Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi İçin Laptop,Ultrabook vs. Tavsiye

İsmet Dikici

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıktanda anlaşılacağı üzere bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim geçtiğimiz sene hazırlığı bitirmiş bulunmaktayım. İnşallah bu sene de bölüme başlayacağım. Bu sene ASUS X550 serisine ait GT 840m sahibi bir laptop kullandım fakat kasa kalitesi olsun ağırlığı olsun klavyesinin kalitesi olsun beni bezdirdi. Bu yüzden X550JK modelinede bunları düşünerek yaklaştığımdan pek sıcak bakmıyorum ve de arkadaşlar sonuçta uzun süreli bir kullanım istiyorum. İnşallah bölümü bitirene kadar yani bu yüzden full hd olması taraftarıyım. Yurtdışından getirtebilme imkanım mevcut asus store üzerinden 800 dolara gtx 950m full hd bir laptop oldukça cazip geldi(maximum 800 dolar düşünüyorum) ama Asus Zenbook UX305 aklımı çelmiyo değil. Kesinlikle gönlüm bundan yana fakat asıl takıldığım konu şu: Oyundan vs. feragat edebilirim. Oyun delisi bir insan değilim yani pes vs. bunlarda arkadaşların laptoplarıyla dahi giderebileceğim zevkler fakat bu ultrabook benim bilgisayar mühendisliği öğrenciliği için gereksinimlerimi karşılar mı? Asıl sormak istediğim soru bu. Taşınabilirliği inceliği ekran kalitesi olsun kesinlikle gönlüm bundan yana. Okumaya dahi zahmet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Vereceğiniz tavsiyeler yapacağınız yorumlar benim için altın niteliğindedir. @RecepBaltaş @AliGüngör gibi bilgi ve tecrübe sahibi abilerimden de tavsiye ve yorumlar bekliyorum. Sonuç olarak kardeşlerim ve abilerim bilgisayar mühendisliği öğrenciliği için sistem gereksinimleri yüksek bir laptop gerekli mi yoksa linkini verdiğim ultrabook öğrenciliğim için yeterli olan gücü bana sağlayabilir mi?

GTX 950m: ASUS K501LX-EB71 Intel i7 2.4GHz 8GB Memory 256GB SSD GTX 950M 15.6-inch Laptop >

Zenbook UX305: ASUS ZENBOOK UX305FA-ASM1 Intel M 8GB Memory 256GB SSD 13.3-inch Full HD IPS Laptop >

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim peki birşey sorabilir miyim beni mazur görün şu an da bu sorunun cevabını alabileceğim bu konu hakkında diyalog kurabileceğim herhangi kimsem yok (öğrencilikte ki gereksinim hakkında) sizinde belirttiğiniz model tabii ki performans konusunda çok çok üstün uçurumlar var fakat bahsettiğim ultrabook yetmeyeceğinden mi yoksa diğer modeli seçmem verilen fiyat açısından daha mantıklı olacağından mı bu tavsiyede bulundunuz ayrıca farklı seçenek tavsiyelerinize açığım yine teşekkür ederim değer verip cevapladığınız için.

Zenbook'u neden önermediğimi soruyorsanız eğer, içerisinde ekran kartı yok. Yani işlemcinin içerisindeki dahili grafik kartını kullanmak zorunda kalacaksınız. Grafik kartına ihtiyaç duyulan bir uygulama açmak istediğinizde size sorun çıkartacaktır. Aslında Monster notebook'lara yönelmenizi daha çok tavsiye ederim. Aynı fiyata daha güçlü makineler bulmanız mümkün.

Aslında tam da sormak istediğim konuya gelmiş olduk benim asıl sormak istediğim sorulardan biri de hani tamamiyle duyumlarla konuşuyorum kod yazmak vs. diye dillendirildiği için grafik ihtiyacının gerekeceği yerlerle karşılacak mıyım öğrenciliğim boyunca eğer karşılacaksam hd 5300 resmen çöp sorun çıkartacağı konusunda haklısınız. Bu arada yanlışım varsa kusura bakmayın 800 dolara kadar monsterin ürünü yok diye biliyorum.

Evet, 2100 TL'ye şuan Monster ürün bulunmuyor. Yukarıda önerdiğim notebook'u alınız. Belki ekran kartı işinize yaramayacak ama fazla güç göz çıkartmaz ve ne zaman lazım olacağı belli olmaz. :)

Doğru söylüyorsunuz teşekkürler yardımlarınız için. :) Bu arada inşallah gün içi öğrenci arkadaşlar da bu konu hakkında yani grafik gücü gerekip gerekmeyeceği konusunda bilgilendirirler.

Bu Asus K501LX-EB71' yı nereden bulabilirim? Asus X550JK' yı almak istiyordum fakat şimdi bu bilgisayarı görünce fikrim değişti. Ekran kartı, işlemcisi X550JK' dan üstün hemde 200 TL fark var. Mağazalarda, internet sitelerinde baktım bulamadım. Ben bilgisayarı internetten sipariş vermek istemiyorum gidip mağazada biraz kurcalamam lazım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı