Bilgisayara bulaşan virüslerin diğer cihazlara etkisi

RIPSHOT

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Ben şu anda okul okumaktayım. Benim biraz böyle bilgisayar konusunda merakım var ve çoğu şeyi bilgisayarda denemek istiyorum. Örnek vermek gerekirse sanal makine kurmak, Photoshop yapmak, video editi yapmak, çeşitli sitelerden dosyalar arşivlemek gibi. Ama benim indirdiģim herhangi bir dosya virüslü olur da bilgisayarıma virüs bulaşırsa ve ben bu şekilde bir müddet bilgisayarı kullanırsam iş ve ilerideki hayatımda bu virüsler peşimi bırakır mı? Benim çok sıkıntı çektiğim konudur mesela Gmail'den, Steam'dan, Google Drive'dan veya telefonuma virüs bulaşırsa telefon numaramdan ileriki cihazlarıma virüs bulaşır mı veya Gmail ve Google Drive gibi uygulamalarıma virüs bulaşır mı? İstediğimi dikkatli olarak istediğim gibi yapabilir miyim? Mesela bir konsol aldım ve eski Gmail hesabımla o konsola bağlandım. Konsoluma virüs bulaşır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben şu anda okul okumaktayım. Benim biraz böyle bilgisayar konusunda merakım var ve çoğu şeyi bilgisayarda denemek istiyorum. Örnek vermek gerekirse sanal makine kurmak, Photoshop yapmak, video editi yapmak, çeşitli sitelerden dosyalar arşivlemek gibi. Ama benim indirdiģim herhangi bir dosya virüslü olur da bilgisayarıma virüs bulaşırsa ve ben bu şekilde bir müddet bilgisayarı kullanırsam iş ve ilerideki hayatımda bu virüsler peşimi bırakır mı? Benim çok sıkıntı çektiğim konudur mesela Gmail'den, Steam'dan, Google Drive'dan veya telefonuma virüs bulaşırsa telefon numaramdan ileriki cihazlarıma virüs bulaşır mı veya Gmail ve Google Drive gibi uygulamalarıma virüs bulaşır mı? İstediğimi dikkatli olarak istediğim gibi yapabilir miyim?
Çok güzel düşünüyorsunuz. Virüslerden %100 kurtulmak mümkün değildir. En güçlü güvenlik yazılımları Bitdefender ve Kaspersky Internet Security'nin bile tespit edemediği virüsler vardır. Ancak ihtimal çok düşüktür. Sizin yapabileceğiniz tek şey "Tedbir" almaktır. Yani Bitdefender veya Kaspersky Internet Security yazılımlarından herhangi birini satın alın. Bunlardan aşağı olan Internet Security leri satın almayın. Lüzumsuz olarak her linke tıklamayın. Yapacağınız işlemlere devam edin.

Mesela bir konsol aldım ve eski Gmail hesabımla o konsola bağlandım. Konsoluma virüs bulaşır mı?

O konsol eğer bir Unix/Linux çekirdeğine sahip bir işletim sistemine sahipse yani kısaca Linux varsa çok çok düşük bir ihtimaldir. Sıfıra yakın diyebilirim. Ancak içerisinde Windows varsa ihtimalde bir o kadar yüksektir(Öyle bir konsol olmadığını biliyorum).

Cloud ve ortak mail hesaplarınızı dikkatli kullandığınız ve bağlandığınız kayıt ettiğiniz upload ettiğiniz verileri güvenliğini doğrulayabiliyorsanız başınıza bir şey gelmez böyle ileri ki durumlarda.
Sistemden diğer sistemlere dediğiniz network bağlantılarında olarak anlaşılıyor onda da durum zararlı olan bilgisayardan paylaşılan kanallardan ve serverlardan yayılabilen zararlılar da mevcuttur.

20 yıldır bilgisayarım var ve bilgisiz ve umursamaz olduğum dönemlerde en az 150 farklı virüsle uğraşmışımdır sıkılıp biraz dikkat edeyim bari dediğim son 5 6 yıldır hiç bir bilgisayarıma veya telefonuma virüs girmedi özellikle telefona bulaşan virüslere dikkatsiz olduğum dönemlerde bile rastlamadım bana hala peri masalı gibi geliyor bana birşey olmadıysa sen bunları düşünürken sana hiç birşey olmaz :) tek yapman gereken dikkat virüs durduk yere dur şu pc ye gireyim demez

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı