Bilgisayar mühendisliğinin önü açık mı ?

Caner M.

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Üniversite tercihi yaparken bilgisayar mühendisliği de yazmak istiyorum. Önü açık bir meslek mi ? Şu an makina okuyorum bir sorun olur mu ?

Türkiye'de önü epey kapalı bir meslek. Herkesin içinden sıyrılıp epey iyi bir şeyler geliştirmen lazım ki üniversiteden mezun olup asgari ücret ile Bim'de çalışma.
Yurt dışına gider ve benim programlama dilim veya artık neyde kendini geliştirmeyi düşünüyorsan çok iyi dersen önü açık.

Makine mühendisiyim. Türkiye'de mühendis olarak çalışmak, özellikle Türk şirketlerinde çalışmak, düşündüğün gibi olmuyor. Bilgisayar mühendisliği için değil, bir çok mühendislik için konuşmak gerekirse, adamlar mühendisi nasıl çalıştıracaklarını bilmiyorlar. Türkiye' de çalışacaksan hiç bir mühendisliği tavsiye etmem.

Ben de Bilgisayar Mühendisliğinden önceki son virajdayım, üniversite 3'e belli olacak hangi sektörde çalışacağım.
Öğretmen olmayı bile düşündüm, mühendislik güzel bir meslek olsa da bu ülkede kadrin kıymetin bilinmiyor işte.
Ben boş durmuyorum, kendimi geliştiriyorum ancak iş hayatı çok çok farklı bir noktada. İşsizlik küçümsenecek seviyelerde değil.

En azından bilgisayar kurtları yetiştiririm diye düşünüyorum şuan.

Genel olarak Türkiye'de mühendislik okunmaz ve mühendis olarak çalışmak zor. Türkiye'de doktorasını yapmış biri söylüyor. Ders esnasında söyledi, hala aklımdadır. ''Bir proje için yurtdışındaki mühendisler ile beraber çalışmak durumundaydım. Doktoramı yapmıştım. Diğer mühendisler lisans derecesindeydi ancak bnden çok çok çok daha iyi durumdaydılar, her yönden.''

Bende Yazılım Mühendisliği okumak istiyorum ancak okuduktan sonra işsiz kalmaktan korkuyorum, ülke şartları insanın hayallerini bile değiştiriyor.. Ama yinede okuyacağım, geçenlerde Twitter'de açık bulan 2 arkadaş daha da heveslendirdi beni...

Bende istiyorum ama türkiye de iş çok az ve uluslar arası bir firmaya girmek içinde çok işinde başarılı olmalısın

Kodlamayı bildikten sonra sıkıntı yok. Üniversite 2'de adam algoritmaya yeni giriş yapıyor. 3. Sınıfta yazılımla tanışanlar var. Onlardan olursan işsiz kalırsın tabi. Bilgine göre.

Bizim memlekette sadece İnşaat mühendisliğinin önü açık. O da tabii konut işine giriyor. Belli miktarda parayı kazandı mı yap sat yapmaya başlıyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı