Bilgisayara en iyi soğutmayı nasıl sağlarız?

Orcun59

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar 1 adet fan almayı düşünüyorum. Şu an kasamın 3 adet kasa önünde; 1 adet işlemci fanı ve 1 adet egzoz fanı mevcuttur. Egzoz fan 120mm; üstte ise 2 adet 120mm veya 140mm fan takılabilen yer bulunuyor. Şimdi ben daha güçlü bir egzoz fan alıp kullandığım egzoz fanı yukarı taksam mı daha iyi olur yoksa üste 1 adet 140mm daha güçlü bir fan alsam mı daha iyi olur?

Kasa modeli: Thermalke versa J23.

Arkadaşlar 1 adet fan almayı düşünüyorum. Şu an kasamın 3 adet kasa önünde; 1 adet işlemci fanı ve 1 adet egzoz fanı mevcuttur. Egzoz fan 120mm; üstte ise 2 adet 120mm veya 140mm fan takılabilen yer bulunuyor. Şimdi ben daha güçlü bir egzoz fan alıp kullandığım egzoz fanı yukarı taksam mı daha iyi olur yoksa üste 1 adet 140mm daha güçlü bir fan alsam mı daha iyi olur?

Kasa modeli: Thermalke versa J23.
İyi kablolama, doğru hava sirkulasyonu, güçlü fanlar bu işin sırrı bu. Ayrıca kullandığınız termal macunda önemli. OC ile ilgilenmiyorsanız sıcaklık konusuna bu kadar takılmayın. GPU 75,CPU 80 dereceye kadar gideri vardır.

Ekran kartım RX590 Nitro+ ve ısınıyor 77 dereceleri görüyor fan almayı düşünüyorum fakat hangi şekilde yapsam bilemedim.

İki durumda da yukarıya sadece tek fan takmış oluyorsunuz. Egzoz fanı güçlendirip yukarıya bir tane daha egzoz fan takabilirsiniz. Kasanız iyi hava almıyorsa konumunu değiştirebilir ve temizliğini yapabilirsiniz.

İki durumda da yukarıya sadece tek fan takmış oluyorsunuz. Egzoz fanı güçlendirip yukarıya bir tane daha egzoz fan takabilirsiniz. Kasanız iyi hava almıyorsa konumunu değiştirebilir ve temizliğini yapabilirsiniz.

140mm 110CFM ama eğer 120mm alırsam egzoz fana takarsam 83 CFM falan o yüzden biraz kararsız kaldım 140mm yukarıya egzoz fan takarsam daha güçlü havayı dışarı aktarır ama arkadaki egzoz fan kadar iş yapar mı emin değilim.

140mm 110CFM ama eğer 120mm alırsam egzoz fana takarsam 83 CFM falan o yüzden biraz kararsız kaldım 140mm yukarıya egzoz fan takarsam daha güçlü havayı dışarı aktarır ama arkadaki egzoz fan kadar iş yapar mı emin değilim.
Hocam çok yüksek seviyelerde etkisi olmaz kesinlikle. Ne kadar etki yaptığını fark edilemeyebilir bile.

Ne kadar çok fan o kadar iyi demek değildir.
Sizin zaten ısınan bir ekran kartınız varsa ne yaparsanız yapın çok etkisi olmaz.
İşlemcilerde en azından iyi bir soğutucu alıp sorunlar düzeltilebilse bile ekran kartları öyle değil maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı