadece onlar değil etrafımdaki herkes baskı yapıyor. Yolun sonu İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği gibi gözüküyor. Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Hocalarım, galiba bilgisayar mühendisliği hayalimden vazgeçmiş bulunmaktayım. Ailem sağlıkçı ve tıp ya da diş okumamda çok ısrarcılar. Tıp okumayacağımı açık bir şekilde belirttim ama diş konusunda çok baskı yaptılar. Sadece onlar değil etrafımdaki herkes baskı yapıyor. Yolun sonu İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği gibi gözüküyor. Yardımcı olan herkese teşekkürler.
Kimsenin baskısı ile karar vermeyin bence sevmediğiniz, istemediğiniz bir şey ise boşuna okumuş olursunuz daha sonrasında.

Hocam istediğin bölümü oku sonra pişman olursun.

Hala bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum, ailemi ikna etmem lazım. Fakat bunun için öncelikle örnek bilgisayar mühendisliği mezunlarına ihtiyacım var. Bakın mühendisler dediğiniz gibi işsiz kalmıyor, şu şu yerlerde çalışıyorlar diyebilmem gerek. Ailemin ve çevremdeki herkesin derdi para. Aslında onları suçlayamam, kaygılanmaları çok normal. Ülkede vasıflı vasıfsız birsürü üniversite ve mezun var. Onlar da şahit oldukları için benim daha garanti ve çok kazanacağım bir mesleğe sahip olmamı istiyorlar. Velhasılkelam benim mezunlara ulaşmam gerek. Marmara Üniversitesinden mezun olanlara nereden ulaşabilirim, ya da mezun olanların nerelerde çalıştıkları ile ilgili bilgilere?

Hala bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum, ailemi ikna etmem lazım. Fakat bunun için öncelikle örnek bilgisayar mühendisliği mezunlarına ihtiyacım var. Bakın mühendisler dediğiniz gibi işsiz kalmıyor, şu şu yerlerde çalışıyorlar diyebilmem gerek. Ailemin ve çevremdeki herkesin derdi para. Aslında onları suçlayamam, kaygılanmaları çok normal. Ülkede vasıflı vasıfsız bir sürü üniversite ve mezun var. Onlar da şahit oldukları için benim daha garanti ve çok kazanacağım bir mesleğe sahip olmamı istiyorlar. Velhasılkelam benim mezunlara ulaşmam gerek. Marmara üniversitesinden mezun olanlara nereden ulaşabilirim, ya da mezun olanların nerelerde çalıştıkları ile ilgili bilgilere?

Marmara bilgisayardan çıkıp işsiz kalabilen varsa bunu nasıl başardın diye sormak isterim.

Yeni konular

Geri
Yukarı