Rehber Bilgisayar üzerinden God of War Collection nasıl oynanır?

İyi günler.

Bugün, başlıktan da anlayacağınız gibi God of War'ın birinci ve ikinci oyununu içeren, GoW Collection'u RPCS3 ile nasıl oynayacağımızı anlatacağım. Her şeyden önce, ortaklığından ötürü @Earwven'e teşekkür ederim.

Öncelikle sistem gereksinimlerini, ardından RPCS3 kurulumunu, sonra ise GoW Collection'ın kurulum aşamasını anlatacağım. Bunlardan sonra ayarları anlatacağım. Son bahsedeceğim şey ise, sss yani "sıkça sorulan sorular" olacak.

O halde başlayalım.

Sistem gereksinimleri
Rehberin en güzel yerini en başa koydum. Güzel olmasının sebebi, bu oyun "playable" durumunda. Yani, aşağıdaki koşullara uyan bir işlemciye sahip olan herkes oynayabilir.

1612368063162.png

RPCS kurulumu

Adım 1:

RPCS3 Sony PlayStation 3 Emulator sitesine giriyoruz. Ardından işletim sistemimize uygun olanı seçip indiriyoruz.

Adım 2:
RPCS3 Sony PlayStation 3 Emulator sitesine giriyoruz. Biraz aşağı inip, PlayStation 3 System Software'i seçiyoruz. Ardından gelen sitede "download PS3 Update" seçeneğine tıklıyoruz.

Adım 3:
İnen RPCS3 dosyasına sağ tıklayıp klasöre ayıkla diyoruz. Quickstart bölümünden indirdiğimiz dosyayı, RPCS3 dosyasının içine atıyoruz.

1609788662391.png

1609788691831.png

Adım 4:
Artık indirdiğimiz dosyalar tek klasörde, şimdi bu klasörü local disk'imize atmamız lazım. Buraya atarken karışık isimden kurtulmak için değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca kolaylık sağlaması için görev çubuğuna RPCS3 kısayolunu eklemenizi öneririm.

1609788736356.png

Artık RPCS3 kullanıma hazır.

God of War Collection
her oyunda olduğu gibi bu oyunda da orijinal ve korsan var. Orijinal için, PS3'nizden dump etmeniz lazım. Başka bir PS3'den de aynı işlemi yapabilirsiniz. Korsan yol ise; bildiğimiz gibi, gidip internetten yüklüyoruz. Şimdi, önemli kısımlara geçelim.

Adım 1:
RPCS3'yi açıp Firmware kuruyoruz. Her açışımızda bunu yapmamız lazım.

1612370183733.png

Oyunun tüm parçalarını tek bir klasöre atıyoruz. Ardından, dosyalar arasından sürüm adı olanı buluyoruz. BCUS98229 gibi. Genelde içinde PS3_game, PS3_uptade dosyaları olur. Bulduğumuz dosyayı RPCS3'e sürüklüyoruz veya file > add Games kısmından dosyayı ekliyoruz.

1612369834629.png

Adım 2:
Oyunu güncellemeden oynamayalım, değil mi? Oyunu güncellemek için önce aşağıdaki dosyayı indirin. Hiçbir şeye dokunmadan sağ üstteki "indir" butonuna basmanız yeterli olacaktır.
Klasöre ayıklayalım. Klasörü açalım, msvbvm50.exe adlı dosyayı açıp kuralım, "PS3gameuptades" adlı dosyaya girelim ve içindeki tek dosyayı açıp kuralım.
Güncelleme yapacağımız dosyayı kurmuş olduk. Şimdi yapacağımız şey, PS3 Game Uptades'i açmak olmalı. Bundan sonra hiçbir şeye dokunmadan RPCS3'ü açalım; yukarıdaki gibi Firmware kuralım, oyunumuza sağ tıklayalım copy ınfo > copy serial diyelim. PS3 Game Uptades'e dönelim. Sağ taraftan 4.55'i seçelim ve kopyaladığımız şeyi title ID kısmına yapıştıralım. Ardından gelen. Pkg dosyasını indirelim.

1612370978935.png

1612371083934.png

PS3 Game Uptades'i kurarken bir değişiklik yapmadıysanız, dosyanız burada olacaktır:

1612370575157.png

Adım 3:
2. adımda indirdiğimiz dosyayı, RPCS3'ye sürükleyerek veya file > ınstall Packages/Raps kısmından RPCS3'ye ekliyoruz. Onay istiyor, veriyoruz.

1612370768284.png

Bu adımları yaptıktan sonra, oyunumuz güncel hale geliyor.

Adım 4:
Şimdi RPCS3 için patch. Yml dosyasını indirmemiz lazım. Aşağıdaki linkten indirebiliriz.

Dosyayı indirdikten sonra, locak Disk'te bulunan RPCS3'yi açıyoruz. Son indirdiğimiz dosyayı içine atıyoruz.

1612377891192.png

Ayarlar
çok karışık ayarlar yok, hatta çok basit ayarlar var. önce oyun ayarlarını, sonra klavye ve fare için olan ayarları anlatacağım.

Oyun ayarları:
Oyuna sağ tıklıyoruz ve "create Custom Configuration" diyoruz. Açılan menüden ayarları yapacağız.

1612371329087.png

Enable thread scheduler ayarı, sadece AMD işlemcilerde açılmalıdır. İşlemciniz tsx ayarını destekliyorsa, bu ayar açılmalıdır.

1612377664954.png

Bu kısım yüksek oranda size kalmış.
Çözünürlük kısımlarını isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Framelimit kısmından FPS'i 60'a sabitleyebilirsiniz. Anti-aliasing'i açıp kapatabilirsiniz. Kısaca, buradaki çoğu ayar normal oyunlarda da var. Ne yapmanız gerektiğine siz karar verin.

1612371991069.png

1612372019857.png

Son iki ayara dokunmadıysanız, yapmanız gereken bir şey de olmaz.

Klavye ve fare ayarları:
Eğer oyun kolunuz varsa, kolla oynamanız her türlü daha iyi olacaktır. Yoksa ve almak istemiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

Oyuna sağ tıklayın ve "create Custom gamepad Configuration" seçeneğine tıklayın.

Bu kısımda, ayarlar çok öznel. Benim tavsiyem, oyunu açtıktan sonra alt + Tab atıp kendi ayarlarınızı bulmanız.

Bu arada, RPCS3'nin farenin hareketini (yukarı, aşağı, sol, sağ) fark edebilmesi için sol tıklayarak hareket ettirmeniz gerekiyor.

Sıkça sorulan sorular
S1: Bu korsan mı?
C1: Aslında konuda açıkladım bunu. Yine de tekrardan açıklama ihtiyacı duydum. Hayır, bu anlatıklarım korsana girmez. Eğer siz gidip internetten indirirseniz girer tabii. Zaten bu rehberde bunu anlatmadım.

S2: RPCS3 stabil değil diyorlar, doğru mu?
C2: "RPCS3 stabil mi?" diye bir soru yok. "X oyunu için stabil mi?", "y oyunu için stabil mi?" diye sorular var. GoW Collection için fazlasıyla stabil.

S3: DualShock 3 ve 4'ü destekliyor mu?
C3: Evet, destekler.

S4: X ekran kartım var, oynatır mı?
C4: Sende X ekran kartının olmasının önemi yok. Önemli olan işlemcin.

Eğer oyunun dosyalarını indirme konusunda bir sıkıntı yaşarsanız veya benimle aynı dosyaları indirmek isterseniz irfan#6345 Discord adresinden ya da bulbulirfanefe@gmail mail adresinden bana ulaşabilirsiniz. Herhangi bir yardım isterseniz veya sorunuz varsa bana buradan ulaşabilirsiniz.

Not: Oyunu tam ekran yapmak için alt + enter kombinasyonunu kullanın. Kenarlarda siyah boşluklar olabilir. Bunun için ise oyunun ayarlarına gelip, tam ekran ayarını Off'dan On'a almanız lazım.

Dosya Ekleri

• 1612371658759.png
    1612371658759.png
    284,4 KB · Görüntüleme: 212
  • 1612371843239.png
    1612371843239.png
    52 KB · Görüntüleme: 277

Yeni konular

Geri
Yukarı