Bilgisayara Format Atma Seçenekleri

ddenizz

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımın disklerini birleştirirken bir hata yaptım ve bilgisayar çok yavaşladı zaten bilgisayarda sorunlar vardı. Bundan dolayı bilgisayarıma format atacağım. Elimde bir harddisk vardı. Bilgisayarcıya götürdüm harddisk çalışınca ses çıkarttı ve bilgisayarcı harddiskin bozuk olduğunu söyledi. Yeni bir harddisk için param yok. Fakat aklıma bir şey geldi. Ben önceden bilgisayara format atmıştım o zaman bende 2-3 seçenek istiyordu. O seçenekler sanırım bilgisayar ile gelen bilgileri formatlıyordu. Diğer seçenek bizim yüklediğimizi formatlıyordu. 3. seçenekte her ikisi var diye tahmin ediyorum. Böyle bir şey var mı?
Bilgisayarımın özellikleri:

İşlemci: Intel ® Core ™ i5 İşlemci 2430M/2410QM/2410M
İşletim Sistemi: Windows 7 Home Premium 64 Bit
Yonga Seti: Intel ® HM65 Express Yonga Seti
RAM: DDR 3 1333 MHz 4 GB
Ekran Kartı: 1 GB DDR 3 VRAM NVIDIA ® GeForce ® GT 540M
Sabit Disk: 640GB 5400rpm

İşlemci 3'ünden biri olabilir. Bilgisayarın tam adı Asus K53SV

Açıkçası dediğinde pek bir şey anlamadım. Hardiskden ses geliyorsa; HDtune pro ile error scan bölümden tarama yap bad sector oluşmuş olabilir. Sonra tarama sonuçlarını ss alıp buraya at.

Başka bir bilgisayara takıp dediklerimi yapmanız gerekiyor.

Eğer ki fiziksel hasardan bad sectorler oluştuysa yapılacak bir şey yok. Hardisk artık son nefesini vermiş demektir.

Dediğiniz gibi olabilir. Çünkü: Bilgisayarın üzerine 2-3 defa yanlışlıkla oturuldu. :(

Harddiskin içinden tak tak diye bir ses çıkıyor. Fakat şiddetli sanki içinde bir şey bir yere takılıyor gibi. Mekanik disk de değil ki.

Şu format ile ilgili sorduğum şey doğru mu?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı