Bilgisayar mühendisliğini neden kötülüyorlar?

Hocam, ben de anlamıyorum bu durumu. Genelde yorumlara baktığımda bu bölümler için "İşsiz kalırsınız, yazmayın" deniyor. Böyle bölümlere giren insanlar nasıl işsiz kalabiliyor? Hayatı boyunca ders çalışmaktan başka bir şey yapmadıysa ve bölümü bilgisi olmadan seçtiyse bir şey diyemeyeceğim. Ancak bu bölümde uğraşan insanlar ne oluyor da işsiz kalıyor? Yanlış anlamayın, cidden merak ediyorum. Sadece ders çalışıp bölümü geçenlerin bu durumda olmalarının sebebini biliyorum ancak bu bölüm de- gerçek anlamda- okuyup da işsiz kalan birisi ne oluyor da işsiz kalıyor?

Hocam, ben de anlamıyorum bu durumu. Genelde yorumlara baktığımda bu bölümler için "İşsiz kalırsınız, yazmayın" deniyor. Böyle bölümlere giren insanlar nasıl işsiz kalabiliyor? Hayatı boyunca ders çalışmaktan başka bir şey yapmadıysa ve bölümü bilgisi olmadan seçtiyse bir şey diyemeyeceğim. Ancak bu bölümde uğraşan insanlar ne oluyor da işsiz kalıyor? Yanlış anlamayın, cidden merak ediyorum. Sadece ders çalışıp bölümü geçenlerin bu durumda olmalarının sebebini biliyorum ancak bu bölüm de- gerçek anlamda- okuyup da işsiz kalan birisi ne oluyor da işsiz kalıyor?
Bilemiyorum. İşi beğenmiyor desem işverenlerin zor şartlarını da düşünmeden edemiyorum.

Bilgisayar mühendisliği okuyacağım inşallah. Çevremde insanlar hep başka bir şey yok mu diye soruyor.
Bilgisayar mühendisliği okuduğumu öğrenen birisi bana muhasebeci falan olabilecek miyim ya da adliyede katip olup atanabilecek miyim diye sordu. İnsanlar bilmiyorlar, bilmedikleri şeyi de kötü ya da basit sanıyorlar.

Dikkate almayın onları.

Değil.
Evet hocam. Az önce akrabam geldi. Bir sürü bilgisayar mühendisi var işsiz mi ne öyle bir şey diyordu. Bilip bilmeden konuşuyorlar.
Bunu soranlara bilişim ile alakası olmayan bütün mühendislik alanlarının toplamda bir bilgisayar mühendisliği ya da yazılım mühendisliği etmeyeceğini söyleyebilirsin.
Hocam o kadar da abartmayın ya. Bi genetik mühendisliğinin yeri ayrı mesela.

Hocam o kadar da abartmayın ya. Bi genetik mühendisliğinin yeri ayrı mesela.
Genetik mühendisliği de bugün bulunduğu konumu bilişim alanındaki gelişmelere borçlu. Gelecekte de diğer mühendislik alanlarında olduğu gibi bilişim alanına daha çok entegre bir şekilde çalışacaklar.

IBM´in Watson bilgisayarı hiçbir insanın elle yapamayacağı genom dizeleme işlemlerini yapabiliyor.

Zaten daha önce National Geographic ile birlikte dünya çapında insanlığın gen haritasını oluşturulması amacıyla “Genographic Project” sürecinde birlikte çalışmışlardı.

Tıp alanındaki ilerlemeler:

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı emekli albay Randall Larsen daha önce katıldığı bir televizyon kanalında teknolojide ve bilişimde yaşanan ilerlemelerin bir sonucu olarak lise çağındaki öğrencilerin 1960´lardaki ve 1970´lerdeki bilim adamlarının yaptığı deneyleri yapabildiklerini söylemişti.

Yani bilişim alanının ilerlemesi her alanı etkiliyor.

Bence bilgisayar mühendisliği tıp'tan daha iyi bir bölüm ama tıp direk insanın kendisine dokunduğu için daha önemliymiş gibi gözüküyor.

Bilgisayar Mühendisliği de bir nevi bilişim doktorluğu gibi bir şey. Sen içerisine girdiğinde bir alan seçmen gerekecek ve bu alanlar tıptaki kadar resmi değil. Bildiğin okyanus ve içerisinde boğulma ihtimalin de var. Ayrıca tıptan daha çok güncellendiği için takip edilmesi de bir o kadar zor.

Kısacası iş sende bitiyor. Sadece üniversite derslerinde takılı kalmaz isen ve bir an önce siber güvenlik, mobil, yapay zeka gibi bir alan seçersen bu alanda da istikrarlı bir şekilde çalışırsan aynı zamanda ingilizceni de geliştirirsen çok çok iyi yerlere gelirsin.

Sana tavsiyem alanını olabildiğince çabuk seçmen ve bir an önce oraya yönelmen ve ilk baş seviyeler için okuduğunu anlayabilecek seviyede ingilizce öğrenmen.

Bu arada yukarıda verdiğim o alanlar bile kendi içerisinde dallara bölünüyor. Anasını sattığımın bölümü çok geniş ve çok fazla nereye yöneliceğim diye tereddüt edersen boğulur gidersin.

Türkiye de altın meslekler;
Öğretmenlik,
Tip bölümlerinin hepsi.

Muhendislik bölümlerini ise okulu iyi olanları kapıyorlar. Cunku ihtiyaç yok fazla.

Genetik mühendisliği de bugün bulunduğu konumu bilişim alanındaki gelişmelere borçlu. Gelecekte de diğer mühendislik alanlarında olduğu gibi bilişim alanına daha çok entegre bir şekilde çalışacaklar.

IBM´in Watson bilgisayarı hiçbir insanın elle yapamayacağı genom dizeleme işlemlerini yapabiliyor.

Zaten daha önce National Geographic ile birlikte dünya çapında insanlığın gen haritasını oluşturulması amacıyla “Genographic Project” sürecinde birlikte çalışmışlardı.

Tıp alanındaki ilerlemeler:

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı emekli albay Randall Larsen daha önce katıldığı bir televizyon kanalında teknolojide ve bilişimde yaşanan ilerlemelerin bir sonucu olarak lise çağındaki öğrencilerin 1960´lardaki ve 1970´lerdeki bilim adamlarının yaptığı deneyleri yapabildiklerini söylemişti.

Yani bilişim alanının ilerlemesi her alanı etkiliyor.
Evet hocam, doğru da diğer mühendislik dalları da önemli ama. Zaten ister istemez bilişim ile ilgili bir şeyler öğreniliyor diğer mühendislik dallarında.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar mühendisliği şu an yükselişte ve yurt dışına en rahat çıkabileceğin mesleklerden biri. Başka bir mühendislik bölümü düşünürsen elektrik elektronik veya mekatronik önerebilirim. Ama unutma ne olursa olsun İngilizce bir bölüm okumalısın.

Yurt dışına çıkacaksan MCSE sertifikasını alırsan yıldızlı pekiyi olur.
Maalesef bizim ülkemizde değeri bilinmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı