Çözüldü Bilgisayara çarpınca yıl 2095 oldu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RFKaya

Kilopat
Yer
Bergen, Norway
Daha fazla  
Ben normal olarak oyun oynuyordum aniden kolum masaya çarpınca masa da kasaya çarpmış olması lazım bilgisayar aniden dondu. Sesler buga girdi nasıl anlatsam bilemedim ama bir saliselik ses sürekli çalıyordu "tttttttttttttt" dermiş gibi her neyse konuya dönelim. Kasanın kapatma tuşuna bastım, kasadan yanıt yok. Reset tuşuna bastım yine yanıt yok. Fişi çekip yeniden taktım ve bilgisayarı açtığımda internete bağlı gözüküyordu fakat Discord'a girmiyordu Google'a bir bakayım dedim; bilgisayarın tarihi farklı diye girmeme izin vermedi. Baktım tarih 2095 olmuş. 3 Haziran 2095. uyuduk, uyandık yıl 2095 olmuş benim mi haberim yok? Göz açıp kapayıncaya kadar bu zaman nasıl geçti? Aklımda deli sorular ama şaka bir yana ayarlardan saati eşle yapınca internete girebilmeye başladım artık. SS almıştm fakat tarihi düzenledikten sonra bilgisayarı kapatıp yeniden açtım ki SS uçmuş gitmiş olmalı. Kasaya hafifce çarpınca donma olayı bende daha önce de vardı. Sanırım bilgisayarı ilk aldığımdan beridir. Ama dokunmayınca sorun çıkmıyor diye dert etmedim, dokunmamaya çalıştım. Şimdi bu 2095 yılı ne alaka onu merak ediyorum ve kasaya çarpınca kapanmasını nasıl çözebilirim? En azından neden donuyor? Reset tuşu da bir işe yaramıyor donunca onu anlamadım. Sorun harddiskten de olabilir ama kasa da yanıt vermiyor bu durumda.

Sistemim:
  • ASUS GTX 1050 Ti.
  • Intel Core i5 7400.
  • 8 GB DDR4 RAM.
  • Corsair 650 Watt PSU.
  • 1 TB WD Blue harddisk.
  • Corsair 120 GB SSD.

Çözüm
Sorun hardiskinde girişini temizleyip takarsan ya da başka bir girişini takınca düzeliyor hardiskin aniden temassızlık yapıyor.
Yardımın için teşekkürler fakat sorunum çözülmüştü. Sorun RAM'denmiş ve slotları değiştirince çözüldü. Konunun kapanmasını istemiştim ama kapanmamış. Konu kapanabilir.
Ayarları kurcalarken ne göreyim... Gelecekten gelip bilgisayarımı güncellemişim.
Screenshot_1.png

Herhalde Windows yazılımcılarının bile yaptıklarından haberdar olmadığı sürümü kullanıyorum.
Benim de aklima kisa devre geliyor ilk. Once butun donanimlarin kablolarinin iyi takili oldugunu kontrol edin, diger donanimlar yerlerine iyi oturmus mu ona da bakin. Anakartin arkasindaki lehimler kasaya degip kisa devre yapiyor da olabilir, PSU'nun icindeki yalitkan kaymis olabilir (bilmiyorsaniz psu'yu acmayin carpilabilirsiniz, fisi cekseniz bile icerideki bazi bilesenler hala yuksek miktarda elektrik tutabiliyor).

PSU'nun kablosu çakma, orijinal kabloyu kaybettim ondan olabilir. Üzerinde de 350 Watt yazıyor kablonun. Aynı sorun yine oldu, bu sefer de kulaklık bağlı olmasına rağmen ses gitti. Şimdi onu çözmeyi deneyeceğim.
Harddiski kasa içinde iyice sabitleyin ve çalışırken sarsmamaya çalışın. Yada direkt SSD'ye geçin.
Windows zaten SSD içine kurulu ama oyunlar falan diğer tüm dosyalarım hep hard diskin içinde.

Screenshot_1.png

Belki bilgisayar doğru tarihteydi sen onu zorla bizim zamanımıza eşledin? Belki o bilgisayar gelecekte neler olduğunu görmemizi sağlayacaktı sen bilime engel oldun. Naptın sen kardeşimm?
O zaman kasaya üç beş tokat atalım da kendine gelsin. Belki de bize 3000 yılını gösterir?

Geri
Yukarı