Bilgisayar mühendisliği mi, yoksa yazılım mühendisliği mi?

Yeniçocuk

Kilopat
Makaleler
2
Merhabalar, bilgisayar programcılığı 1. sınıfım. Şimdiden hedef belirleyip plan yapmak istiyorum ama kararsız kaldım. Yazılım mı, yoksa bilgisayar mühendisliği mi okumalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılım mühendisliği adı üstünde yazılım. Sadece kod yazıyorsun, yeni programlama dilleri öğreniyorsun. Kendini programlama dillerinde, program teknolojilerinde ve algoritma konusunda geliştiriyorsun. Bilgisayar mühendisliği ise her şeyi kapsıyor donanım, yazılım. Yani ben matematiği, fiziği seviyorum hepsiyle ilgilenmek istiyorum diyorsan bilgisayar mühendisliği tabikide :)

Yani buradan kağıt üzerinde Yazılım Müh. sadece yazılım, Bilgisayar Müh ise donanım+yazılım şeklinde görülüyor olabilir. Belki yurt dışında gerçekten farklı eğitim de verilebiliyor olabilir.

Ancak ülkemizdeki üniversitelerde %95 aynı müfredat uygulanıyor iki bölüm için de. Kimse gelip bana bilgisayar mühendisliğinde donanım var demesin. Birkaç tane elektronik dersi alıyorlar o kadar. Ondan da donanıma ne kadar hakim oluyorlar bilemem.

Aynı şey yazılım için de geçerli. Yazılım seçenler matematik,fizik görmüyorken bilgisayar mühendisliği okuyanlar acayip ağır fizik matematik görüyorlar gibi bir şey söylemek imkansız. İkisinin de gördüğü aynı temel matematik-fizik dersleri tamamen aynı.

Bana soracak olursan iki bölümü ayıran belirli bir çizgi yok. Eğer bu bölümlerde karar kıldıysan tercih listene ikisini de ekleyebilirsin. Tabi bundan sonra diğer değişkenleri göz önünde bulundurmanı öneririm. Üniversite, şehir, eğitim kalitesi, okul imkanları v.b.

Ülkemizde ne yazık ki bilgisayar mühendisliği eğitimi tam adını karşılamıyor. Yani bizde verilen eğitim içeriği yurt dışında verilen bilgisayar bilimleri(computer science) ile yakın hatta aynı. Bilgisayar mühendisliği ise normalde elektronik temelli yani donanım tasarımına üretimine yakın bir bölüm, matematikleri bile tam olarak aynı değildir.

Yazılım mühendisliği ise çok daha farklı bir konu, normalde içerik olarak biraz daha işin proje yönetim ve test kısmına yakın olması gerekirken bilgisayar mühendisliğine alternatif olarak çıkarıldı. Yeni yeni bazı üniversitelerde hakkıyla eğitim verilmeye başlandı. Üniversitelerin ders programlarına bakarsan bazı bilgisayar mühendisliği bölümlerinde verilen Yazılım Mühendisliği dersini görebilirsin, bu bölüm bunları daha detaylı veriyor normal şartlarda.

Soruya gelecek olursak, istediğin bölümleri okulları araştırmanı öneririm. Hocaların eğitimine, çalışma alanlarına, yayınlarına, hatta bölümdeki hoca sayısına bakabilirsin. Üzülerek söylüyorum ki teknik eğitim fakültelerinden bozma bilgisayar mühendislikleri var ülkede. Hiç bilgisayar mühendisliği mezunu hoca görmeden mezun olabileceğin bölümler var. Bölüm seçerken bunlara dikkat etmelisin.

Üstteki arkadaşların yorumlarına katılmakla beraber, üniversiteden üniversiteye değiştiğini söyleyebilirim dostum. Ben bahçeşehirde okumaktayım ve yazılım bilgisayar arasında ufak ayrımlar mevcut bizde bu ufak 1-2 ders ayrıntısı üçüncü sınıfta ortaya çıkıyor gibi. Bilgisayar müh. makine öğrenmesi programlaması dersi görürken yazılımcılar java dersi alarak ilerliyorlar, üniversitelerin sitelerine girip lisans öğretim programlarını inceleyip dersleri kendi isteğine hedefine göre kararlaştırıp, tabii puanına göre karar vermen önemlidir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı