Bilgisayar şarjı %100 oluyor

alperthe6

Hectopat
Daha fazla  
Laptopta pili korumak adına %65 civarına kadar şarj olurdu normalde şimdi %100 oluyor eski haline gelmiyor nasıl düzeltebilirim?

Marka model nedir bilmiyorum ancak kendi yaşadığımdan söz edeyim.
ROG model cihazımda %60'a ayarlamıştım, bazen yukarısında şarja geçince sapıttığını fark ettim ve kaça ayarladıysam onun altına inene kadar pilde kullanıp, tekrar şarja takınca sınırlı şarja geri dönüyor.
Belki sizde işe yarar.
Lenovo için ise, Lenovo vantage programının bazen sorun çıkardığını gördüm. Bunun için de BIOS içerisinden -çok da etkili olmayan bir ayar, fn aktif etme gibi- bir ayarı değiştirince ve bilgisayarı açınca düzeldiğini gördüm.

Ne kadar boş konuşuyorsunuz arkadaşlar? Bilgisayar üreticileri bu tür sınırlama yazılımları koyuyor ki ömür uzatsın diye. Bilmiyorsanız susun ki en azından saygınlığı yitirmeyin.

Bataryanızın ömrü bitmiş değiştirin.

Neye göre bu sonuca vardınız? Konuşmak için konuşmuşsunuz.

Bende Lenovo kullanıyorum ve bende de bu özellik var üreticinin uygulaması varsa bakabilir misiniz? Belki özelliği kapatmışsınızdır Lenovo kullanıyorsanız tasarruf kipi adında bir özellikti.

@ErkanGul laptop bataryaları pillerden oluşuyor yüzdelik değerler doğru olmaz zaten tahminidir o
Ayrıca bilgisayarda sınırlama var ama batarya yüzdesi yanlış demek ki sorun bataryada ;)

İlginç doğrusu ilk defa duyuyorum.
Yeni nesil üreticiler lityum - polimer pil hücrelerinin ömrü uzun olabilmesi için, akım kesici yazılımlar ekliyor.
1612204506168.png

İlginç doğrusu ilk defa duyuyorum.
Mantığı şu, baya güzel bir hizmet aslında.

Pili %100'de şarja takılı kullandığınızda, bilgisayar gücü adaptörden almaya başlıyor, pile dokunmuyor. Ama pil %100'de kaldığı süre boyunca içerisindeki yüksek gerilim sebebiyle ömür kaybediyor. Bilgisayar kullanılıp ısındıkça da pil ömrü azalıyor.

Çalışmalarda gösterilmiş ki, %100'de 80 derecede sabit kalan pil atıyorum 1 senede %15 kaybediyorsa sağlığından, %70'te 80 derecede sabit kalan pil 1 senede %5-10 sağlık kaybediyor. Yüzdeler tamamen sallama, hatırlamıyorum o kadar ayrıntısını.

Bu sebeple pilin %100'de değil, daha düşük değerlerde devreden çıkıp gücün adaptörden alınmasını sağlayan ayarlar koyuyor artık üreticiler.

Kısaca pilin uzun süre yüksek gerilimde kalmasını engelliyor ve ömrünü uzatıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı