Bilgisayar mühendisliği yan dal yapan biri alaylı mıdır okullu mudur?

Arda Can

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sosyal bilimler okuyup, bilgisayar muhendisliği yan dal okuyorum. Piyasa da alaylı ve okullu sözleri dönüyor. Yandal programım bitince üniversitede bana sertifika verilecek diploma yerine. Ben sertifikamı alınca, okullu mu olmuş olacağım yoksa alaylı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Alaylı ve okullu sözleri sadece sözler, kişisel düşünceler. Bana kalırsa bilgisayar mühendisliğinde yan dal yapmış birini bilgisayar mühendisliği okumuş birisiyle aynı kefeye koyar mıyım? Kesinlikle hayır. Endüstride de aynı şekilde bakacaklarını sanmam. Projelerinizle, yaptığınız işlerle vs. alana girebilirsiniz ama.

Rica etsem programın linkini atabilir misiniz? Merak ettim içeriğini. Mühendislik dereceleri yurt dışında genelde yan dal olarak sunulmazlar.

Alaylı ve okullu sözleri sadece sözler, kişisel düşünceler. Bana kalırsa bilgisayar mühendisliğinde yan dal yapmış birini bilgisayar mühendisliği okumuş birisiyle aynı kefeye koyar mıyım? Kesinlikle hayır. Endüstride de aynı şekilde bakacaklarını sanmam. Projelerinizle, yaptığınız işlerle vs. alana girebilirsiniz ama.

Rica etsem programın linkini atabilir misiniz? Merak ettim içeriğini. Mühendislik dereceleri yurt dışında genelde yan dal olarak sunulmazlar.

İşinizi görür gibi duruyor. Çok kapsamlı olduğunu söyleyemeyeceğim tabii ama bu dersleri alan birisi yazılım alanında ilerleyebilir, neden olmasın? Sadece dediğim gibi sizi önce çıkartacak olan yan dalınız değil o yan dalda öğrendiklerinizle yaptıklarınız olacaktır büyük ihtimalle. Yan dalı da ilginizi göstermek, belli seviyede resmi eğitim aldığınızı kanıtlamak için kullanabilirsiniz.

Okulu bitirdiğimde, eğer endüstri de iş imkanı bulabilirsem. Yüksek lisansımı ya bilgisayar mühendisliği ya da yazılım mühendisliği ile yapmak istiyorum. Yandalım olduğu ve çalışma tecrübem olursa kabul alma şansım var. Sizce bunun üzerine yüksek lisans yapmak mantıklı olur mu iş hayatı açısından bana kolaylık sağlar mı?

Bence mantıklı bir plan ama hayatın neler getireceğini bilemiyoruz. Baktınız bir işe girdiniz, hayatınız güzel, yükselme şansınız var ve artık endüstride bir yer buldunuz yapmazsınız yüksek lisans. Yok baktınız hakikaten ihtiyacınız var bir yere gelebilmek için, yaparsınız. Zaman gösterir bunlar. Ama kesin olarak kötü bir plan değil. Yüksek lisans yapacaksanız (hatta bence yapmayacaksanız da) otomat kuramı dersini almanızı tavsiye ederim.

Bence mantıklı bir plan ama hayatın neler getireceğini bilemiyoruz. Baktınız bir işe girdiniz, hayatınız güzel, yükselme şansınız var ve artık endüstride bir yer buldunuz yapmazsınız yüksek lisans. Yok baktınız hakikaten ihtiyacınız var bir yere gelebilmek için, yaparsınız. Zaman gösterir bunlar. Ama kesin olarak kötü bir plan değil. Yüksek lisans yapacaksanız (hatta bence yapmayacaksanız da) otomat kuramı dersini almanızı tavsiye ederim.

Değerli görüşlerin için teşekkür ederim. Benim için başka önerebileceğin bir şey var mı?

Estağfurullah, rica ederim. Kendinizi her alanda geliştirmeye odaklanın, okulun size verdiğiyle yetinmeyin. Spor yapın, hobilerinizi boşlamayın, ilginizi çeken işlerin peşinden koşun. Bunun dışında sorunuz olursa sorarsınız.

Hocam endüstri müh. gibi bir bölüm okuyup bilgisayar mühendisliğinde de yüksek lisans yapsak nasıl olur?
Yüksek lisans, lisanstan daha iyi, değil mi?

Hocam endüstri müh. gibi bir bölüm okuyup bilgisayar mühendisliğinde de yüksek lisans yapsak nasıl olur?
Bilmiyorum, sizin spesifik durumunuzu, hedeflerinizi bilmeden buna cevap verilemez. Tek ve kesin bir cevabı da yok bu tip eğitim/kariyer sorularının çoğunun. Ben de neticede bu alanda birisiyim sadece, çok üst düzey tavsiyeler verebilecek bir konumda değilim. Bildiklerimi paylaşmaya, yardımcı olmaya çalışıyorum.
Yüksek lisans, lisanstan daha iyi, değil mi?
Böyle bir kıyas doğru olmaz. Adı üstünde yüksek lisans daha derin, alanda bir ileri seviyede bir derece ama şu daha iyidir demek saçma.

Geri
Yukarı