Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi İçin Ultrabook Tavsiyesi

Bütçe
15000

visualrew

Hectopat
Selam.

Bilgisayar mühendisliği ikinci sınıfa geçmiş bulunmaktayım. Mevcutta kullandığım MSI GF75 Thin cihazımın bataryası bozuldu ve servis 165dolar+KDV gibi saçma bir fiyat istediği için şu anki laptopumu satıp yeni bir laptop alacağım. Alacağım laptopta en önem verdiğim üç husus ise hafiflik, küçük olması ve batarya kullanım ömrü. Ortalama bütçem 15000TL fakat biraz daha üzerine çıkma imkânım var.

Oyun kısmen CS:GO oynasam da genel olarak oynamıyorum diyebilirim. Bu yüzden ekran kartından feragat edip pil performansına yönelmek istiyorum.

Fakat Ultrabook için çok fazla seçenek göremedim piyasada.

Huawei bir kampanya ile beraber D16 i5-12450H işlemcili laptopunu şu şekilde satışa sunuyor. Fakat fiyatı 17000TL ve işlemcisi 12. Nesil olmasına rağmen DDR4 RAM kullanılmış. Biraz satış stratejisi gibi geldi.

https://mshop.huawei.com/tr/kampanya-yeni-bilgisayar-tablet.html

Acer Swift 3 serisi olarak i7-1165G7 işlemcili böyle bir model var fakat kasa kalitesi ve servis kalitesi hakkında pek de olumlu yorumlar göremedim ve hakkında hiç inceleme bulamadım.

https://www.hepsiburada.com/acer-sw...2-p-HBCV00001D1U3L?url_src=and-product-detail

Yine bunlar dışında tabii ki de M1 işlemcili MacBook Air modelinin en baz donanımlı versiyonu var ve 17000TL'ye sıfır bulmak mümkün. Fakat işletim sistemi program bulunabilirliği yönünden kafamı karıştırıyor.

Araştırmalarım sonucu zaten kısıtlı olan Ultrabook piyasasında tatmin edici bir sonuca varamadım. Sizlerin yardımlarınızı bekliyorum. Sizce pil ömrü, hafiflik ve performans olarak piyasada alınabilecek mantıklı başka Ultrabook'lar var mı?

Ben MacBook Air kullanıyorum ama senin yazdıklarına göre baktım:

Attığın Huawei kampanyasındaki bilgisayar iyi gözüküyor piyasaya göre ama pil ömrü galiba 5 saat civarı.

Onun dışında şuna da bakabilirsin:

İkisinin arasında performans farkı ve pil ömrü farkı olacaktır.
i5 performans olarak önde olur ama Ryzen 5 pil olarak muhtemelen daha fazla süre verecektir.

(Açıkçası Huawei'nin sitesine baktım ve alınabilecek modeller stokta yoklar...)

U serisi işlemciler, daha uzun batarya süresi anlamına geliyor. 5500U performans olarak i5-12450H'ın altında, i7-1165G7'ni üzerindedir.

Hocam MSI kalitesi ve servisi beni 3 senede çok memnun etti fakat malum parça fiyatlarından dolayı tekrar alacağımı düşünmüyorum.
Ben MacBook Air kullanıyorum ama senin yazdıklarına göre baktım:

Attığın Huawei kampanyasındaki bilgisayar iyi gözüküyor piyasaya göre ama pil ömrü galiba 5 saat civarı.

Onun dışında şuna da bakabilirsin:

İkisinin arasında performans farkı ve pil ömrü farkı olacaktır.
i5 performans olarak önde olur ama Ryzen 5 pil olarak muhtemelen daha fazla süre verecektir.

(Açıkçası Huawei'nin sitesine baktım ve alınabilecek modeller stokta yoklar...)
Hocam teşekkür ederim. Huawei sitesinde Matebook 14, ryzen 5500u-16gb,512ssd + soundjoy Bluetooth hoparlör + sırt çantası + mouse olarak 13.150TL'ye almaya karar verdim. Hem pil ömrü olarak gün içinde üzmeyeceğini hem de öğrencilik işlerimde üzmeyeceğini düşünüyorum.

