Bilgisayar şarjı %100 oluyor

Aniden karar vermek iyi değil. %100 iken bilgisayara yük bindirmeden şarjı bitesiye kadar vakit geçirin. Eğer şarjın bitme süresi normal değerlerde ise bataryada sorun yoktur muhtemelen. Sadece yazılım devre dışı kalmış, bozulmuş olabilir.
2 3 gündür evde değildim bilgisayar kapalıydı bugün farkettim

Verdiğiniz bilgilere katılmakla birlikte şöyle bir ekleme yapmak isterim. Bu tür yazılımlar BIOS üzerinden kontrol ve erişime sahiptir. O sebeple bulsanız dahi 3. parti bir yazılım önermem.
Bir diğer durum ise %'lik durumu, %65 civarındaki bir şarj ile çıkartıp, %30 civarı bir şarj ile tekrar %65'lere döndürerek kullanmak ömür uzatır. Ancak 250 300 TL'lik bir ürün için, kalan tüm konfigürasyonu riske atmaya değer mi bunu düşünmek gerek. Eğer bir iş bilgisayarına sahip değilseniz genelde laptop pilleri olası elektrik gitmesi durumlarında diğer konfigürasyonu korumak için konumlandırılır.
Saygılar.
Bence de çıkarıp kullanılmamalı. Onun yerine %65'e sabitleyip şarjda kullanmak daha sağlıklı. Veya dediğiniz gibi pilin kolay değiştirilebilir bir şey olduğunu göz önünde bulundurup %100'de bile olsa pil + elektrik ile kullanılmalı. İlla pil çıkarılacaksa %100 dolu bir pili depolamaktansa, %50 dolu bir pili depolamak daha iyi, onu belirtmek istedim sadece. Çünkü pili %100 doluyken depoladığınızda kendi kendine yine ömrü azalıyor, laptopu boşa riske atmış oluyorsunuz. Pilin çıkarılmasını ben de önermiyorum.

Dediğiniz gibi %20/30 - %65/80 arası kullanımın, %0-100 arası kullanmaktan sağlıklı olduğunu ben de okumuştum. Ancak oyun oynarken tam performans için mecburen şarja takılı kullanmak gerekiyor. Onda da pile sınır getirip %65 veya 80 gibi bir değerde sabit şarjda kullanmak en iyisi.

2 3 gündür evde değildim bilgisayar kapalıydı bugün fark ettim.

Kullanın %65 altına indirin, ardından şarja takın ve %65 üzerine gidecek mi seyredin. Eğer giderse bahsettiğim BIOS müdahalesini yapıp, tekrar aynı işlemi yapın. Eşim Lenovo kullanıyor, bazen takılmalar söz konusu olunca böyle çözüyorum. Lenovo vantage BIOS erişimini de üstlenen bir program, bazen çakışmalar olabiliyor.

Lenovo Vantage uygulamasından tasarruf kipi özelliğini kapatmış olabilisiniz açarsanız sorun düzelebilir.

Kullanın %65 altına indirin, ardından şarja takın ve %65 üzerine gidecek mi seyredin. Eğer giderse bahsettiğim BIOS müdahalesini yapıp, tekrar aynı işlemi yapın. Eşim Lenovo kullanıyor, bazen takılmalar söz konusu olunca böyle çözüyorum. Lenovo vantage BIOS erişimini de üstlenen bir program, bazen çakışmalar olabiliyor.

Lenovo Vantage yüklü bile değil ki

Sonuna göz kırpma koyayım ki bilgiliymişim gibi görünsün.
Harika gerçekten ülkenin özeti gibisiniz resmen.
"Laptop bataryaları pillerden oluşuyor yüzdelik değerler doğru olmaz zaten tahminidir o"
Hayatımda gördüğüm en mantıklı cümle de cabası.

@AGEVRX buyurun, biraz okuyun. Okumak iyidir.

Okudum.
Bahsettikleri elektronik aksam ile ilgili batarya teknolojisi çok farklı bir alan bununla ilgili birçok akademik makale okudum o yüzdeler gerçek değil tahminidir. Gerçek olması da mümkün değildir zira kimyasal bir tepkimeyi yüzdeyle nasıl ifade edeceksiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı