Bilgisayar Oyun Açınca Birden Kapanıyor

Her bilgisayarda çıkan ses farklı olduğu için net bir şey söylemek zor ama güç kaynağından geleceğini sanmıyorum.
Güç tüketimi yükseldiğinde düştüğünde bazı parçalarda bobin ağlaması (coil whine) denen ince ve sinir bozucu ses çıkabiliyor. Belki öyle bir sestir ama bunu açılış kapanış sesine benzettiğinize göre güç kaynağından geldiğini düşünmüyorum

Gelen ses HDD'den de geliyor olabilir. SSD kullandığınız için normal kullanımda HDD çalışmayı keser. Diskten bir dosya okunduğunda veya yazıldığında da motor çalışır ve uçak kalkıyormuş gibi bir ses çıkar. Bahsettiğiniz ses oysa gayet normal bir durum.
1.5 senedir kullandığım sistemde böyle bir sesle karşılaşmamıştım ama bu sorun ortaya çıktıktan sonra böyle bir ses gelmeye başladığını farkettim. Emin değilim ama önceden böyle bir ses olmadığını düşünüyorum. Bu sesi ben dediğim gibi açarken veya kapatırken gelen sese benzettim. Dolayısıyla böyle bir fikrim oluştu. Sonuç olarak benim bu güç kaynağını yetkili birine göstermem ve kontrol ettirmem gerekiyor. Umarım sorun güç kaynağındadır ve bir an önce çözülür.

Ne yazık ki OC'nin açık yada kapalı olduğunu anlamadım. BIOS'ta ve MSI'ın kendi yazılımında farklı değerler yazıyor. Bu nedenden en iyisi sıfırlamak diye düşünüyorum.

Eki Görüntüle 273575 Eki Görüntüle 273574
Ayarlarım ilk resimdeki gibiyken XMP'yi kapadım ve bir şekilde CPU'nun hızını düşürdüm ama sonuç yine aynı. Hiçbir sorun gözükmezken böyle bir sorun olması çok can sıkıcı.
İşlemci voltajı bana biraz az gibi gözüktü.

İşlemci voltajı bana biraz az gibi gözüktü.
Ben de sizin gibi düşünmüştüm fakat 6850K normalde de 1.163 mV civarı voltajda çalışıyor. O kadar düşük bir fark sorun çıkarmaz diye düşünüyorum.

BIOS'dan CPU voltajını ve frekansını "auto" yaparsanız -ki zaten öyle olduğunu düşünüyorum, voltaj yükselebilir.

Ben de sizin gibi düşünmüştüm fakat 6850K normalde de 1.163 mV civarı voltajda çalışıyor. O kadar düşük bir fark sorun çıkarmaz diye düşünüyorum.

BIOS'dan CPU voltajını ve frekansını "auto" yaparsanız -ki zaten öyle olduğunu düşünüyorum, voltaj yükselebilir.
İki ayar da ''auto'' da. Böyle bir ayarı daha önce hiç değiştirmedim.
Birkaç gündür denemeler yaparken şunu farkettim Don't Starve ve FM 2018 gibi oyunlarda birkaç saatlik tecrübemde herhangi bir sorunla karşılaşmadım ama PUBG ve R6 gibi oyunlarda daha oyuna girmeden sistem yeniden başladı. Yani çok garip. Böyle bir problem daha önce hiç duymamıştım.

İki ayar da ''auto'' da. Böyle bir ayarı daha önce hiç değiştirmedim.
Birkaç gündür denemeler yaparken şunu farkettim Don't Starve ve FM 2018 gibi oyunlarda birkaç saatlik tecrübemde herhangi bir sorunla karşılaşmadım ama PUBG ve R6 gibi oyunlarda daha oyuna girmeden sistem yeniden başladı. Yani çok garip. Böyle bir problem daha önce hiç duymamıştım.
İlk iki oyun belki de sisteminizin %10-%20 güç harcayarak rahatça oynatacağı basit oyunlar olduğundan o oyunlarda sorun yaşamamanız normaldir. Ama PUBG açtığınızda donanım yüksek performansta çalışacağından işler değişebilir. Ben ilk başta sorunun OC olduğunu düşünüyordum fakat OC yok dediğiniz için sorunun güç kaynağında olduğundan şüpheleniyorum.

Eski mesajlarda test yaparken de kapanma olduğunu söylemiştiniz. Yüksek grafikli oyunlarda da kapanma olduğuna göre sisteminiz istediği gücü alamıyor olabilir. Başka bir güç kaynağıyla deneme yapabilirseniz sorunu anlamak daha kolay olur.

İlk iki oyun belki de sisteminizin %10-%20 güç harcayarak rahatça oynatacağı basit oyunlar olduğundan o oyunlarda sorun yaşamamanız normaldir. Ama PUBG açtığınızda donanım yüksek performansta çalışacağından işler değişebilir. Ben ilk başta sorunun OC olduğunu düşünüyordum fakat OC yok dediğiniz için sorunun güç kaynağında olduğundan şüpheleniyorum.

Eski mesajlarda test yaparken de kapanma olduğunu söylemiştiniz. Yüksek grafikli oyunlarda da kapanma olduğuna göre sisteminiz istediği gücü alamıyor olabilir. Başka bir güç kaynağıyla deneme yapabilirseniz sorunu anlamak daha kolay olur.
20 günlük bir garanti kontrolü süreci ardından sorunun güç kaynağında olduğu ortaya çıktı ve yapılan para iadesiyle Corsair CX750M aldım. Şu ana kadar 1.5 saatlik PUBG tecrübemde sadece bir kere oyun içi ''bad module info'' hatasıyla karşılaştım. Umarım bu güç kaynağıyla uzun vadede hiçbir sorunla karşılaşmam. Herhangi bir sorunla karşılaşırsam affınıza sığınarak sizlerden tekrar yardım isteyebilirim ama şimdilik yardımlarınız için hepinize tek tek teşekkür ederim.

Son düzenleme:
20 günlük bir garanti kontrolü süreci ardından sorunun güç kaynağında olduğu ortaya çıktı ve yapılan para iadesiyle Corsair CX750M aldım. Şu ana kadar 1.5 saatlik PUBG tecrübemde sadece bir kere oyun içi ''bad module info'' hatasıyla karşılaştım. Umarım bu güç kaynağıyla uzun vadede hiçbir sorunla karşılaşmam. Herhangi bir sorunla karşılaşırsam affınıza sığınarak sizlerden tekrar yardım isteyebilirim ama şimdilik yardımlarınız için hepinize tek tek teşekkür ederim.
Sorunun çözülmesine sevindim :)
Başka bir sorun daha olursa her zaman bekleriz :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı