Bilgisayar temizliği nasıl yapılır?

techislife

Hectopat
Arkadaşlar kasayı açıp temizlemeyi düşünüyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Saç kurutma makinesinin soğuk ayarıyla üfletsem sonra macunu değiştirsem zarar görme ihtimali var mı? Tecrübesi olanlar yardımcı olabilir mi? Bir de termal macun önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar kasayı açıp temizlemeyi düşünüyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Saç kurutma makinesinin soğuk ayarıyla üfletsem sonra macunu değiştirsem zarar görme ihtimali var mı? Tecrübesi olanlar yardımcı olabilir mi? Bir de termal macun önerilerinizi bekliyorum.
Asla fönle yapma. Geçen arkadaşın biri fönle temizleyeyim derken laptopu bozdu.

Basınçlı hava üflemediği için herhangi bir yararı olmaz. Orada biriken toz ancak basınçlı hava ile çıkar. Alkollü bir bez ile nazikçe silebilirsin.

Fanları temizle. Anakartı falan hafifçe bir fırça ile temizleyebilirsin veya üfleyebilirsin kendin. İşlemcinin termal macunu en kötü orta seviye olsun. 5 liralık bir termal macun bir işe yaramaz. Ekran kartının, kasanın ve işlemcinin fanların ekstra yağlayabilirsin. Bazen toz kaçıyor içlerine, fanlar düzgün dönmüyor. O zaman da yağlaman gerekir. Dikkat et belki tozlanan vardır.

Kompresörlerle yapılan temizlikte bazen bilgisayarın açılmama ihtimali oluyor. Recep Baltaş 6 yıllık bilgisayarı temizleme videosunda söylemişti bu cümleyi. Ben bu yüzden elektrikli süpürge ile temizlik yapıyorum. Süpürgenin güç ayarı da var, böylece hassas parçalara yakınlaştığım zaman gücü düşürerek zarar vermemiş oluyorum. Kasa fanlarına gelirsek mutlaka söküp temizlemeniz gerekiyor. İşlemci için soğutucuyu söktükten sonra bakır boruların üzerinde biriken tozları almalısınız. Ondan sonra kurumuş termal macunu saf alkolle, eğer o yoksa kolonya ile temizlemeniz gerekecek. Bir peçeteye azıcık damlatıp temizleyin. Burada bir tüyo vereyim, işlemciyi 15-20 dakika kadar tam yükte çalıştırın ki termal macun yumuşayıp işlemci ile soğutucusu yapışmadan rahat rahat çıkarabilesiniz. Sonrasında termal macun sürüp geri takın. İnternette birçok video var bununla ilgili.

Yeni konular

Geri
Yukarı