Çözüldü Bilgisayar sürekli donuyor ve uygulamalar çok geç açılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Valeria

Decapat
Daha fazla  
Herkese selamlar. Bilgisayarımda sinir bozucu bir durum var. Bilgisayarım çok karışmıştı ve ben temiz bir format atmak istedim. Formattan önce yine Windows 10 kullanıyordum. Daha önce yaklaşık 8-10 saniye içinde açılan bilgisayarım şu an 40-50 saniye civarında açılıyor. Hiçbir şey açık değilken masaüstünden bilgisayarım klasörünü açtığımda bile donuyor yanıt vermiyor diyor sonra kendine geliyor. Alt Tab yaptığımda bile donuyor ve bazen saniyeler sürüyor. Yine daha önce ortalama 10 saniyede açılan oyunlar şu an yaklaşık 1 dakikada açılıyor. Daha önce çok sessiz çalışan bilgisayardan şu an sanki aynı anda 20 tane uygulamayı açmaya çalışıyormuş gibi zorlanma sesleri geliyor. Masaüstündeyken boşta bellek kullanımı %40 civarı oluyor.
Şöyle bir durum var yeni bir ekran kartı aldım. AMD R7 240 2 GB. Ekran kartı darboğaz yapıyor olabilir mi? Tam olarak darboğazın ne olduğunu bilmesem de.
Örneğin Valorant'a giriyorum girmesi çok uzun sürüyor. Ancak oyunda ortalama 50 FPS alabiliyorum. Ekran kartında problem olsa veya darboğaz yapsa 50 FPS alamazdım veya FPS düşüşleri olurdu gibi düşünüyorum.
Buraya yazmadan önce internetten araştırıp yaptığım işlemler:
Temiz format atıldı.
Windows güncellemelerini yaptım.
Termal macunları yeniledim.
Tüm driverlar resmi sitelerden kuruldu. 3.parti driver güncelleme programlarından kurulmadı.
Virüs kontrolü yapıldı. Zaten şu an boş bilgisayar yeni format attım.
Windows Defender vs. kasan uygulamalar kapatıldı.
Herkese sevgiler saygılar.

1632144949558.png

1632145170601.png

1632145209320.png

1632145248217.png

Çözüm
Sorunu kendim çözdüm. Sorunu yaşayan başka biri olursa diye yazıyorum. Nasıl oldu bilmiyorum ama Windows'u kurarken hem SSD'ye hem HDD'ye Windows kurmuş. Sanırım çakıştığı için performansa olumsuz etki etti. Şimdi tekrar format gerçekleştirdim ve normal performansına döndü.
Sorunu kendim çözdüm. Sorunu yaşayan başka biri olursa diye yazıyorum. Nasıl oldu bilmiyorum ama Windows'u kurarken hem SSD'ye hem HDD'ye Windows kurmuş. Sanırım çakıştığı için performansa olumsuz etki etti. Şimdi tekrar format gerçekleştirdim ve normal performansına döndü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı