Bilgisayar mühendisliği mezununun vasıfları

Yok, artik o yasa gelmis insan ders secmeyi bilmeli. Zaten bu konuda destek olan gruplar da var ogrenciler de. Her yeni baslayana senior bir ogrenci ataniyor destek olmasi acisindan. Zaten ilk 2 sene dersler ortak, cok ufak bir bolumu sen seciyorsun. Zorunlu ders havuzunu tamamlamadan tam anlamiyla meslek secmis olmuyorsun.

Evet uzak. Kisisel tercih bu, ben her yere uzak olmasini seviyordum. Okul hayatim hep yatili gectigi icin hosuma gidiyordu o durum. Ama tabi Taksim'e ya da Kadikoy'e gitmek istersen de yine trafige gore 30dk + suruyor servisle.
Hocam biraz fazla alakasız olacak kusura bakmayın ama sırf meraktan. Yurda alkol sokuyorlar mıydı? Hiç şahit oldunuz mu? Şimdi Sabancı prestijli bir yer, çok düşündüm bu tarz okulların yurt ortamını. Nasıl vakitler geçirdiniz yurtta?

Son düzenleme:
Hocam biraz fazla alakasız olacak kusura bakmayın ama sırf meraktan. Yurda alkol sokuyorlar mıydı? Hiç şahit oldunuz mu? Şimdi Sabancı prestijli bir yer, çok düşündüm bu tarz okulların yurt ortamını. Nasıl vakitler geçirdiniz yurtta?

Tabi ki : ) Kagit ustunde yasak tabi. Kiz-erkek karisik yurtlar, cok ilginc ortamlar var. Kimse kimseye karismaz, kafana gore takilirsin.

Hocam üniversite seçimi ile ilgili sorularım olacak. Bilgisayar mühendisliği puanları çok yüksek. Kendime güveniyorum ama yeterince iyi bir sınav geçirememekten de korkuyorum. Açıkçası kötü geçerse mezuna kalmak da istemiyorum. İstememeyi bırakın kalamam zaten, babam izin vermiyor, ileride de vermez kesinlikle. TOBB, Hacettepe, Bahçeşehir veya Yıldız Teknik Üniversitesi'nden mezun birinin imkanları nasıl olur, iş bulamaz mı? Bu işi yaptığınıza göre illaki çevrenizde örnekleri vardır diye düşünüyorum. Acaba tek tek açıklama imkanınız var mı?
Eski konularıma bakarken bu konuyu gördüm. Maalesef korktuğum başıma geldi. 12427. oldum. Zamanında yetersiz olduğunu düşündüğüm YTÜ'ye giremiyorum. Bilgisayar mühendisliği okursam gidebileceğim en iyi yer Marmara Üniversitesi. Kafam çok karışık, ne yapsam bilemiyorum. Sizce Marmara'da okumak mantıklı mı?

Hocam siz de Marmara mezunusunuz, bilirsiniz. Marmara Bilgisayar mezunlarının nerelerde çalıştığına nereden bakabilirim? Hiçbir yerde bulamıyorum, içim içimi yiyor.
Öyle bir liste yayınlanacağı sanmıyorum. Belki okulun instagram sayfasında dünya genelinde başarılı firmalarda çalışan öğrencilerin gönderileri paylaşılmıştır.

Hocam siz de Marmara mezunusunuz, bilirsiniz. Marmara Bilgisayar mezunlarının nerelerde çalıştığına nereden bakabilirim? Hiçbir yerde bulamıyorum, içim içimi yiyor.

Öyle bir liste yayınlanacağı sanmıyorum. Belki okulun instagram sayfasında dünya genelinde başarılı firmalarda çalışan öğrencilerin gönderileri paylaşılmıştır.

Buraya girin ve istediğiniz şirketteki üniversiteli dağılımlarına bakın. Kolay olması için hesap açıp, üniversitenizi, bakmak istediğiniz üniversite yapabilirsiniz.

Ama şunu unutmayın. Üniversite size isim yoluyla yardım eder. Kalanı sizin elinizde. Kimse okuduğu okula bakılarak bir işe alınmaz.

Adını search ettiğin zaman linkedin profilleri çıkıyor.

Ben girdigimde "Ne secmeyi dusunuyorsun" gibi bir anket yapmislardi. ( Bolumlerin kontenjanlarini tahmin etmek icin yapiyorlar, sonradan degistirebiliyorsun )

Elektronik - Bilgisayar - Biyo secmistim.

Aslinda kafamdaki fikir CS bilen elektronikci olmakti. Ben OSS'ye girdigim zamanlarda Bilgisayar puanlari dusuktu, elektronik ve genetik revactaydi. Icten ice CS istesem de cevre baskisi fenaydi. Zaten muhendis olmami bile pek istemiyorlardi, doktor olmazsan puanina yazik edersin diyordu herkes. ( Tum tip fakultelerine girebiliyordum Ingilizce olanlar dahil )

Sonra EE ve CS dersleri aldim, hatta biyo dersleri de aldim okulu uzatmak pahasina, en cok CS i begendim : ) O kadar ders denedim ki, gittim yuksek matematik aldim ( complex calculus ), hic isim olmamasina ragmen akiskanlar mekanigi aldim goreyim bakayim neymis diye.

Her ogrenciye laptop veriliyordu ki o zamanlar bu cok buyuk bir olaydi. ( 2000 lerin baslarindan bahsediyorum ) Asiri hizli internet vardi ortamda, bilgisayar okuyan birisi icin bicilmis kaftandi okuldaki lab ve donanimlar.

O sekilde. Bence Sabanci'nin sistemi cok mantikli. Hatta duyduguma gore su siralar her ogrenciye programlama da ogretiyorlar hangi bolumu secerse secsin ki bence olmasi gereken bu.

Benim zamanimda cesit cesit burs dilimleri vardi, ogrenci kitlesi baya iyiydi, zuppe orani azdi. Simdi sanirim o burs olayini da kaldirmislar ( %66 burs vs ) , kitleyi bilmiyorum. Ogrenci kitlesi cok onemli, o sira arkadaslari sonra firmalarda tanidik insanlara donusuyor, is firsati yakaliyorsun, network oluyor vs.
Hocam yüzde kaçlık dilime girmiştiniz?

Geri
Yukarı