Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği İçin Üniversite Tavsiyesi

Mehmet Taşkın

Kilopat
Daha fazla  
Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesinin Yazılım Mühendisliği hakkında bilginiz var mı? Nasıldır, artıları ve eksileri nelerdir?

Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği istiyorum ama olmazsa daha düşük puanlı yerler de yazacağım ve Yazılım Mühendisliği de istediğimden Manisa ve Trabzon'u listeme eklemek istiyorum. Isparta Bilgisayar Mühendisliği de aklımda fakat orayı çok kötülüyorlar.

Bu yazdığım üniversiteler ve Trabzon, Isparta, Manisa hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Puan olarak 350-360 gibi bir şey alacağımdan sıralamamı daha bilmiyorum. O yüzden bu tarz puanı fazla yüksek olmayan yerlere bakıyorum.Başka önerebileceğiniz üniversiteler varsa söylerseniz sevinirim. Bilgim çok yok yeniyim. :D

Son düzenleme:
Trabzon hakkında mühendislik olarak seni şöyle bilgilendirebilirim: KTÜ'de okuyacağın yer Karadeniz'in en iyi kampüslerinden hatta en iyisi diyebilirim. Ülkenin 4. kurulan üniversitesi fakat derecelere girmeyi artık başaramayan bir üniversite. Mühendisliklerini beğenen bir çok insan var. Genelde hocaların egolarından şikayet ediyorlar. Şehir olarak ise kalacağın yere göre canının sıkılması muhtemel sakin bir şehirdir. Gece hayatı yalnızca üniversitenin kurulu olduğu Kalkınma Mahallesi'nde vardır. - Starbucks henüz yok bir yıla 2 tane açılacak. - Ulaşım istediğin her yere 2TL, maksimum 2.5TL'dir. (Gece 12'den sonra 3TL.) Otobüs ile öğrenci olarak 1 ile 1.75TL arasında değişiyor. Otobüslerinin %80'i yeni nesildir. Şehir sanılanın aksine küçük ve köy gibi değildir. Kalkınma Mahallesi'nin %90'ı kafeler, yemek mekanları, canlı müzik mekanları, otel, apart ve yurtlardan oluşmaktadır. Kiralar pahalıdır. Yurtlar orta yolludur. İnsanı kapalı ve yağmurlu havalarda genelde tahammülsüzdür. Normal günlerde aşırı cana yakın ve yardımseverdir. Şehir dağa doğru kurulu olduğu için deniz kenarından yukarıya doğru ilerlemektedir ve çoğu yeri yokuştur. Yürümeye alıştıran ve yürümekten bezdiren şehirdir. Tarihi yerleri muazzamdır. Piknik yapabileceğin bir çok yer mevcuttur. Havaalanı işlek olduğu için büyük şehirlere uçaklar kışın 50TL gibi cüzî miktara bulunabilir. Yemeklerin ve çayın tadını burada alacağına emin olabilirsin. 3 tane AVM mevcuttur. Sahil kültürü Ordu, Samsun kadar iyi değildir. Yolları güzeldir. Trafik iş giriş-çıkış saatlerinde orta yollu bazen yoğundur. Diğer zamanlarda hiç yok denecek kadar azdır. Eğer Trabzon'u seçiyorsan ciddi anlamda yağmura hazır olmalısın. Şimdiden başarılar ve sevgiler.

Trabzon hakkında mühendislik olarak seni şöyle bilgilendirebilirim: KTÜ'de okuyacağın yer Karadeniz'in en iyi kampüslerinden hatta en iyisi diyebilirim. Ülkenin 4. kurulan üniversitesi fakat derecelere girmeyi artık başaramayan bir üniversite. Mühendisliklerini beğenen bir çok insan var. Genelde hocaların egolarından şikayet ediyorlar. Şehir olarak ise kalacağın yere göre canının sıkılması muhtemel sakin bir şehirdir. Gece hayatı yalnızca üniversitenin kurulu olduğu Kalkınma Mahallesi'nde vardır. - Starbucks henüz yok bir yıla 2 tane açılacak. - Ulaşım istediğin her yere 2TL, maksimum 2.5TL'dir. (Gece 12'den sonra 3TL.) Otobüs ile öğrenci olarak 1 ile 1.75TL arasında değişiyor. Otobüslerinin %80'i yeni nesildir. Şehir sanılanın aksine küçük ve köy gibi değildir. Kalkınma Mahallesi'nin %90'ı kafeler, yemek mekanları, canlı müzik mekanları, otel, apart ve yurtlardan oluşmaktadır. Kiralar pahalıdır. Yurtlar orta yolludur. İnsanı kapalı ve yağmurlu havalarda genelde tahammülsüzdür. Normal günlerde aşırı cana yakın ve yardımseverdir. Şehir dağa doğru kurulu olduğu için deniz kenarından yukarıya doğru ilerlemektedir ve çoğu yeri yokuştur. Yürümeye alıştıran ve yürümekten bezdiren şehirdir. Tarihi yerleri muazzamdır. Piknik yapabileceğin bir çok yer mevcuttur. Havaalanı işlek olduğu için büyük şehirlere uçaklar kışın 50TL gibi cüzî miktara bulunabilir. Yemeklerin ve çayın tadını burada alacağına emin olabilirsin. 3 tane AVM mevcuttur. Sahil kültürü Ordu, Samsun kadar iyi değildir. Yolları güzeldir. Trafik iş giriş-çıkış saatlerinde orta yollu bazen yoğundur. Diğer zamanlarda hiç yok denecek kadar azdır. Eğer Trabzon'u seçiyorsan ciddi anlamda yağmura hazır olmalısın. Şimdiden başarılar ve sevgiler.

Cok guzel anlatmissin, hic gitmedim Trabzon'a , gidesim geldi.

Bir Trabzonlu olarak KTÜ'yü tavsiye ederim. 2 yıl orada okudum fakat eğitimimi yarıda bırakarak İstanbul'a geri dönüş yaptım. Sebebi, İstanbul'da yaşıyor olmam ve harcamalarımın çok olması, bölümümü çok sevmememdi. @atahanatmaca arkadaşın tüm yorumuna katılıyorum. Bir gün orada bir gün burada kafasında çok aşırı aktif bir insan değilsen ve yağmurlu havalara karşı bir memnuniyetsizliğin yoksa KTÜ'yü tercih etmeni öneririm fakat hocaların sağlam ve zor eğitim verdiğini de unutma.

Öyle çok dışarı çıkan birisi değilim o yüzden bana pek sıkıntısı olmaz gibi geliyor ve yağmuru da çok severim tabi sel olmazsa. :D Zor eğitim derken ne kadar farkı oluyor ? Gereksiz bir zorluğu mu var yoksa anlattığını anlarsan rahat yapılacak tarzda mı ?

Öyle çok dışarı çıkan birisi değilim o yüzden bana pek sıkıntısı olmaz gibi geliyor ve yağmuru da çok severim tabi sel olmazsa. :D Zor eğitim derken ne kadar farkı oluyor ? Gereksiz bir zorluğu mu var yoksa anlattığını anlarsan rahat yapılacak tarzda mı ?
Hocaların istediği anlattıklarını harfiyen yapıp istediği şeyi sınavda onlara vermen tabi bu yalnızca doçentler ve profesör hocalar için geçerli. Diğer hocalar halinden anlar zorlamaz. Her üniversitede bu böyledir. Saygısızlık yapma dersini çalış eğlenmene bak.

Hangi üniversiteye gidersen git, üniversite sana bir şey vermez sen üniversiteden alırsın lafı geçerlidir hepsinde. Hocalar sana şunu yap, buna bak demez özellikle ve zorunluluğu da yoktur. Ancak bir hocanın yanına gidip danışmanlık istersen de geri çevireni daha görmedim.

Yani, bölüme ilgin varsa, girersin çalışır öğrenirsin. Zor denilen dersler de senin zevk aldığın, kendini denediğin aktiviteler haline gelir.

Ben siber güvenlik okuyorum, benle aynı bölümü okuyan ve benim bilgi seviyemi katlayacak kadar bilgi sahibi olan arkadaşlar var. Aynı şekilde benim de bilgi seviyeme yetişemeyen ve büyük ihtimal düşük maaşlara çalışacak olan arkadaşlar var. Bu iş böyledir, sen ne istediğini bilirsin, ona yönelik çalışırsın ve istediğini alırsın.

KTÜ hoşuma gitti söyledikleriniz kadarıyla. Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Manisa hakkında bilginiz var mı acaba ? Bir arkadaşım KTÜ'de erasmus olmadığından Manisayı tercih edeceğini söylemişti.

KTÜ hoşuma gitti söyledikleriniz kadarıyla. Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Manisa hakkında bilginiz var mı acaba ? Bir arkadaşım KTÜ'de erasmus olmadığından Manisayı tercih edeceğini söylemişti.

Nasıl yok hocam :) Bu listedekiler KTÜ ile ikili değişim anlaşmasına sahip üniversiteler: http://ea-basvuru.com/ikili-anlasmalar.aspx

Bilgisayar Mühendisliği için; Polonya, İsveç, Portekiz, İspanya, İtalya ve Çek Cumhuriyeti.

Yazılım Mühendisliği için; Litvanya, Portekiz, İspanya ve Polonya.

Yeni konular

Geri
Yukarı