Bilgisayar yükseltme sonrası video kalitesi düşme sorunu

ValJester

Hectopat
Yakın bir zaman içinde bilgisayarımın bazı donanımlarını yeniledim (GPU, HDD, SSD). Bilgisayarımı kurduktan sonra aldığım yeni monitörü denemek amacıyla internetten 1080p videolar açtım ve görüntü inanılmaz kötüydü. Basit olarak açıklamak gerekirse 1080p değerinde oynattığım bir video 360p değerinde görüntülenirmişçesineydi. Daha sonrasında internetten bunun çok sağlıklı olamacayağını düşünüp harici diskimde bulunan yüksek çözünürlüklü filmlerden açıp denedim ve sonuç aynıydı. Görüntünün yanında performansta çok tatmin edici seviyede değil diyebilirim. Kameranın aynı sahne içerisinde dikey veya yatay geçişlerinde çok ince hissedilen takılmalar ve anlık görüntü kalitesinde düşüşler oluyor. Bir de her hangi bir sitede veya oynatıcıda fark etmeksizin bir video açık olduğunda ve ben aynı zamanda başka bir sekmeye geçip veya tarayıcıyı(Google Chrome) alta alıp bir süre sonra videonun açık olduğu sekmeye geçtiğimde video 1-2 saniyelik donmanın sonrasında devam ediyor ama seste bir donma olmuyor. Daha önce kullandığım eski monitörümü bağlayıp denedim ve tüm problemler aynı şekilde devam etmekteydi. Yeni aldığım monitörün ayarlarından ve NVIDIA Denetim Masasın'dan sorunu çözmeye çalıştım ama başaramadım. Eski ekran kartım ve monitörüm ile bu problemleri yaşamıyordum, gayet akıcı ve net bir görüntü alıyordum. Yeni ekran kartımla beraber oyunları Vsync kullanmadan da oynayamaz oldum. Vsync kapalı iken şu ana kadar oynadığım tüm oyunlarda ekranda kırılmalar oldu.

Maalesef son derece can sıkıcı bir durumla karşı karşıya kaldım, yardımlarınıza son derece muhtacım :(

Sistem:

• GPU: MSI GeForce GTX 1050 GAMING X 2GB
  • HDD: WD 3.5'' 1 TB Caviar Blue SATA 3.0 7200 Rpm 64MB Cache
  • SSD: Hi Level Ultra 120 GB 550MB-530MB/s Sata 3.0 HLV-SSD30ULT/120G
  • MDB: GIGABYTE GA-B75-D3H
  • CPU: i7 2700K
  • RAM: KINGSTON HyperX Blu 45 1600 MHz DDR3 (2X)
  • CASE: ZALMAN R1-600LE 600 WATT MID TOWER

NOT: Windows 7 Ultimate x64 kurulu. Ekran kartımın sürücüsü güncel. K-Lite Mega Codec Pack kurulumu yapıldı ve DXVA etkinleştirildi. İnternet videoları için donanım hızlandırma özelliği etkin.

Yeni Monitörüm: Samsung S24D330 (HDMI ile bağlı.)
Eski Monitörüm: AOC marka 22'' IPS/LED ekran bir monitör. (DVI to VGA dönüştürücü ile bağlayıp denedim.)
Eski Ekran Kartım: Sapphire Amd Radeon HD4850 1GB 256Bit GDDR3

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı