Bilgisayar toplama önerisi

Bütçe
500-5500

Ludagorias

Zeptopat
Daha fazla  
Herkese merhaba hayatımda ilk kez bilgisayar toplamaya karar verdim. Öncelikle oyun anlamında Ultra-ayar takıntım yok, zaten bütçem de oldukça kısıtlı (malum, pandemi).yani en azından 1080p çözünürlükte Dark Souls 3'ü orta ayarlarda oynamak isterim. Ekran kartını daha sonra eklemeyi düşündüğüm bir sistem topladım:

GIGABYTE H410M S2H V2 2933MHz DDR4 Soket 1200 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart | ITOPYA

INTEL Core i3 10100F 3.60GHz 6MB Önbellek 4 Çekirdek 1200 14nm İşlemci | ITOPYA

HYPERX Predator RGB 16GB (2x8GB) 2933MHz CL15 DDR4 Dual Kit Ram | ITOPYA

GAMEBOOSTER GB-G3030B RGB USB 3.0 Mid Tower Kasa | ITOPYA

POWER BOOST 600W 80+ Bronze 12mm Fanlı PSU | ITOPYA

Sistem bileşenleri birbirleriyle uyumlu mudur? İşlemcim en fazla 2933MHz hızı destekliyor sanıyorum bu doğru mu? Eğer öyleyse anakart seçimim nasıl? Sistemimi ileride yükseltmek istesem, güncel ve güçlü ekran kartlarını destekler mi? Ayrıca 2933MHz RAM günümüzde yeterli mi?

Depolama olarak yeni aldığım SanDisk Plus 480GB SATA 3, 2.5" kullanacağım. Monitör, klavye gibi harici parçalar dışında almam gereken başka bileşenler var mı?

LG 21.5" 22MK400H-B 75Hz 1ms VGA HDMI TN FHD FreeSync Gaming Monitör | ITOPYA bu monitör nasıl sizce?

Ekran kartı olarak ilk etapta eski model, ikinci el bir kart almayı düşünüyordum. R9 280, 280X veya 290 gibi ancak, AMD bu serilere desteğini çektiğini duyurmuş bu yüzden kararsız kaldım. Sice yine de bu kartlar alınır mı? Eğer alınmaz derseniz PSU 600W yerine daha düşük değerli bir başkasıyla değiştirilebilir mi? Tek seferde ekran kartına büyük paralar verebilecek bütçem yok fakat, işlemcim -f olduğu için ekran kartı almak zorundayım sanırım. Beni kısa süre idare edebilecek nispeten güzel olan bir ekran kartı önerisine ihtiyacım var. Ekran kartı için ayırabileceğim maksimum bütçe: 2000TL.

Not: Bilgisayar toplamayla ilgili bilgilerim çok kısıtlı. Uzun süredir araştırma yapmama rağmen bu sorularım için net cevaplar bulamadım. Buradaki ilk yazım, umarım kurallara uygun ve anlaşılabilir olmuştur.

Hocam hazır bir bütçe elimde mevcut değil. Aydan aya parçaları alarak yavaş yavaş toplamak istiyorum. Kafamdaki maksimum fiyat 5500tl. Tek seferde yapabileceğim en yüksek harcama 1500TL.

Ekran kartları bildiğin gibi uçup gitti.
Aslında GameGaraj gibi sayfalardan hazır sistem alabilirsin
+R9 280 yakın zamana kadar kullanmıştım performansından faydalandım yeteri kadar fakat gelecekte belki sana sorun çıkartma ihtimalide var, zaten kendinde yazmışsın 'AMD bu kartlardan desteği çekti'. Bence alırken bütceni hazırda tutup, hazır sisteme yönelebilirsin. Tabi gelecekte fiyat artışı gibi şeyler için bir şey diyemem.
Benim görüşüm bu yönde.
İyi günler.

Ekran kartları bildiğin gibi uçup gitti.
Aslında GameGaraj gibi sayfalardan hazır sistem alabilirsin
+R9 280 yakın zamana kadar kullanmıştım performansından faydalandım yeteri kadar fakat gelecekte belki sana sorun çıkartma ihtimalide var, zaten kendinde yazmışsın 'AMD bu kartlardan desteği çekti'. Bence alırken bütceni hazırda tutup, hazır sisteme yönelebilirsin. Tabi gelecekte fiyat artışı gibi şeyler için bir şey diyemem.
Benim görüşüm bu yönde.
İyi günler.
Anlıyorum teşekkürler cevap için.

İlerde fiyatlar normalleşince veya işlerim yoluna girince ekran kartını yükseltmeyi düşünüyorum zaten. R9 280 899TL'ye ikinci el buldum. 1 sene kadarlık bir kullanımım olacağını düşünüyorum sence alınır mı?

Peki diğer bileşenlerle ilgili görüşlerin nedir? Bir çok araştırma yapıp birbirine uygun parçalar seçmeye gayret ettim ama dediğim gibi bilgilerim sınırlı.

Sistem bileşenleri birbirleriyle uyumlu mudur?

Evet, uyumludur.

İşlemcim en fazla 2933MHz hızı destekliyor sanıyorum bu doğru mu?

Hocam i3 ve i5 işlemciler 2666 MHz çalışır.
i7 ve i9 işlemciler 2933 MHz destekler.
Hocam bütçeyi aşabiliyorsanız bu sistemi öneririm.
Monitör olarak bunu öneririm.
Bütçeyi aşmasın dersen 8 GB RAM alabilirsin.
16 GB RAM olacak sistemde.

Eğer öyleyse anakart seçimim nasıl?

Güzel sadece marka değişebilir.

Sistemimi ileride yükseltmek istesem, güncel ve güçlü ekran kartlarını destekler mi?

Evet, destekler.
2060 ekran kartına kadar besler.

Ayrıca 2933MHz RAM günümüzde yeterli mi?

Evet, yeterlidir.

Evet, uyumludur.

Hocam i3 ve i5 işlemciler 2666 MHz çalışır.
i7 ve i9 işlemciler 2933 MHz destekler.
Hocam bütçeyi aşabiliyorsanız bu sistemi öneririm.
Monitör olarak bunu öneririm.
Bütçeyi aşmasın dersen 8 GB RAM alabilirsin.
16 GB RAM olacak sistemde.

Güzel sadece marka değişebilir.

Evet, destekler.
2060 ekran kartına kadar besler.

Evet, yeterlidir.
Önerilerin ve verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim! İşlemci konusunda i3 fiyat olarak bana daha yakın olduğu için sanırım onu tercih edeceğim.

Önerdiğin RAMden iki adet alsam olur mu? Aynı seri olmalı gibi şeyler söylüyorlar bunu nasıl kontrol edebilirim?

Hocam bir de SSD önermişsin, SanDisk Plus 480GB SSD kullanıyorum daha 2 hafta oldu alalı. Uzun vadede performansı kötü müdür? Bu yüzden mi önerdin?

Önerdiğin RAM'den iki adet alsam olur mu?

Evet, olur.

Aynı seri olmalı gibi şeyler söylüyorlar bunu nasıl kontrol edebilirim?

Hocam RAM'lerin isminden veya modelinden anlayabilirsiniz.

Hocam bir de SSD önermişsin, SanDisk Plus 480GB SSD kullanıyorum daha 2 hafta oldu alalı. Uzun vadede performansı kötü müdür?

Hocam kronik sorunlu olduğu için önerdim ama kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı