Bilgisayar mühendisliğinde üniversite önemli mi?

Yurtdışı planım var olursa dondurup gideceğim bitmesini beklemek istemiyorum. Olmazsa bitirip yurtdışına gideceğim kendimi geliştirip projeyle CD Projekt RED'in kapısına dayanacağım.
Turkiye'de ODTU, Bogazici gibi yerleri 3.5+ GPA ile bitirmedigin sürece yurtdisinda dayanabilecegin tek kapi "Construction" gibi hamallik işleridir. Ya yurtdisinda okursun ya da Turkiye'de en iyi universitelerden birini okursun bu kadar basit🙂

Turkiye'de ODTU, Bogazici gibi yerleri 3.5+ GPA ile bitirmedigin sürece yurtdisinda dayanabilecegin tek kapi "Construction" gibi hamallik işleridir. Ya yurtdisinda okursun ya da Turkiye'de en iyi universitelerden birini okursun bu kadar basit🙂
Sağlam proje kağıt parçasını olan ihtiyacı ortadan kaldırır.
Yine ucundan da olsa Cyberpunk 2077 aşkını görüyoruz sizde hocam.😃
@BasriÇamm07 neden kazanamayacağınız kesin? Çalışırsanız kazanabilirsiniz kendinizi şartlamayın.
Her zaman. 🥰

Isim yapmış okullarda okumak bir ayricaliktir. Bu okullar, senin mezun olduğunda bile giremeyeceğin yerlerde, kendini geliştirmen için stajlik yer bile bulur. Bu okullarda okumayan bunları bilmez. Üni ismi ne ki deyip geçer bu tipler, bunlara gülerim sadece.

Kendimden örnek vereyim, okulum bana THY'de staj imkanı sundu. Ve bu siniftaki herkese değil, bazı kişilere sadece. Adamlar sayıyla, anlaşmalı okullardan aliyor çünkü. 20 yaşında THY'de staj yapmak diyorum. Para versen böyle bir tecrübe satin alamazsın :)

Bu sebeple en iyi okulda okumaya çalışın. Mühendislikte sürekli kendinizi okul dışında da geliştirin. Bu dil olur, proje olur. Istersen her şey Olur. Is sende biter. Iyi yetişen bir mühendis dünyanın her yerinde kendine sıfırdan iyi bir hayat kurabilir.

Akademik kadrosuna iyi bak!! özellikle Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü Mezun Hocanız varsa rahat edersin... Ama Sadece Mühendislik bitirmiş biri dersinize giriyorsa😂😂 anlatımı da zor oluuur istediği de çok şey olur ders dert olur.

Evet, cok onemlidir hatta. Cogu buyuk firma gelen basvurulari eger 5-10 seneden az tecrubeniz varsa universiteye bakip eler.

Senior olduktan sonra universitenin onemi azalir, o zaman da master ya da doktora olmasi avantaj saglar prestijli bir okuldan, yoksa da projelerine bakarlar.

Kotu unide iyi ogrenci olmaktansa prestijli bir okulda siradan olmak daha iyidir.

Hocam bence bir ortam kur ilerleyen zamanlarda pişman olursun ki herkes öyle diyor keşke daha sosyal olsaydım falan.
Yalnız mutluyum, şu ana kadar sıkıntı çıkmadı. İstediğim ortam oyun kültürü ve saygısı olan insanlar ve daha uygun birilerini bulamadım.

Kız-siyaset-maddi durum muhabbet döngüsüne gireceğime yalnız kalmak cidden çok daha iyi.

Bilgi birikiminiz olduğu sürece iş bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Benim liseden beri tanıdığım yazılımcı arkadaşım var, elinde sadece lise diploması var. PHP ve veri tabanı bilgisi iyi düzeyde olduğu için şuan bir ajansta asgari ücretten fazla maaş alarak çalışıyor, ara sıra dışardan iş aldığı da oluyor. Bir şekilde kazanıyor parasını.

Son düzenleme:
Bundan 9-10 yıl önce derece ile Bahçeşehir Üni yazılım mühendisliğine %100 burslu giren bir akrabam Seul Üniversitesinden mezun oldu. Şu an orada hocalık yapıyor. İyi üniversite gelişmen için güzel imkanlar sunar. Bu arada Seul Üni mühendislikte dünyanın en iyi 10 Üniversitesinden biridir ve Samsung, LG gibi firmaların işe almak için mezunları kapıştığı bir üniversitedir. Hayallerinizi bu şekilde yüksek tutuyorsanız bu şekilde güzel Üniversitelere gitmeniz gerekir.
Hayaliniz Türkiye'de iyi bir iş bulmak ise diğer arkadaşların dediği gibi kendinizi geliştirerekte iş sahibi olabilirsiniz.
Mühendis olmayan bir arkadaşım yazılım sektöründe işe başlayıp kendisini geliştirerek şu an rahatça iş bulabiliyor ve TR şartlarına göre iyi maaş alıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı