Bilgisayar nasıl toplanır?

Bütçe
Var iste
Daha fazla  
Benim sorum kisaca tamamen ikinci el bilgisayar nasıl kurulur.

Anakartı kasaya uyumlulugu nasıl anlasilir?
Ana kartina uyumlu islemci nasıl bulunur?
Anakarta ve islemciye uyumlu olan ekran karti nasıl bulunur?
Anakarta. Islemciye ve ekran kartina uyumlu RAM nasıl bulunur?
PSU her zaman her anakarta, kasaya. Fana ve ekran kartina uyuyor mu?
Anakarta ve ıslemciye uygun fan nasıl bulunur?
Kasaya uygun fan nasıl bulunur.
2.el aldigim esyada kablo eksik cikarsa eksik kabloyu nasıl bulabilirim?
Ve BIOS Ayari nasıl yapilir Ve guncel Degilse Ne yapmam gerek

1 - mid Tower olarak geçen çoğu kasa Mini ITX Micro ATX ve ATX olarak geçen anakartları destekler ama mesela sadece Micro ATX anakart takılan kasalarda var Mini ITX anakart takılabilende bir de EATX var biraz daha büyük anakart ve kasalar yani.

2 - anakart özelliklerinde pin sayısı / soket tipi kaç ise onunla aynı işlemciyi bulmak lazım mesela işlemci AM4 ise anakartında AM4 olması lazım ama bazı anakartlar istisna mesela H410 serisi 11.nesil işlemcileri desteklemiyor pin sayısı aynı olduğu halde yani anakartın sitesine bakarak öğrenmek lazım.

3 - ekran kartı uyumluluğu uzun zamandır değişmedi yani her ekran kartı her anakarta uyabilir ama güç kaynağı ve işlemcinin yeterli olması gerekiyor mesela i3 son nesil işlemciye RTX 4090 takarsan ekran kartı tam kullanılamaz darboğaz oluşur ya da güç kaynağı yeterli değilse bilgisayar açılmayabilir. Şu an orta seviye ekran kartlarına örneğin RTX 3060 / RX 6600e son nesil Ryzen 5/i3 işlemci ve 500W üstü güç kaynağı yeterlidir.

4 - anakart DDR kaç ise aynı DDR RAM bulmak lazım bir de laptop RAM'i ile masaüstü RAM farklı oluyor özelliklerinde SO-DIMM veya laptop RAM'ı yazıyor bir de ekran kartındaki GDDR ile karıştırmamak lazım ekran kartı GDDR kaç olursa olsun anakartın DDR kaç olması önemli yani ikisi farklı olsa da çalışıyor.

5-6 - boş kasanın özellikler kısmında yazar mesela 2 X 120mm fan destekler gibi ya da 3x120mm dahili fanı var yazar ölçülere uygun fan bulmak lazım işlemci soğutucular çoğu işlemci'yi destekler ama yine de almadan önce konu açabilirsiniz bir de çoğu işlemcinin kutusundan kendi stok soğutucusu çıkar yani işlemci soğutucu sonradan alınabilir.

Bios‘un varsayılan ayarları zaten optimize edilmiş oluyor yeni nesil anakartlarda sadece XMP ve Secure Boot özelliğini açmak gerekebilir internete anakart markası yazıp o markada nasıl açıldığını öğrenmeniz gerekiyor 2.el konusundada net bir cevabım yok ama parçanın sitesinde kutu içeriği yazıyorsa ona bakarak anlayabilirsiniz eğer bütçeniz şuan monitör hariç 7 - 8 Bin TL den başlıyorsa 2.el riskine girmeye değmez belki sadece ekran kartı ve işlemci 2.el alınabilir. ama bütçe kısıtlıysa riske girmen lazım o konuda bilgim pek yok

Son düzenleme:
1 - mid Tower olarak geçen çoğu kasa Mini ITX Micro ATX ve ATX olarak geçen anakartları destekler ama mesela sadece Micro ATX anakart takılan kasalarda var Mini ITX anakart takılabilende bir de EATX var biraz daha büyük anakart ve kasalar yani.

2 - anakart özelliklerinde pin sayısı / soket tipi kaç ise onunla aynı işlemciyi bulmak lazım mesela işlemci AM4 ise anakartında AM4 olması lazım ama bazı anakartlar istisna mesela H410 serisi 11.nesil işlemcileri desteklemiyor pin sayısı aynı olduğu halde yani anakartın sitesine bakarak öğrenmek lazım.

3 - ekran kartı uyumluluğu uzun zamandır değişmedi yani her ekran kartı her anakarta uyabilir ama güç kaynağı ve işlemcinin yeterli olması gerekiyor mesela i3 son nesil işlemciye RTX 4090 takarsan ekran kartı tam kullanılamaz darboğaz oluşur ya da güç kaynağı yeterli değilse bilgisayar açılmayabilir. Şu an orta seviye ekran kartlarına örneğin RTX 3060 / RX 6600e son nesil Ryzen 5/i3 işlemci ve 500W üstü güç kaynağı yeterlidir.

4 - anakart DDR kaç ise aynı DDR RAM bulmak lazım bir de laptop RAM'i ile masaüstü RAM farklı oluyor özelliklerinde SO-DIMM veya laptop RAM'ı yazıyor bir de ekran kartındaki GDDR ile karıştırmamak lazım ekran kartı GDDR kaç olursa olsun anakartın DDR kaç olması önemli yani ikisi farklı olsa da çalışıyor.

5-6 - boş kasanın özellikler kısmında yazar mesela 2 X 120mm fan destekler gibi ya da 3x120mm dahili fanı var yazar ölçülere uygun fan bulmak lazım işlemci soğutucular çoğu işlemci'yi destekler ama yine de almadan önce konu açabilirsiniz bir de çoğu işlemcinin kutusundan kendi stok soğutucusu çıkar yani işlemci soğutucu sonradan alınabilir.

Bios‘un varsayılan ayarları zaten optimize edilmiş oluyor yeni nesil anakartlarda sadece XMP ve Secure Boot özelliğini açmak gerekebilir internete anakart markası yazıp o markada nasıl açıldığını öğrenmeniz gerekiyor 2.el konusundada net bir cevabım yok ama parçanın sitesinde kutu içeriği yazıyorsa ona bakarak anlayabilirsiniz eğer bütçeniz şuan monitör hariç 7 - 8 Bin TL den başlıyorsa 2.el riskine girmeye değmez belki sadece ekran kartı ve işlemci 2.el alınabilir. ama bütçe kısıtlıysa riske girmen lazım o konuda bilgim pek yok
Anladım Kardeşim Teşekkürler ikinci el Fazla riskli değil burada çünkü devlet kontrol ediyor ama mesela hala bazı şeylerı anlamadım çünkü tam açıklamamışssın mesela hala anlamadığım konu şu Ana karta uygun bir kasa nasıl bulabılırım Ramın MHZSİ gereksiz mi DDRLARI AYNI OLDUKTAN SONRA?

Anladım kardeşim teşekkürler ikinci el fazla riskli değil burada çünkü devlet kontrol ediyor ama mesela hala bazı şeylerı anlamadım çünkü tam açıklamamışssın mesela hala anlamadığım konu şu anakarta uygun bir kasa nasıl bulabılırım RAM'ın MHz'si gereksiz mi DDR'ları aynı olduktan sonra?

Dostum dış kasanın bilgilerinde hangi anakartların uygun olduğu yazar mini ITX Micro Micro ATX ve ATX gibi. Kasanın boyutuna göre değişir uygunluğu. Eğer anlamadıysanız dış kasanın linkini atın yardımcı olalım.

Benim sorum kisaca tamamen ikinci el bilgisayar nasıl kurulur.

Anakartı kasaya uyumlulugu nasıl anlasilir?
Ana kartina uyumlu islemci nasıl bulunur?
Anakarta ve islemciye uyumlu olan ekran karti nasıl bulunur?
Anakarta. Islemciye ve ekran kartina uyumlu RAM nasıl bulunur?
PSU her zaman her anakarta, kasaya. Fana ve ekran kartina uyuyor mu?
Anakarta ve ıslemciye uygun fan nasıl bulunur?
Kasaya uygun fan nasıl bulunur.
2.el aldigim esyada kablo eksik cikarsa eksik kabloyu nasıl bulabilirim?
Ve BIOS Ayari nasıl yapilir Ve guncel Degilse Ne yapmam gerek

Bunlar biri anlattığında şak diye anlayabileceğin konular değil. PC toplamayı öğrenebilmek için haftalarca bu konularla içli dışlı olmak lazım. Zamanla bazı şeyler oturuyor zaten.

Anladım Kardeşim teşekkürler ikinci el Fazla riskli değil burada çünkü devlet kontrol ediyor ama mesela hala bazı şeylerı anlamadım çünkü tam açıklamamışssın mesela hala anlamadığım konu şu anakarta uygun bir kasa nasıl bulabılırım RAM'ın MHz'si̇ gereksiz mi DDR'lari AYNI OLDUKTAN SONRA?

Piyasada çok büyük birçoğunluğun kullandığı ve en yaygın kasa tipi Mid Tower dediğimiz standart kasalardır. Bunlarda yükseltme ayakları bulunur, anakartın biçimine göre kasaya yerleştirebilirsiniz. ATX, mATX falan, onlar kasa bilgisindede, anakartın bilgisindede yazar.

RAM MHz'si uyumluluk açısından evet, gereksiz. Çalışması için DDR kaç olduğuna bakmanız yeterli ama şu var ki DDR4 2400 MHz destekleyen bir anakarta 3600 MHz RAM almak biraz anlamsız kaçar, çünkü yine 2400 MHz çalışır. Ama tercih size kalmış tabii.

Ekran kartı/anakart uyumluluğu diye bir şey yoktur. Her ekran kartı, her anakarta uyar diyebiliriz neredeyse. Önemli olan işlemcinizin besleyeceği bir ekran kartı almaktır. Ama kısa vadede, ileride işlemci yükseltme gibi bir imkanınız mevcutsa, en iyi ekran kartını alabilirsiniz.

Her şeyden öte, bunlar birkaç sayfa yazı ile anlaşılacak şeyler değil. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi, sorarak, konuları okuyarak, internette videoları izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Ben komple sistem toplamayı ve PC hakkındaki neredeyse tüm bilgi birikimimi bu siteye borçluyum diyebilirim. Biraz istekli olmak lazım.

Dostum dış kasanın bilgilerinde hangi anakartların uygun olduğu yazar mini ITX Micro Micro ATX ve ATX gibi. Kasanın boyutuna göre değişir uygunluğu. Eğer anlamadıysanız dış kasanın linkini atın yardımcı olalım.
dış kasanın linki dediğin kasanın isminden mi bahsediyorsun

Piyasada çok büyük birçoğunluğun kullandığı ve en yaygın kasa tipi Mid Tower dediğimiz standart kasalardır. Bunlarda yükseltme ayakları bulunur, anakartın biçimine göre kasaya yerleştirebilirsiniz. ATX, mATX falan, onlar kasa bilgisindede, anakartın bilgisindede yazar.

RAM MHz'si uyumluluk açısından evet, gereksiz. Çalışması için DDR kaç olduğuna bakmanız yeterli ama şu var ki DDR4 2400 MHz destekleyen bir anakarta 3600 MHz RAM almak biraz anlamsız kaçar, çünkü yine 2400 MHz çalışır. Ama tercih size kalmış tabii.

Ekran kartı/anakart uyumluluğu diye bir şey yoktur. Her ekran kartı, her anakarta uyar diyebiliriz neredeyse. Önemli olan işlemcinizin besleyeceği bir ekran kartı almaktır. Ama kısa vadede, ileride işlemci yükseltme gibi bir imkanınız mevcutsa, en iyi ekran kartını alabilirsiniz.

Her şeyden öte, bunlar birkaç sayfa yazı ile anlaşılacak şeyler değil. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi, sorarak, konuları okuyarak, internette videoları izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Ben komple sistem toplamayı ve PC hakkındaki neredeyse tüm bilgi birikimimi bu siteye borçluyum diyebilirim. Biraz istekli olmak lazım.
anladım Kısaca yapmam gereken iyice bir araştırmak

Dış kasanın linki dediğin kasanın isminden mi bahsediyorsun.

Anladım kısaca yapmam gereken iyice bir araştırmak.

Evet dostum kasanın ismini bana söylersen aldığın anakartın uyup uymadığını söyleyebilirim.

Bir oyun sisteminin en önemli parçası (İşlemci ve Ekran Kartı ile beraber) sistemin temeli olan Anakart diye aklımda kalmış da buraya sormak istiyorum hem buradakilere de bir fikir vermiş olur: Bende yeni bir sistem peşine düştüm, Intel & Nvidia sistem olacak mümkünse tek tek parçaları denkleştirip Haziran'da toplamış olurum, RTX 3060Ti üstüne param çıkışmıyor piyasada RTX 2070 bulsak belki tercih edilebilir... Üste @569792 ve @nickimyokbenim isimli arkadaşlar güzel bilgiler paylaşmışlar. Nvidia yerine hiç bilmediğim AMD tarafına gitsek RTX 3060 / RX 6600 ile son nesil Ryzen 5 / Intel i5 işlemci şeklinde mi yapsak, benim hiç AMD olarak anakart işlemci ekran kartı bir sistemim olmadı çekiniyorum biraz.

