Bilgisayara bir şey indirirken güvenememek

Agresifrhyme

Hectopat
Merhaba. Ben bilgisayara dosya indireceğim zaman acaba virüslü müdür diyerek genelde indirmiyorum. En basitinden bir oyunun düzgün çalışması için dosya indirmek gerekirken veya Türkçe yama, evrak dosyaları gibi vs. sizce ne yapmamı önerirsiniz?

Merhaba. Ben bilgisayara dosya indireceğim zaman acaba virüslü müdür diyerek genelde indirmiyorum. En basitinden bir oyunun düzgün çalışması için dosya indirmek gerekirken veya Türkçe yama, evrak dosyaları gibi vs. sizce ne yapmamı önerirsiniz?
Bende aynı şekildeyim hocam😅.

Güvenilir sitelerden indirin, birde fazla paranoyak olmayın. Zaten belli başlı siteler var yama vs gibi şeyler için.

Bende paranoyaktım, hala öyleyim gerçi ama birazcık düzeldim. 2017'de çocukken fazla hack işleriyle uğraştım, arkadaşlarımı falan hacklemeyi denedim orada RAT yedim. Sonra Webcam'den izlendiğimi falan gördüm jumpscare çıkıyordu sürekli önüme :D O günden beri indirdiğim her dosyayı taratırım. Crack ise neredeyse binde bir. Satışı olmayan eski oyunlar için mecibur kullanırım.

Hocam ben de bir şey indirmeden önce bi Google'da "is it safe (indireceğim dosyanın adı)" şeklinde aratır yabancılar ne demiş okurum sonra bir de VirusTotal'de aratırım güvenli olduğundan iyice emin olduktan sonra indiririm 😄 bu herkesin yapması gereken bir şey bence yanlış bir şey değil yani merak etmeyin.

Öncelikle bilgisayarınıza Kaspersky, BitDefender gibi sağlam bir Antivirus indirin.

Eğer paranız varsa satın alın. Paranız yoksa;

Kaspersky Free veya BitDefender Free kullanın. Para varsa ücretli satın almanız çok daha iyi olur. Bunu yapınca bilgisayarınız eş zamanlı sağlam bir korumada olacak.

Ayrıca indirdiğiniz her şeyi VirusTotal'e upload edip kontrol edin. VirusTotal'i nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız şu rehbere göz atabilirsiniz;

Geri
Yukarı