Bilgisayara dokununca elektrik çarpıyor

Satanay

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ege Bölgesi
Merhaba arkadaşlar, arkadaşıma bir bilgisayar topladık. PC geldi, ekran kartını monte ettik. Güç kablosunu vesaire her şeyini bağladık ama kasanın üstüne elimi koyunca hafifçe elektrik çarptığını fark ettim. Hatta tek parmağımla dokununca uyuşturacak kıvama getirdi. Sebebi nedir, nasıl önleriz? Kasayla mı alakalı problem topraklamayla mı? Bunu nasıl anlayabiliriz. Yardımlarınızı bekliyoruz.

Merhaba arkadaşlar, arkadaşıma bir bilgisayar topladık. PC geldi, ekran kartını monte ettik. Güç kablosunu vesaire her şeyini bağladık ama kasanın üstüne elimi koyunca hafifçe elektrik çarptığını fark ettim. Hatta tek parmağımla dokununca uyuşturacak kıvama getirdi. Sebebi nedir, nasıl önleriz? Kasayla mı alakalı problem topraklamayla mı? Bunu nasıl anlayabiliriz. Yardımlarınızı bekliyoruz.

Kasanın içindeki beyaz köpüklere dokunduysan oradan elektriklenme yapıyor. Sizin yapabilecek bir şey yok. Vücut da fazla elektrik varsa dokunduğunuzdada oluşur.

Prizde topraklama yoksa toprakalama olan bir prizde deneyin yine aynı olursa büyük ihtimal kasanın bir yerinde elektrik kaçağı vardır

Arkadaşlar üçlü priz aracılığıyla başka bir priz bağlamıştık. Şimdi o üçlüyü çıkarttık, sadece beşli priz takılı. Şu anda görünürde elektrik çarpmıyor. Fakat yine de kaçak olabilir mi? Yoksa elektrik çarpmıyorsa sorun halloldu mu?

Prizde topraklama bulunuyor mu hocam ?
Ben elektrikten anlamam hocam. Evde başka bir PC çalışıyor ve sıkıntı yok. Ama bu başka odada. Şimdi üçlü prizi çıkarttık ve sadece beşliyi taktık (önceden ikisi de takılıydı) ve şu anda elektrik çarpmıyor gibi. Ama yine de emin olamadık.

Arkadaşlar üçlü priz aracılığıyla başka bir priz bağlamıştık. Şimdi o üçlüyü çıkarttık, sadece beşli priz takılı. Şu anda görünürde elektrik çarpmıyor. Fakat yine de kaçak olabilir mi? Yoksa elektrik çarpmıyorsa sorun halloldu mu?

Sizce kaçak yine de devam etse elektrik çarpmaz mıydı? Muhtemelen eski 3'lüye takılı kabloda ya toprak yok ya da topraklamasının telleri kırılmıştır.

Sizce kaçak yine de devam etse elektrik çarpmaz mıydı? Muhtemelen eski 3'lüye takılı kabloda ya toprak yok ya da topraklamasının telleri kırılmıştır.
Tamamdır hocam biz bi' deneyelim PC'yi açmayı. Tavuk döner olmazsak yine yazarız.

Açtık PC'yi arkadaş tavuk döner oldu ama ben yaşıyorum sıkıntı yok. Herkese teşekkürler yardımlarınız için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı