Bilgisayar Oyun Açınca Birden Kapanıyor

Ben de öyle düşünmeye başladım. Fakat test etmek için yeterli güç kaynağı bulabileceğim bir yer bilmiyorum.
Eğer oyun oynamak dışında tüm donanımı sonuna kadar zorlayan bir program kullanıyorsanız ve sorun yaşamıyorsanız güç kaynağınız yeterli demektir. Eğer o kadar zorlamadıysanız güç kaynağı değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Aynı anda GPU testi ve CPU testi başlatarak ikisinin de tam güç kullanılmasını sağlayıp sistemi zorlayabilirsiniz.

Eğer test sırasında yine kapanma olursa güç kaynağını değiştirmek sorunu çözecektir.

Eğer oyun oynamak dışında tüm donanımı sonuna kadar zorlayan bir program kullanıyorsanız ve sorun yaşamıyorsanız güç kaynağınız yeterli demektir. Eğer o kadar zorlamadıysanız güç kaynağı değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Aynı anda GPU testi ve CPU testi başlatarak ikisinin de tam güç kullanılmasını sağlayıp sistemi zorlayabilirsiniz.

Eğer test sırasında yine kapanma olursa güç kaynağını değiştirmek sorunu çözecektir.
Sistemi oyun dışında zorlayan herhangi bir program kullanmıyorum. Bu testleri yapmak için hangi programları kullanmam gerekir?

CPU için CineBench, GPU için 3dMark gibi yazılımlar olabilir. İkisini de beraber başlatıp arka planda da msi afterburner çalıştırıp değerlerin takip edilmesini sağlayın. Test boyunca CPU ve GPU %100'de çalıştıysa ve bu süre boyunca sorun yaşamadıysanız güç kaynağınız yeterli demektir.

CPU için CineBench, GPU için 3dMark gibi yazılımlar olabilir. İkisini de beraber başlatıp arka planda da msi afterburner çalıştırıp değerlerin takip edilmesini sağlayın. Test boyunca CPU ve GPU %100'de çalıştıysa ve bu süre boyunca sorun yaşamadıysanız güç kaynağınız yeterli demektir.
Öncelikle testleri doğru bir şekilde uyguladığımdan emin değilim. İlk defa böyle bir sistem testi yaptım. Önerdiğiniz iki uygulamayı da indirdim. Cinebench'teki CPU testi oldukça kısa olduğu için 3DMark GPU testi olan Fire Strike adlı demoyu başlattıktan sonra CPU testini sürekli tekrarladım.İlk test denemesinde herhangi bir sorunla karşılaşmadım ama testi tekrar başlatmaya çalışınca sistem kendini yeniden başlattı. Bu süreçte GPU sıcaklığı 77 dereceyi gördü ve bunun normal olup olmadığına emin değilim. CPU sıcaklığı ise maksimum 46 dereceyi gördü.

GPU için 77 derece az diyemeyiz ama çok fazla da değildir. 85-100 arası sorun olabilir ama 77 normal sayılır. CPU için 46 da gayet güzel değerler. Yanı kapanmanın sebebi sıcaklık olamaz (anakart sıcaklığı normal ise)

Anladığım kadarıyla ilk testte GPU ve GPU aynı anda tam güçte çalışmamış.
İkinci denemenizde de aynı anda tam güçte çalışıp yüksek güce ihtiyaç duyduğundan ve güç kaynağı bu gücü sağlayamadığından kapanmış olabilir.

750 Watt güç kaynağının yetersiz geleceğini düşünmüyorum ama imkanınız varsa başka bir güç kaynağıyla deneme yapabilirsiniz. Diğer güç kaynağıyla sorun yaşamazsanız yeni güç kaynağı alabilirsiniz.

Belki işletim sisteminden kaynaklı olabilir ama şu ana kadar ne duydum ne gördüm. İçiniz rahat etsin diye başka bir diske yeniden Windows 10 kurup test edebilirsiniz.

Ama mümkünse başka güç kaynağıyla da deneme yapın.

GPU için 77 derece az diyemeyiz ama çok fazla da değildir. 85-100 arası sorun olabilir ama 77 normal sayılır. CPU için 46 da gayet güzel değerler. Yanı kapanmanın sebebi sıcaklık olamaz (anakart sıcaklığı normal ise)

Anladığım kadarıyla ilk testte GPU ve GPU aynı anda tam güçte çalışmamış.
İkinci denemenizde de aynı anda tam güçte çalışıp yüksek güce ihtiyaç duyduğundan ve güç kaynağı bu gücü sağlayamadığından kapanmış olabilir.

750 Watt güç kaynağının yetersiz geleceğini düşünmüyorum ama imkanınız varsa başka bir güç kaynağıyla deneme yapabilirsiniz. Diğer güç kaynağıyla sorun yaşamazsanız yeni güç kaynağı alabilirsiniz.

Belki işletim sisteminden kaynaklı olabilir ama şu ana kadar ne duydum ne gördüm. İçiniz rahat etsin diye başka bir diske yeniden Windows 10 kurup test edebilirsiniz.

Ama mümkünse başka güç kaynağıyla da deneme yapın.
Anakart sıcaklığını öğrenmenin bir yolu var mı? Başka bir güç kaynağıyla test yapmam lazım ama nerden bulurum onu bilmiyorum.

HWmonitor gösteriyor olması lazım. Oradan kontrol edebilirsiniz
Sistemden gün içinde yük altında olmadan çalışırken ara sıra bilgisayar kapanırken veya açılırken çıkan ses gibi bir ses geliyor. Normalde böyle bir ses gelmiyordu, birkaç gündür gelmeye başladı. Bu ses güç kaynağından geliyor olabilir mi?

Sistemden gün içinde yük altında olmadan çalışırken ara sıra bilgisayar kapanırken veya açılırken çıkan ses gibi bir ses geliyor. Normalde böyle bir ses gelmiyordu, birkaç gündür gelmeye başladı. Bu ses güç kaynağından geliyor olabilir mi?
Her bilgisayarda çıkan ses farklı olduğu için net bir şey söylemek zor ama güç kaynağından geleceğini sanmıyorum.
Güç tüketimi yükseldiğinde düştüğünde bazı parçalarda bobin ağlaması (coil whine) denen ince ve sinir bozucu ses çıkabiliyor. Belki öyle bir sestir ama bunu açılış kapanış sesine benzettiğinize göre güç kaynağından geldiğini düşünmüyorum

Gelen ses HDD'den de geliyor olabilir. SSD kullandığınız için normal kullanımda HDD çalışmayı keser. Diskten bir dosya okunduğunda veya yazıldığında da motor çalışır ve uçak kalkıyormuş gibi bir ses çıkar. Bahsettiğiniz ses oysa gayet normal bir durum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı