Bilgisayar parçalarını söküp detaylı temizleme

sprXogzz

Centipat
Daha fazla  
İyi sosyaller. RX580 ekran kartlı bir bilgisayarım mevcut, neredeyse 3-4 yıldır hiçbir detaylı temizlik yapmadım sadece her yıl haziran aylarında kompresör ile içindeki tozu alırdım o kadar. Belli bir süre sonra ısınma sorunları başladı ve termal macun aklıma geldi büyük ihtimalle termal macun kurudu püf oldu gitti. Bu yüzden kasayı komple söküp her parçayı temizleyip tekrar monte etmek istiyorum, nereden başlamam lazım? Nasıl sökeceğim? Her türlü öneriye/videoya açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi sosyaller. RX580 ekran kartlı bir bilgisayarım mevcut, neredeyse 3-4 yıldır hiçbir detaylı temizlik yapmadım sadece her yıl haziran aylarında kompresör ile içindeki tozu alırdım o kadar. Belli bir süre sonra ısınma sorunları başladı ve termal macun aklıma geldi büyük ihtimalle termal macun kurudu püf oldu gitti. Bu yüzden kasayı komple söküp her parçayı temizleyip tekrar monte etmek istiyorum, nereden başlamam lazım? Nasıl sökeceğim? Her türlü öneriye/videoya açığım.

Arkadaşım tecrübesizsen yapmanı tavsiye etmiyorum ben tecrübesizken böyle 2 tane anakart yaktım.

Fanları kompresör ile temizlemen yeterli.
Onun dışında sadece fan soğutucusunu çıkartıp macunlayıp geri tak.
Ekran kartını da macunlayabilirsin. Anakart ve kasaya kompresörle tozları alsan yeterli. Ekran kartının modelini yazık video ile yapabilirsin. Yavaş kontrollü şekilde yaparsan ne anakarta bir şey olur ne işlemciye.
İşlemci fanı, işlemciye yapışmış olabilir bu yüzden sağa sola kaydıra kaydıra kaldır. Yoksa işlemcinin pinlerine ya da sokete zarar gelebilir.

Geri
Yukarı