Bilgisayar parçalarının ömrü tam yükte azalır mı?

Yılmaz Faruk

Centipat
Arkadaşlar, merhaba. Merak ettiğim bir konu var. Başlıkta da belirttiğim gibi, kullandığımız bilgisayar parçalarının ömrü hakkında sormak istediğim bir sorum var. Laptop kullanıyorum, CPU'ya da GPU'yu uzun süre %100'de kullanmak parçanın ömrünü ortalama ne kadar da bitirir? Arada render işleri yapan biriyim. Genelde videoları düşük bitratelere dönüştürürüm ve bu işlem bazen 7-8 saat sürüyor. Parçaları bu kadar süre %100'de çalıştırmak durumunda sizce ne kadar zamanda performans kaybı yaşamaya başlarım ya da elimden geldiğince performans kaybını geciktirmek için arada renderı duraklatıp parçaların rahat nefes almasını sağlasam işe yarar mı? :D

Oyun oynar iken 60 FPS sabit oynarım, o zaman da parçalar genelde %50-60 gücünde çalışıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, merhaba. Merak ettiğim bir konu var. Başlıkta da belirttiğim gibi, kullandığımız bilgisayar parçalarının ömrü hakkında sormak istediğim bir sorum var. Laptop kullanıyorum, CPU'ya da GPU'yu uzun süre %100'de kullanmak parçanın ömrünü ortalama ne kadar da bitirir? Arada render işleri yapan biriyim. Genelde videoları düşük bitratelere dönüştürürüm ve bu işlem bazen 7-8 saat sürüyor. Parçaları bu kadar süre %100'de çalıştırmak durumunda sizce ne kadar zamanda performans kaybı yaşamaya başlarım ya da elimden geldiğince performans kaybını geciktirmek için arada renderı duraklatıp parçaların rahat nefes almasını sağlasam işe yarar mı? :D

Oyun oynar iken 60 FPS sabit oynarım, o zaman da parçalar genelde %50-60 gücünde çalışıyor.
Eğer teknolojik ürünlerin ömrü 100 gün olsaydı sizin durumunuzda 99'a düşerdi. Yani dert edeceğiniz bir durum yok.

arada renderı duraklatıp parçaların rahat nefes almasını sağlasam işe yarar mı
Abi bu Türk mantığı ya bunu yabancı forumlarda falan göremezsiniz 🤣
Kullanın hocam istediğiniz gibi. Yeterince iyi soğutuyorsanız ve voltajlar ile falan oynamadıysanız çok bir şey farketmezsiniz.

Yorumlarınız için teşekkürler malumunuz Türkiye şartlarında iyi bir bilgisayar toplamak zor hatta daha da zorlaşıyor bu yüzden elimdekinin ömrünü en iyi şekilde kullanmak amacı ile aslında açtım bu başlığı.😅

CPU'ya da GPU'yu uzun süre %100'de kullanmak parçanın ömrünü ortalama ne kadar da bitirir?
GPU ve GPU'yu oluşturan yarı metaller haddinden fazla dayanıklıdır... İnsan ömründen bile uzun dayanabilirler. Burada ömrü tetikleyen şey kullanılan diğer bileşenlerin kalitesidir. Mesela 1 direnç yüzünden koca GPU çalışmayabilir.

Net bir süre vermek imkansız ama ortalama 7-10 yıl olabilir.

Benim sistemim tamamen ikinci el.
İ5 9600k ve Gtx 1060 6gb ekran kartına ve 8+8 trident z ramlere sahibim. Notebook ile kafa kafaya takaslayıp almıştım. Kutu fatura garanti hiçbir şey yoktu alırken. Yaklaşık 14 aydır hergün 8-11 saat arası ekran kartı %95 ve üzeri, işlemci ise %60 civarı performansta oyun oynuyorum. Ramlerim 2016 üretimi. Ekran kartı 5, işlemci 3 yılı geçmiş üretim olarak. Ama halen taş gibi çalışan bir sistem. Nazar değmesin gelecek en az 3 yıl daha kullanmayı düşünüyorum.

Çalıştığım iş yerinde bilgisayarlar hiç kapanmıyor. Muhtemelen 2-3 yıldır hep açık O yüzden bir şey olacağını sanmıyorum
Hocam şuranın fotoğrafını atar mısınız çok merak ettim?
1634916018368.png

Yeni konular

Geri
Yukarı