Bilgisayar mühendisliğinde işsizlik var mı?

P4L

Picopat
Katılım
7 Eylül 2022
Mesajlar
368
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Lise 2'ye gidiyorum. Aklımda bu meslek var ama genel olarak işsizlik gibi bir sorun barındırıyor mu içerisinde? Her meslekte olabilen bir şey işsizlik sanırım ama bu meslekte daha mı fazla?
 

Rakas IV

Hectopat
Katılım
21 Kasım 2019
Mesajlar
2.476
Çözümler
7
Yer
Finlandiya/Helsinki
Şuanda gençlerin %80'i senin istediğini istiyor. 10 yıl içinde işsizliğin hat safhada olacağına eminim. Nasıl 10-15 yıl önce Mimarlık ''ooo kardeşim kesin oku bak her yer bina işsiz kalma şansın sıfır'' şeklinde düşünülüp puanı Tıp ile neredeyse aynı konuma getirilip şuanda da işsizlik neredeyse kesin olduysa (en iyi üniversitelerden birinde derece ile okuyup işsiz kalmış tanıdığım var, kendisi şuanda ŞOK markette kasiyer) bu da öyle olacak. Gençlerin çoğu oyun oynamayı sevdiği için bu bölüme gitmek istiyor. Gidince bilgisayar falan toplayacaklarını sanıyor çoğu. Yine de senin hayatın. Ama yaklaşık 8-10 sene sonra mesleğini eline alacaksın. Ona göre plan yapmanı öneririm.
 

LazJedi

Hectopat
Katılım
9 Temmuz 2019
Mesajlar
2.406
Makaleler
1
Çözümler
34
İşsiz kalmak ya da kalmamak tamamen kişiye bağlı. Klişe olacak ama, üniversite hayatın boyunca ortalama kasarsan işsiz kalırsın. Fark yaratmak için kendini yetiştirmek zorundasın. (Bazen kendini yetiştirmek bile yetersiz kalıyor, "referans" gerekebiliyor.)
 

Alper.SE

Picopat
Katılım
8 Haziran 2022
Mesajlar
163
Çözümler
1
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Yazılım sektörü yeri gelir diplomaya bile bakmaz. Neler yapabiliyosun ona bakar. Olay sadece bilgisayar müh. Bölümünü bitirmek değil. Kimse sana koşarak iş teklifi yapmayacak. Sen kendini göstereceksin. Universite 2. sinifta okulu birakip şu an ülkenin en buyuk şirketlerinde yazilimci olarak calisan arkadasim var. Lise diploması var, birçok insanın kazanamadığı paraları kazanıyor. Kendini ispatlayan yazılımcı her zaman iş bulur. Sadece bölümü bitirmek önemli değil.
 

HuSeYiNTaHa

Picopat
Katılım
14 Temmuz 2022
Mesajlar
312
Çözümler
2
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Meslek
Öğrenci
@AlperSrgn hocama katılıyorum. Mesela benim de lise diploması olup ülkenin en büyük şirketlerinde çalışan pek çok arkadaşım var. Diploma her şey olmuyor. Ayrıca duyduğuma göre (yanlış da olabilir)
üniversitelerde yazılım dillerinin üzerine pek durulmuyor. Temelini öğretip bırakıyorlar. Gerisini sen halledeceksin. Ayrıca yabancı dil bilmezsen istersen İTÜ bitir işsiz kalırsın.
 

avis1

Kilopat
Katılım
12 Eylül 2013
Mesajlar
2.125
Makaleler
1
Çözümler
9
Yer
istanbul
B.M mezunuyum 3. Sınıfta ise başlamıştım. Ama bunun ne okulla ne referansla ilgisi yok. Çalıştığım şirkette alakasız bölümlerden mezun yazilimcilarla çalışıyorum.🙂 yeteneğiniz varsa kendinizi gelistirebiliyorsaniz is bulma derdiniz olmaz. Bazı arkadaşlar 10 yıl sonra işsizlik olur demiş bence boş laf. Kendisini geliştirmeden 10 yıl geçiren insan birçok meslekte işsiz kalır.
 

PARASIZ ERKEK

Zettapat
Katılım
11 Mayıs 2020
Mesajlar
36.915
Makaleler
51
Çözümler
447
Yer
KKTC
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Her alanda işsizlik illaki olur. İş yerlerinin sizi alması için farkınızı ortaya koymanız gerekiyor. Sadece bölümü bitirmeniz yeterli olmuyor kısacası. İş yerlerine şu şu konuda bilgiliyim ve sizlere şunları katabilirim şeklinde kendini ispat etmen gerekiyor ki iş yerleri de seni işe alsın. Yatarak olmuyor anlayacağınız, üniversiteye geçince de kendinizi geliştirmenin yollarına bakmanız gerekmektedir.
 

Jira

Zettapat
Katılım
22 Kasım 2016
Mesajlar
24.115
Makaleler
22
Çözümler
89
Yer
İstanbul
İyi bir üniversitede hakkını vererek okursan işsiz kalmazsın. Ortalama bir üniversitede hakkını vererek okursan yine işsiz kalmazsın. Ama olay işsiz kalmaktan çok nerede çalışmak istediğine kalıyor.

Savunma sanayi gibi bir sektörde çalışmak istiyorsan ya da çok iyi şirketlerde iyi şartlarda çalışmak istiyorsan hem diploma hem de kendine kattıkların önemli. Ama sen daha ortalama bir şirkete de kendimi atsam olur diyorsan işler değişiyor.

Kısacası günümüzde olabildiğince iyi olmaya çalışırsan o kadar kendini garanti altına alirsin. 5-6 yıl adam gibi çalışıp iyi yerlere gelmek tercihiniz olsun her zaman. Belli bir süreden sonra çalışmak istediğiniz yeri siz seciyorsunuz hatta bu yukarıda saydığımız sektörlerden teklif alıyorsunuz. Buna ulaşmaya bakın.
 

Yeni konular

Yukarı