Bilgisayar mühendisliği okurken kendimi nasıl geliştirebilirim?

Öncelikle hayırlı olsun hocam. Ben de aynı bölümü Adana'da okuyorum. Daha önceden programcılık okuduğum için yazılım temelim var ama ben İngilizce kısmında bir şeyler söyleyeceğim. Okuldan okula değişir ama geçen yıl hazırlıkta tabiri caizse anamızı ağlattılar. İngilizce seviyem gayet iyi. Hiçbir sıkıntım olmamasına ve sınavlarım 90-100 arası olmasına rağmen sırf final sınavına kalalım diye (ortalama yüksek olursa final sınavına girmeden geçebiliyorsun) sınıf içi performans notlarımıza 30-40 verdiler. Koskoca 25-30 kişilik sınıflarda final ve sonrasında geçenlerin sayısı 10'u bulmuyor. Sana tavsiyem ingilizceye fazla güvenme ve bu yılı elinden geldiğince ingilizceni geliştirmeye harca. Zaten bölümde de ingilizcenin çok iyi olması lazım, fizik gibi dersleri Full İngilizce olarak alacaksın bunu göz önünde bulundur. Yazılım konusunda da, hiç bilgin yoksa BTK Akademi sitesine gir ve temel Python kursuna gir ve dersleri izle. Ücretsiz olduğu için temelini bu şekilde alabilirsin. Devamında da Python ile kendi çapında basit projeler geliştirerek temelini sağlamlaştırırsın. Okullarda farklı diller verebiliyorlar ama genellikle C ve Java'dan birini öğretiyorlar. Python ile temelini kavradıktan sonra bölüme geçince zorlanmazsın. Donanım konusunda da donanım derslerinde bildiğimiz kısmını değil işin elektronik kısmını gösteriyorlar. O bilgiye de çok güvenme, imkanın varsa Arduino üzerine çalışabilirsin. Zaten hazırlıktan sonra artık bölümde öğreneceklerin ve senin ilgilendiğin kısımlar mezun olunca yapacağın işi belirliyor. Allah yardımcın olsun, tekrar hayırlı olsun tebrik ederim.

Öncelikle yorumun için teşekkürler.
Genel bir toparlama yaparsak, önceliğim yazılım olacak ama tabii ki de İngilizce ve donanım konusunu es geçmeyeceğim. Yeterli bilgi birikim olunca teknopark, freelance iş ve staj konusunda imkan olduğu anda değerlendirmeye çalışacağım.

Bir sorum daha var Python'u önerdiğiniz gibi temel Java spring boot ile alakalı bir öneriniz var mıdır?

Herkese yorumları için teşekkürler, çalışmalara Python ile başladım.

Öncelikle yorumun için teşekkürler.
Genel bir toparlama yaparsak, önceliğim yazılım olacak ama tabii ki de İngilizce ve donanım konusunu es geçmeyeceğim. Yeterli bilgi birikim olunca teknopark, freelance iş ve staj konusunda imkan olduğu anda değerlendirmeye çalışacağım.

Bir sorum daha var Python'u önerdiğiniz gibi temel Java spring boot ile alakalı bir öneriniz var mıdır?

Herkese yorumları için teşekkürler, çalışmalara Python ile başladım.
Pek bilgim olmadığı için öneri yapamayacağım ama ben de python ile temeli öğrendiğim için çok rahat tavsiye edebilirim.

Şimdilik İngilizce'ye odaklanman senin için yeterli okulda birçok programlama dilini göstereceklerdir. Her birinden basit projeler yapmaya çalış sevdiğin dilde ilerlersin. 2-3 sınıfta o dilde uzmanlaşmaya başla okul bitmeden de işini sağlama al sadece diplomalı olma çünkü işveren yaptığın projelere bakacak.

Geri
Yukarı