Bilgisayara Amvo bulaştı

sorusoran123

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba tekrardan bir sorum var.
Bilgisayarıma Amvo virüsü bulaştı ve 0'dan format USB'si hazırlamam lazım. O USB'den virüs geri bulaşır mı bilgisayara?

Hayır. Bulaşmaz. Format atacağın zaman bulaşmaz ama.
İstersen virüsü manuel silebilirsin.

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run içindeki amva değerini komple sil ardından Kaspersky ile tarama yap. Silindiğinden emin olalım. Bu virüsün kendini kopyalamasını ve açılışta kendinin açılmasını engeller.

Eğer HDDden boot ederken flash takılı olursa soğuksu.exe hocam.
Benim konu sahibine tavsiyem temiz bir PCden yazdırılmış Kaspersky Rescue Disk ile taraması olurdu ama virüsü bilmiyorum bakıp geleceğim.
Edit: Düz Kaspersky da yetiyormuş sanırım.

İstersen virüsü manuel silebilirsin.

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run içindeki amva değerini komple sil ardından Kaspersky ile tarama yap. Silindiğinden emin olalım. Bu virüsün kendini kopyalamasını ve açılışta kendinin açılmasını engeller.

Nasıl bulaşmaz? Amvo solucan virüsü. Takılan her cihaza klonluyor kendini.

Kendim bizzat 3 çeşit trojan virüsü yedim bundan 1 ay önce.
Yedikten hemen sonra virüs diğer dosyalara yayılmaya başladı hatta ve hatta yeni virüsler türedi PC de.
Hemen Windows 10 ISO'yu USB'ye aktardım.(USB aktarmadan önce tamamen boş yani FAT32 biçimlendirin)
Yeniden başlatıp BIOS ekranında bilgisayara yeni bir Windows kurdum.

Sonuç: USB'ye virüs bulaşmadı ve yeni bir Windows'tan sonra virüsler temizlendi. Durum budur. Ben de olmadı sende olabilir.

Önerim şu: Başka bir bilgisayardan ISO'yu kopyalayın USB'ye.
Sonra Windows'u yeniden kuracağınız bilgisayarı kapatın. USB'yi takın. Bilgisayarı açın BIOS ekranına girin(burada bilgisayar açılmasın ki USB'yi tam olarak okursa virüs bulaşabilir)
Buradan yüklemeyi yapın.
Bu şekilde garantiye de almış olursunuz eğer yapacağım diyorsanız.
İyi günler.
Ayrıca garantiye yakın bir çözüm olarak Kaspersky ile tarama diyorum.

Geri
Yukarı