Bilgisayar mühendisliği okunur mu?

Berkayarda

Decapat
Daha fazla  
Ben şu anda 8. sınıfım. Şu an ben bu mesleği bayağı araştırdım ve mantıklı geldi. Güzel maaşlar da var. 15k az değil yani neyse şu an bir sürü çeşitli sektörler mühendis arıyor. İleride böyle veya daha iyi olur mu? İngilizce orta düzey çok iyi değil o yüzden yurt dışına gidemem. Neyse, sizce şu anki gibi güzel maaşlar olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet ilerde de böyle olur hatta daha iyi olur çünkü önü çok açık ve herkesin yapamayacağı bir meslek. En çok fırsat barındıran mesleklerden biridir.

Bu arada, kendini bilişim sektöründe düşünüyorsan İngilizce çalışmalısın. Tıp için Latince neyse bilişim için de İngilizce odur.

8. sınıfsanız gidebileceğiniz en iyi liseye gitmek için çabalayın, en azından üniversite hayallerini 9. sınıf ve sonraki sınıflara erteleyin.

Güzel maaşlar da var. 15k az değil yani neyse şu an bir sürü çeşitli sektörler mühendis arıyor. İleride böyle veya daha iyi olur mu?

Maaşı için çalışmak ömür boyu pişmanlığa sebep olur, benden demesi. Ayrıca ileride elbette daha iyi konumlara gelecek bir meslek ama yine size bağlı bir şey bu. Kendini geliştirmenin en çok işe yaradığı üniversite bölümlerinden biri diyebilirim.

İngilizce orta düzey çok iyi değil o yüzden yurt dışına gidemem.

Neden? İngilizcenizi geliştirmeniz için önünüzde daha uzun yıllar var, sınavlar bittikten sonra kursa gidip C düzeyine bile erişebilirsiniz ki yurt dışında çalışmak için B1-B2 düzeyi yeterli. Kimse ana dili gibi bilmesini zorunlu tutmuyor. (Bazı şirketler hariç.)

Neyse, sizce şu anki gibi güzel maaşlar olur mu?

Yine size bağlı bir durum. Alanda kendini geliştiren bireyler diğerlerinden daha iyi maaş da alır daha da saygı görür.

8. sınıfsanız gidebileceğiniz en iyi liseye gitmek için çabalayın, en azından üniversite hayallerini 9. sınıf ve sonraki sınıflara erteleyin.

Maaşı için çalışmak ömür boyu pişmanlığa sebep olur, benden demesi. Ayrıca ileride elbette daha iyi konumlara gelecek bir meslek ama yine size bağlı bir şey bu. Kendini geliştirmenin en çok işe yaradığı üniversite bölümlerinden biri diyebilirim.

Neden? İngilizcenizi geliştirmeniz için önünüzde daha uzun yıllar var, sınavlar bittikten sonra kursa gidip C düzeyine bile erişebilirsiniz ki yurt dışında çalışmak için B1-B2 düzeyi yeterli. Kimse ana dili gibi bilmesini zorunlu tutmuyor. (bazı şirketler hariç.)

Yine size bağlı bir durum. Alanda kendini geliştiren bireyler diğerlerinden daha iyi maaş da alır daha da saygı görür.

Ben mesleği severek yapacağım ama yani maaşlar yine bu zamanki gibi iyi olur mu diye sordum. Bir de 88 puanlık liseyi kazanıyorum, yeterli mi acaba? 88 puanlık lise LGS girmeyeceğim çünkü LGS heyecan falan girmek istemem. Bir de geçen senelerin soruları çözdüm aynı süre ile o lise puanı şu an lise puanından kötü, o yüzden OBP ile gireceğim.
Bu arada yaşadığım yerin en iyi 3.lisesi
1.93 puan.
2.90 puan.
3.88 puan.

Fen lisesi yok mu ki? Evinizin yakınında olması önemsiz bana kalırsa.

Ben mesleği severek yapacağım ama yani maaşlar yine bu zamanki gibi iyi olur mu diye sordum.

Dediğim gibi, size ve çalışmanıza bağlı olarak artar veya azalır.

Bir de 88 puanlık liseyi kazanıyorum, yeterli mi acaba? 88 puanlık lise LGS girmeyeceğim çünkü LGS heyecan falan girmek istemem.

Yeni sistemi pek bilmiyorum zira ben TEOG'a girdim ve şu an İnönü Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Çevremde fakültede okuyanlara dayanarak şunu söyleyebilirim ki çok iyi net yapıp gelen de var ucu ucuna yetişip gelen de. Ucu ucuna yetişip gelen ve çok çalışmayan bir bireyin programlamada daha başarılı olduğuna da tanık oldum. İlgisi olmamasına rağmen sırf parası ve masa başında çalışacağını düşündüğünden ötürü tercih edip 2. seneden bölümü bırakan çok kişi var. Gerçekten yapabileceğinize inanıyorsanız neden okumayasınız ki?

Fen lisesi yok mu ki? Evinizin yakınında olması önemsiz bana kalırsa.

Dediğim gibi, size ve çalışmanıza bağlı olarak artar veya azalır.

Yeni sistemi pek bilmiyorum zira ben TEOG'a girdim ve şu an İnönü Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Çevremde fakültede okuyanlara dayanarak şunu söyleyebilirim ki çok iyi net yapıp gelen de var ucu ucuna yetişip gelen de. Ucu ucuna yetişip gelen ve çok çalışmayan bir bireyin programlamada daha başarılı olduğuna da tanık oldum. İlgisi olmamasına rağmen sırf parası ve masa başında çalışacağını düşündüğünden ötürü tercih edip 2. seneden bölümü bırakan çok kişi var. Gerçekten yapabileceğinize inanıyorsanız neden okumayasınız ki?
Fen lisesi var ama LGS puanım düşük OBP puan yüksek ben LGS gibi uzun sınavlarda yorulduğum için düşük galiba.

Fen lisesi var ama LGS puanım düşük OBP puan yüksek ben LGS gibi uzun sınavlarda yorulduğum için düşük galiba.

Bende şu anda 10. sınıfım bunun gibi bir konu oluşturdum kendi fikrimce ise çevremden aldığım bilgilere göreişin teknik boyutunu yani bilgisayar ile ilgili olan kısmını üniversitede öğreneceksin öncelğin ders çalışıp TYT AYT puanını yüksek tutup 2. öncelik olarak ileride işine yaraması için ingilizceni geliştirmektir.

Geri
Yukarı