Bilgisayar Toplamanın Verdiği Keyif

BlueMagic

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı olmaya çalışıyor.
Bugün gelen SSD ile sözde sadece montaj yapacak ve işlemci macununu değiştirecektim. Fakat kasayı açınca baktım biraz tozlanmış falan, biraz da kablolama iyi değil. Dedim komple söküp hem temizleyeyim hem de SSD'yi montajlarım. Komple söküp, silip, yeniden montajla derken tam 4-5 saatimi aldı. Ama verdiği keyifle zamanın nasıl geçtiğini anlamamışım. Hatta riske girip PSU'nun içindeki tozları temizlemek için garantiyi devre dışı bıraktım. Neyse ki 3 ay kalmıştı garantinin bitmesine, çok koymadı.

Tabi bazılarınız diyebilir 4-5 saat nedir, sıfırdan parça yapmıyorsun, altı üstü montaj yapacaksın falan diye de. Ben işimi biraz, hatta bayağı yavaş yaptığım için o kadar sürdü. Yoksa normal bir insan için 30 dakika da biter. Ben sürekli o kabloyu nereden alsam bunu nasıl yapsam, şunu nasıl yapsam derken uzun sürdü ama değdi. Aşağıda son halinin fotoğrafını koydum. Sizce nasıl olmuş kablolama? En fazla bu kadar saklayabildim bu kasada.

Biliyorum biraz uzun oldu ama eklemeden de geçemeyeceğim. Arkadaş bu SSD ne imiş böyle ya? Şu an daha önceden almadığım için o kadar pişmanım ki anlatamam. Resmen 3-5 kuruş vermemek için sürünmüşüz boş yere. Eğer SSD kullanmayan arkadaşlar varsa şiddetle tavsiye ediyorum. İlk fırsatta 120 GB da olsa SSD alın arkadaşlar. Emin olun aldığınıza değecek.

Neyse söyleyeceklerim bu kadar. Siz bilgisayar toplama hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin için sadece biran önce toplayıp oyun oynamak mı önemli yoksa ağır ağır toplayıp keyfini çıkara çıkara toplamak mı? Yorumlarınızı bekliyorum.🙂

369125

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende şahsen ilk kez PC toplamayı düşünüyorum. Parçalarını kendim seçip kendim montajlamak istiyorum keyifli olacaktır diye düşünüyorum.
Eğer biraz elin yatkınsa kesinlikle öneririm. Hele hele o kendi ellerinle topladığın sistemi ilk çalıştırma anı falan çok ayrı bir keyif. 🙂

Bir an önce toplayanlar diğerlerinden daha kısa sürede bakım yapmak zorunda kalacaklarından daha sonraki sefere daha özenli toplama gayretini kendinde göreceklerdir. İlk montajdan itibaren her bakımdan sonrası bir kademe daha iyisini yapmaya gayret edecektir. Senin elindekilerle yaptığın montajdan daha iyisini yapmak için bundan sonra parça değiştirmen, eklemen gerekecektir.

Sizinki kısa sürmüş :) Ben bilgisayar toplamaya başladığımda (kendi bilgisayarımda sadece bu kadar uğraşırım :D ) olay tam 1 gün sürüyor. Bakım zamanları da aynı durum geçerli. Keyif alıyorum. Parçaları söktükten sonra masaya ya da yere seriyorum, biraz dinlensinler, onlar da gün yüzü görsün :)
Yıkanabilecek parçaları teker teker elle yıkıyorum, izopropil alkol ile son temizliklerini yapıyorum. Yalnızca boş kasayı temizlemek 1 saatimi alıyor öyle diyeyim size. Kulak çubuğu ile temizlemediğim nokta kalmıyor :D
Şu sıralar temizleyemediğim için delirdiğim tek şey ekran kartım. O da mevcut garanti etiketi yüzünden zaten.

Bir eksik dışında çok güzel olmuş. Keşke önceki halini de görseydik daha iyi değerlendirirdik.
Kim bilir için de örümcek ağı mı vardı, koloni mi vardı, nerden bileceğiz 😄

Sizinki kısa sürmüş :) Ben bilgisayar toplamaya başladığımda (kendi bilgisayarımda sadece bu kadar uğraşırım :D ) olay tam 1 gün sürüyor. Bakım zamanları da aynı durum geçerli. Keyif alıyorum. Parçaları söktükten sonra masaya ya da yere seriyorum, biraz dinlensinler, onlar da gün yüzü görsün :)
Yıkanabilecek parçaları teker teker elle yıkıyorum, izopropil alkol ile son temizliklerini yapıyorum. Yalnızca boş kasayı temizlemek 1 saatimi alıyor öyle diyeyim size. Kulak çubuğu ile temizlemediğim nokta kalmıyor :D
Şu sıralar temizleyemediğim için delirdiğim tek şey ekran kartım. O da mevcut garanti etiketi yüzünden zaten.

Bence bununla ilgili ortak bir konu açıp insanları bilgilendirin. Hatta kanal kurun, bence iyi fikir 🙂
İlk takipçiniz ben olurum 👍 Herkes video çekip insanlara nasıl yapacağını gösterebilir, ama herkes bilgisayarına bağımlılık derecesin de sevgiyle bunu nasıl yapacağını gösteremez. 😄 Düşünün 🤔

Bende ekran kartını ellemedim, onuda garantiden dolayı değilde bilmediğim için. Bakalım bir daha ki temizlikte öğrenip onunda macununu değiştirip detaylı temizliğini yapmak istiyorum. 🙂
Bir eksik dışında çok güzel olmuş. Keşke önceki halini de görseydik daha iyi değerlendirirdik.
Kim bilir için de örümcek ağı mı vardı, koloni mi vardı, nerden bileceğiz 😄

Bence bununla ilgili ortak bir konu açıp insanları bilgilendirin. Hatta kanal kurun, bence iyi fikir 🙂
İlk takipçiniz ben olurum 👍 Herkes video çekip insanlara nasıl yapacağını gösterebilir, ama herkes bilgisayarına bağımlılık derecesin de sevgiyle bunu nasıl yapacağını gösteremez. 😄 Düşünün 🤔
Temizliği bitirdikten sonra aklıma geldi o before after işi. Yoksa öyle yapmak daha iyi olurdu karşılaştırma açısında.👍
Parçalardan biri bozuk çıkınca o keyif yerini başka şeylere dönüştürüyor.
Maalesef, çok kötü bir şey o. İlk topladığımda sürekli mavi ekran hataları, donup kalmalar falan vardı ve cidden çok üzüyor insanı. Allahtan sonradan garanti kapsamında değiştirdiler de şu anlık bir sorun yok maşallah.🙂

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı