Bilgisayara ilk seferde açılmıyor

Sanj1

Hectopat
Makaleler
4
Merhaba. Az önce bilgisayarımı açmak istedim. Power tuşuna bastım her şeyin ışığı yandı (monitör, klavye ve fare vb.) Fakat 5 saniye sürmeden kendi kendine kapandı. Az bir şey bekleyip tekrar bastım ve açıldı. Şu an sıkıntısız kullanıyorum, bir problem olur mu? Dün gece oyun indiriyordum ve CMD üzerinden otomatik kapatma komutu girmiştim. Kendi kendine kapandı doğal olarak. Bundan kaynaklı olabilir mi?

İşlemcinin aşırı kullanımı veya aşırı ısınması buna sebebiyet verir. Bilgisayar soğutma sisteminizi gözden geçirin ve mutlaka işlemciye termal macun kullanmaya özen gösterin.

PSU’da sorun olabilir. İşlemci ısınsa da fanı düzgün takılı olduğu ve çalıştığı sürece 5 saniyede PC’yi kapatacak duruma gelmesi imkansız. Büyük ihtimalle sorun PSU veya anlık bir elektrik gitmesi, gelmesi vs.

OCCT ile PSU testi yapılabilir, test sırasında kapanırsa PSU değişirsiniz.

Hocam dün yatmadan önce anormallik yoktu. Birden olmuş olması garip olmaz mı?
Gece bilgisayarınız çalışırken ani bir voltaj sisteminizde bazı bobinlere zarar vermiş olabilir bu da işlemcinin zarar görmesine sebebiyet verebilir.
Bu gibi durumları en aza indirgemek için mutlaka her bilgisayar kullanıcısının bu ürünü kullanmasını öneriyorum.

Dün bir kullanıcı aynı sorun hakkında konu açmıştı. Kendisi kasa ve PSU hatta anakart da değiştiği halde sorunu çözemediğini belirtmişti. Yani sorun bunlarda olmayabilir.

Kendisini ve konuyu etiketleyeyim belki bir çözüme ulaşırsınız. Sorunlar benziyor çünkü.

@kutaykatran

Normal şekilde kapatıp tekrar açmayı denediniz mi? Yani ikinci seferde normal açılacak mı yoksa her seferinde aynı şey mi olacak ona bir bakın. Eğer sorun devam ediyorsa ona göre alternatiflere bakılabilir.

Dün bir kullanıcı aynı sorun hakkında konu açmıştı. Kendisi kasa ve PSU hatta anakart da değiştiği halde sorunu çözemediğini belirtmişti. Yani sorun bunlarda olmayabilir.

Kendisini ve konuyu etiketleyeyim belki bir çözüme ulaşırsınız. Sorunlar benziyor çünkü.

@kutaykatran

Hocam durduk yere başımıza iş açtık iyi mi?

OCCT testi zararlı mıdır bu arada? En son başka bir programla işlemciye stres testi yaptığımda işlemcinin oyunlarda sıcaklığı artmıştı.

Arkadaşlar özellikle İstanbul'da yaşayan arkadaşlarım mutlaka önerdiğim ürünü kullanmalı özellikle geceleri çok fazla voltaj değişmeleri oluyor.
Geceleri jeneratörler dinlenmesi için kesintiler ve açılmalar oluyor bu da voltaj ve gerilimlere neden oluyor.

Hocam durduk yere başımıza iş açtık iyi mi?

OCCT testi zararlı mıdır bu arada? En son başka bir programla işlemciye stres testi yaptığımda işlemcinin oyunlarda sıcaklığı artmıştı.
Yaptığınızla denk gelmiş olabilir, belki alakası bile yoktur. OCCT zararlı değil maksat PC’yi yüke sokmak, yük altında kapanacak mı onu görmektir. Tabii bu testleri sürekli yapmamak gerekiyor.

Geri
Yukarı