Hocam MSI kalitesi ve servisi beni 3 senede çok memnun etti fakat malum parça fiyatlarından dolayı tekrar alacağımı düşünmüyorum.

Hocam teşekkür ederim. Huawei sitesinde Matebook 14, ryzen 5500u-16gb,512ssd + soundjoy Bluetooth hoparlör + sırt çantası + mouse olarak 13.150TL'ye almaya karar verdim. Hem pil ömrü olarak gün içinde üzmeyeceğini hem de öğrencilik işlerimde üzmeyeceğini düşünüyorum.
Hayırlı olsun. Memnun musunuz bilgisayardan? Elektrik Elektronik bölümü için aynı bilgisayarı düşünüyorum ama yeterli gelmezse korkusu var.

Hayırlı olsun. Memnun musunuz bilgisayardan? Elektrik Elektronik bölümü için aynı bilgisayarı düşünüyorum ama yeterli gelmezse korkusu var.
Merhabalar teşekkür ederim. Bilgisayar korktuğum gibi sorunları ile beraber geldi. Hoparlörde patlak, ekranda aşırı derecede ışık sızması (normalde takılmam ama kabul edilebilir seviyenin üzerinde) ve kasada açıklık&yamukluk ile geldi. İade edeceğim.

Merhabalar teşekkür ederim. Bilgisayar korktuğum gibi sorunları ile beraber geldi. Hoparlörde patlak, ekranda aşırı derecede ışık sızması (normalde takılmam ama kabul edilebilir seviyenin üzerinde) ve kasada açıklık&yamukluk ile geldi. İade edeceğim.
Bunları duyduğuma üzüldüm geçmiş olsun. Umarım iade sürecinde bir sorunla karşılaşmazsınız.

Bunları duyduğuma üzüldüm geçmiş olsun. Umarım iade sürecinde bir sorunla karşılaşmazsınız.

Teşekkür ederim. Aslında değişim istemiştim fakat değişim için servisin devreye girdiğini ve okuduğum kadarı ile de teknik servisin iyi olmadığını gördüm. Direkt Huawei ile iletişime geçtiğimde iade edebileceğimi söylediler. Müşteri hizmetlerindeki Emre bey çok yardımcı oldu. Sisteme eklediğim kasadaki yamukluğun fotoğraflarını kendi de fark edince iade edebileceğimi ve dilersem hesabıma indirim kodu yansıtılıp yenisini sipariş verebileceğimi söyledi. Umarım sorunsuz bir süreç olur. Şu ekonomik sıkıntı içerisinde güç bela bir bilgisayar alıp böyle şeylerle karşılaşmak çok yoruyor insanı.
Biraz içimi dökmüş gibi oldum kusura bakmayın. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.😊

Teşekkür ederim. Aslında değişim istemiştim fakat değişim için servisin devreye girdiğini ve okuduğum kadarı ile de teknik servisin iyi olmadığını gördüm. Direkt Huawei ile iletişime geçtiğimde iade edebileceğimi söylediler. Müşteri hizmetlerindeki Emre bey çok yardımcı oldu. Sisteme eklediğim kasadaki yamukluğun fotoğraflarını kendi de fark edince iade edebileceğimi ve dilersem hesabıma indirim kodu yansıtılıp yenisini sipariş verebileceğimi söyledi. Umarım sorunsuz bir süreç olur. Şu ekonomik sıkıntı içerisinde güç bela bir bilgisayar alıp böyle şeylerle karşılaşmak çok yoruyor insanı.
Biraz içimi dökmüş gibi oldum kusura bakmayın. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.😊
Evet bu dönemde bir bilgisayara bile bu kadar yüksek miktarlar harcamak insanı mental olarak yoruyor gerçekten. İnşallah her şey dilediğiniz gibi olur. Yeni bilgisayarınız şimdiden hayırlı olsun. Ne zaman isterseniz yazabilirsiniz. Ben teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı