Bilgisayar mühendisliğinde veri tabanının önemi nedir?

apogoose

Centipat
Merhaba kafama takılan bir soru var. Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve bilişim/veritabanı dalında staj yapıyorum. Aklıma takılan soru ise bilgisayar mühendisliğinde veri tabanının yeri nedir ve ne kadar önemlidir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Kendi çalışacağın alanına göre değişir. Ders olarak zaten görüyorsun. Ama bir bilgisayar mühendisi veri tabanına çok iyi hakim olmalıdır. Öğrenmesi gereken temel bir sistemdir, ilerisi için önemli.

Neredeyse her uygulamanin bir sekilde veri saklamasi gerekir. Bu bir oyunun "Save Game" ozelligi de olabilir, bir bankanin guvenlik kayitlari da olabilir. Veritabani sistemleri bu ihtiyaclara cevap vermeye calisan sistemlerdir, olmazsa olmazdir, CS lisans programinda zorunlu derstir. SQL'den cok daha fazlasidir veritabani sistemleri, MySQL kullanip 2-3 tane query yazan veritabani biliyorum diye geziyor.

Neredeyse her uygulamanin bir sekilde veri saklamasi gerekir. Bu bir oyunun "Save Game" ozelligi de olabilir, bir bankanin guvenlik kayitlari da olabilir. Veritabani sistemleri bu ihtiyaclara cevap vermeye calisan sistemlerdir, olmazsa olmazdir, CS lisans programinda zorunlu derstir. SQL'den cok daha fazlasidir veritabani sistemleri, MySQL kullanip 2-3 tane query yazan veritabani biliyorum diye geziyor.
Hocam gerçekten veritabanı biliyorum diyebilmek için ne öğrenmemiz nelere bakmamız gerekir? En azından genel mantığını kavramak açısından soruyorum.

Hocam gerçekten veritabanı biliyorum diyebilmek için ne öğrenmemiz nelere bakmamız gerekir? En azından genel mantığını kavramak açısından soruyorum.

Veritabanı programcılığı alanında uzmanlaşmaya çalışan, bu alanda eğitim almış biri olarak SQL server üzerinden cevaplamaya çalışayım.
Bir veritabanı dilini biliyor olmak için en azından o dilde veritabanı tasarlıyor, ilgili veritabanı üzerinde sorgulama, grup sorgulamaları koşullu sorgulamalar yapabiliyor, ilişkisel veritabanları tasarlayabiliyor, bir veritabanı sunucusu kurabiliyor ve konfigüre edebiliyor olmanız gerekir.

Ortalama seviyede bir veritabanı uzmanı ise;
-Ileri sorgulama teknikleri, fonksiyonları.
-SQL server üzerinde view mimarisi, stored procedure mimarisi, trigger mimarisi, XML ve index mimarisi gibi konuların inceliklerini biliyor olması.
-Execution plan, dmv-dmf, oltp mimarisi data masking bunları biliyor olması gerekiyor.
Son olarak da en azından sorguların vakit alacağı kadar büyük bir veritabanında kompleks sorgular yazmış, işlemler yapmış olması gerekiyor.

İleri seviyesi için henüz fikrim yok, o kısma daha ben de gelemedim.

Veritabanı bilmenin gerekliliğine gelirsek, bilgisayar mühendisi için gerekli mi tartışılır. Eğer donanım üzerine yoğunlaşacak, yazılım işlerinin ince kısımlarına girmeyeceksen gerek yok. Üstün körü bilsen yeter. Ben yazılım yapacağım dediğin anda belli bir oranda bilmen gerekiyor.

Veritabani ihtiyaclarini ve bunlara cevap veren dizaynlari bilmek gerek.

- Datayi nasil saklayacaksin? Structured mi, unstructured mi?
- Write mi fazla olacak, read mi, karisik mi?
- Batch processing olacak mi?
- Horizontal scaling mi, vertical scaling mi yapacaksin?
- Transactional islemler olacak mi? ( Finansal veri kullanacak misin? )
- Time-series tutacak misin?
- Fazla veri iceren az dokuman mi tutacaksin, az veri iceren cok dokuman mi?
- Real-time clone ihtiyacin olacak mi? ( Master- Slave )

Bu sorulara yanit verdikten sonra uygun teknolojiyi secersin. Google analytic gibi real-time data sunacaksan bunu MySQL ile yapamazsin, %99 oranda okuma yaptigin nadiren batch write yaptigin bir urun katalogun varsa bunu MsSQL ile yapamazsin.

Yapamazsin dedigim optimal olmaz anlaminda, yoksa txt dosyasina yazar yine yaparsin hepsini. Her veritabaninin bir optimal kullanim alani var.

Database bilgisi dedigim gibi 3-5 SQL yazmaktan ibaret degil. Turkiye'de genelde bir proje verir, relational tabloyu duzgun olusturup olusturmadigina bakilir,o kadar. Sonra piyasaya cikinca urun resimlerini MySQL'de tutmaya calisan "yazilimci" lar goruyorum. Yine Turkiye'de veritabani denildigi zaman cogunlugun aklina SQL ve Oracle/MySQL/MsSQL turevleri geliyor. RDBMS nin suboptimal kaldigi bir suru senaryo var.

Yeni konular

Geri
Yukarı