Anakartlarda üst seviye wi-fi plus vb özelliği olanlarda gözüm yok, benim en kararsız kaldığım sizlere sormak istediğim konu ise Intel 500 ve 600 serisi Chipset olayı. Mesela Intel 600: Z690, H670, H610, B660 - Intel 500: Z590, H570, H510, B560 işte burada kararımız ne yönde olmalı sizler ne önerirsiniz?. Ben 8-9 yıl önce oyun amaçlı sistem toplamıştım Asus Z87 PRO anakart aldım ve 1-2 yıl öncesine kadar da canavar gibi kullanıyordum hiç bir eksiğini görmedim harikaydı, Win8.0-8.1 desteği vardı şu an bile ASUS'un kendi driver'larıyla Win10 bile destekliyor.

---
Yeni sistem kurup RAM seçerken CL değeri konusunda bilginize ihtiyacım var:

16GB RAM alırken Dual çalışması için kit şeklinde satılanları tercih etmeliyiz deniyor. Mesela tek modül 16 yerine 2 x 8GB modül takılmalıymış. Ayrıca aynı marka model, aynı GB / Mhz ve aynı CL oranları mutlaka olmalı... Kendimde şöyle bir şey yaşamıştım, DDR3 zamanında uzun bir süre 2x4GB kit kullanırken aynı marka model CL diye (Corsair Vengeance) ve sadece SPD Latency: CL 9-9-9-24 - Speed Rating: PC3-12800-1600MHz değerlerine bakarak bir 2x4GB kit daha aldım taktım.

(CPU-Z'den) tüm değerler 2x2x4GB olarak 16GB 1600Mhz (Bios'dan XMP seçili) Dual çalıştığını gördüm. Tamam fakat sorun şu ki 'Windows Görev Yöneticisi' altında RAM'lerin 16GB değeri 16.384 MB olması lazımken bende 16.322 MB gözüküyordu, bilmiyorum ama galiba CL yada başka bir şey bana bunu yaşattı hala anlamıyorum neden 16GB toplam değeri Windows'da 16.384 değil de 16.322 gözüküyor.

Bir de bu SPD Latency (CL) değeri dediğimiz olay RAM'in Mhz değeriyle ters orantılı bir şeymiş, yani (belki DDR4 DDR5'lerde farklıdır) CAS/CL değeri mesela CL16 değil de daha düşüğünü CL14 tercih etmek gerekiyormuş hız performans bakımından bu şartmış. Bunu okuduğum yerde şöyle yazıyordu (CAS Hızı Neden Önemli?) kafam iyice karıştı, RAM Mhz değeri yükselirken CL değeri yüksek Mhz değeri düşerken CL değeri de düşük olur bu nasıl yani?. 16GB DDR4 2400-3200-3600Mhz Ram alacağız diyelim CL16 olanından mı CL14 mü tercih etmeliyiz?.

CAS Hızı Neden Önemli?
RAM hızının artırılmasına yönelik ihtiyaçların artması ile birlikte MHZ ve CL değerleri de önem kazanmaktadır. CL değeri ile RAM hız ve performans arasında ters orantı bulunmaktadır. Dolayısıyla CAS değerinin düşük olması RAM’in yüksek hızda çalışması anlamına gelir. Bu özelliğiyle CAS hızı RAM’ler için büyük önem taşır.

Yüksek performanslı bir RAM için 1600 MHz CL9 bellek yerine 1600 MHz CL7 bellek tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra belleğin gecikme süresinin çalışma hızı ile doğru orantılı olarak arttığını da bilmeniz gerekir. Yani 2133 MHZ frekansında çalışan bir RAM’in CAS değeri CL9 iken 1333 MHz hızında çalışan bellekler CL6 gecikme süresi ile karşınıza çıkar. Burada overclock yöntemi ile RAM hızını artırmak istediğinizde MHz değerini artırdıkça CL gecikme süresinin de arttığını görebilirsiniz.

Geri
Yukarı