Bilgisayar sürekli donuyor

rajul

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 7600x - Palit 4080 - 32 GB Ram
1 Yıldır benim PC sürekli donuyor. Mesela Chrome üzerinden YouTube'dan bir şey izliyorum, arkada bir Discord açık. PC donuyor bir anda kitleniyor 2 dk sonra donarken neye bastıysam hepsi 1 sn içinde aynı anda gerçekleşip devam ediyor. PC açılırken de donuyor. Windows yükleme kısmındayken donuyor bazen. Bazen kullanıcı hesabına giriş yaptığımız kısımda donuyor. Özetle sürekli bir donma gerçekleşiyor. Ama mesela belli bir süre donma gerçekleştikten sonra donma belli bir süre olmuyor. Dün donmuyordu PC. Düzgün çalışıyordu. Ama bugün açtığımda iki kere düğmesinden kapatmak zorunda kaldım. Windows yükleme ekranında takıldı. Benden başka kullanan yok bilgisayarı. Bu soruna ya da sorunlara neyin sebep olduğunu tespit edebilmem mümkün mü? Ona göre o parçayı değiştireceğim.

Sistem
Windows 10 Pro
Asus P8h61 -M LE Anakart
Intel i5 2400 İşlemci
16 GB DDR3 Ram (dual)
AMD Radeon HD 7850 2 GB
Kingston ssd 120 gb
500 gb hdd seagate

Son düzenleme:
HDD ne zaman almıştınız?
Tam hatırlamıyorum da 2012 filandır.
Windows HDD mi yoksa SSD üzerine mi kurulu ?
SSD'de kurulu.
Hocam sisteminiz öyle bir sorun yaratacak kadar kötü değil korsan oyun indirdiniz mi arkadaşın da sorduğu gibi? Virüs kapmıştır belki de.
Bu sorun çıktığında korsan oyun indirmemiştim ama indirmişliğim var. Yıllardır indirdiğim aynı siteyi kullanıyorum. 2012'den beri aynı siteden indiriyorum. Sorun olmamıştı o zaman. Eskisi kadar indirmiyorum da 2 yıldır zaten. Steamden ya da Riot istemcisinden oynuyorum.

Tam hatırlamıyorum da 2012 filandır.

SSD'de kurulu.

Bu sorun çıktığında korsan oyun indirmemiştim ama indirmişliğim var. Yıllardır indirdiğim aynı siteyi kullanıyorum. 2012'den beri aynı siteden indiriyorum. Sorun olmamıştı o zaman. Eskisi kadar indirmiyorum da 2 yıldır zaten. Steamden ya da Riot istemcisinden oynuyorum.
Birşey soracağım,bilgisayarı ne zaman topladınız?Hiç herhangi bir parçasını değiştirdiniz mi?

Şunu da belirteyim sorun ilk çıktığında sorun ramdendir diyip tek ram kullanmıştım. Sanki çözüldü gibi hissettim. Ama sonra tekrar başladı. Sorun anakarttan olabilir mi?

Birşey soracağım,bilgisayarı ne zaman topladınız?Hiç herhangi bir parçasını değiştirdiniz mi?
2011 civarı toplandı. Ekran kartı o zaman nvidia gt 220'ydi. Ram de 4 idi. 2013'te şimdiki ekran kartı alındı. Ram'i 4-4'ten 8 yapmıştık. Sonra 2015'de filan 16 GB 'a yükseltildi. SSD alındı, 2 sene olacak herhalde ssd'i de. Tam emin değilim.

Geri
Yukarı