Bilgisayara elektrip gelip gidiyor

bilal232

Hectopat
Kasanın düğmesine basıyorum ışıkları yanıyor 5 sn çalışıyor kapanıyor sonra yeniden aynısı. Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Amacım ekran kartı ve işlemcinin termal macununu değiştirmekti. Önce RAM'leri sonra işlemci fanı ve işlemciyi söktüm. İşlemci ve fanın üzerindeki eski termal macunu sildim. Ekran kartını kasadan ayırdım sonrasında ekran kartının vidalarını çıkartıp eskisini silip yeni termal macunu sürdüm kapattım. Ekran kartını kasaya yerleştirip ardından işlemciyi ve RAM'ları takıp bilgisayarı çalıştırdım ve bu sorunla karşılaştım.

Yanlış bilgiler silsilesi, lütfen kesin şunu. Dediklerinizin hiçbiri ile alakası yok.

Dostum yüksek ihtimal güç kaynağından veya anakartından kaynaklanıyor, sorunu tam olarak, detaylarıyla ne olduğunu sakince ve noktalama işareti kullanarak anlatmayı dener misin?

Son düzenleyen: Moderatör:
Amacım ekran kartı ve işlemcinin termal macununu değiştirmekti. Önce RAM'leri sonra işlemci fanı ve işlemciyi söktüm. İşlemci ve fanın üzerindeki eski termal macunu sildim. Ekran kartını kasadan ayırdım sonrasında ekran kartının vidalarını çıkartıp eskisini silip yeni termal macunu sürdüm kapattım. Ekran kartını kasaya yerleştirip ardından işlemciyi ve RAM'ları takıp bilgisayarı çalıştırdım ve bu sorunla karşılaştım.
İşi o kadar karıştırmışsınız ki sorun her şeyden kaynaklanıyor olabilir.

Öncelikle, benim merak ettiğim neden ekran kartının termal macununu değiştirdiğiniz. Normal ev kullanımında, teknik bilgisinin belli bir seviyenin altındaki kimselerin ekran kartını açması ve termal macununu değiştirmesi önerilmez. Ekran kartı çok hassas bir parçadır. Bunun dışında ekran kartının termal macununun değiştirilmesine gerek yoktu. Emin olmamakla birlikte bozulmuş olabileceğini düşünüyorum.

İşlemcinin üzerindeki termal macunu temizlemek için işlemciyi çıkarmanıza gerek yoktu. Yüksek ihtimal işlemciyi çıkardığınızda temizlemek isterken işlemcinin altındaki o hassas pinler elinize veya herhangi bir zemine temas etti, bunun sonucunda da kırıldı veya eğildi. O da bozuldu çok yüksek ihtimal.

Sorunu tespit etmek zor görünüyor. Her parçanın farklı bir sistemde test edilmesi gerek.

B360 çipset anakartlar BIOS güncellenmesse ya da fabrikadan güncel BIOS'lu şekilde çıkmassa 9. nesil işlemcilerle sistem açılmaz. Bende bunu düşünerek böyle bir mesaj attım. Sevgili moderatör lütfen bana neden yanlış bilgilendirmeden dolayı ceza verdiniz bunu açıklayabilir misiniz? @Ali Güngör @Recep Baltaş

eğer sistemi daha yeni topladıysan normaldir. Sistemi ilk defa topladıysan ve BIOS güncel değilse bu durum normaldir.

Geri
Yukarı