Çözüldü Bilgisayara takılan kulaklık sol taraftan daha fazla ses veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Omer5051

Hectopat
Bilgisayarıma hangi kulaklığı takarsam takayım (ön panel, anakart, monitörden yazıcı kablosu ile) sol taraftan sağ tarafa göre çok daha fazla ses geliyor. Neredeyse sağdan hiç ses gelmiyor. Ses için driver vb. kurmama gerek var mı? Windows kendisi böyle şeyleri kuruyor diye biliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunu ilginç bir şekilde çözdüm.

Anakarttan ses gelmiyordu ve monitör ses kalitesi çok kötüydü bende kulaklık sesini sonuna kadar açıp kulaklığı boynuma taktım ve onu hoparlör gibi kullanmaya başladım. Bir zaman sonra iki taraftanda bir anda ses gelmeye başladı ve şu anda sıkıntısız kullanıyorum.
Ancak anakarttan hala ses gelmiyor.

ses kartınız nedir ?
Ayrıca eğer win 10 ise,
ve kulaklığınız 8d destekliyorsa bu gayet normal.
Ancak 8d lerde soldan sağa bir döngü olması lazım.
Yani sanki kafanızda müzik dönüyor gibi olması lazım.
Şimdi siz bana aygıt yöneticisinden ses kartınızı atın.

Hocam anakartım ASUS Prime H410M-K r2.0 normalde anakarttanda ses gelmiyor gelmesi lazım mı?

Bende de benzer sorunlar vardı. Ses kartının driverını kurunca düzeldi.
Driver kuruluysa ayarlar ile oynanmış olabilir, eğer kurulu değilse kurup ayar yapın.
Driver kurdum Realtek Digital Output diye bir şey eklendi anakarttan hala ses gelmiyor, kulaklıktanda sorun devam ediyor.

ses kartınız nedir ?
Ayrıca eğer win 10 ise,
ve kulaklığınız 8d destekliyorsa bu gayet normal.
Ancak 8d lerde soldan sağa bir döngü olması lazım.
Yani sanki kafanızda müzik dönüyor gibi olması lazım.
Şimdi siz bana aygıt yöneticisinden ses kartınızı atın.
Ekran Alıntısı.PNG

Hocam 8d destekleyip desteklemediğine nereden bakacağım?
Sadece monitöreden ses alabiliyorum.

Hocam anakartım ASUS Prime H410M-K r2.0 normalde anakarttanda ses gelmiyor gelmesi lazım mı?

Driver kurdum Realtek Digital Output diye bir şey eklendi anakarttan hala ses gelmiyor, kulaklıktanda sorun devam ediyor.

Eki Görüntüle 1221769

Hocam 8d destekleyip desteklemediğine nereden bakacağım?
Sadece monitöreden ses alabiliyorum.
Kulaklığınız destekleyecek. 8d ise.
Bilgisayara bağlı olan tüm kulaklıkları çıkartın aygıt yöneticisinde gözüken tüm ses driverları kaldırın ama yazılımını silmeyin. Bilgisayarı yeniden başlatın. (yazılımları silersenizde bişi olmaz ses driveri gelene kadar beklersiniz.)

Kulaklığınız destekleyecek. 8d ise.
Bilgisayara bağlı olan tüm kulaklıkları çıkartın aygıt yöneticisinde gözüken tüm ses driverları kaldırın ama yazılımını silmeyin. Bilgisayarı yeniden başlatın. (yazılımları silersenizde bişi olmaz ses driveri gelene kadar beklersiniz.)

Peki normalde anakarttan ses gelmesi lazım mı?

evet. Belkide ses kartlarınız yanmıştır. biz yazılımsal olarak halletmeye çalışacağız. Eğer olmazsa bilgisayarcını yolunu tutun.
Bu tip durumlarda yeni bir ses kartı yada güzel bir DAC cihazı alınmasını öneririm. O kadar zahmet ve para vermek yerine ESS yada Asahi Kasei DAC chipi olan ucuz bir DAC cihazı ses kalitesinde de acayip bir artış sağlar (ben kişisel olarak ESS DAC chipini tercih ediyorum).
Anakartta onboard olan dandik Realtek ses chipi ve ne olduğu belli olmayan gene onboard olan DAC chipi için verilen emek ve uğraşıya hiç değmez gerçekten.
Surround sound özelliğini kullanıyorsanız o zaman ayrı ama gene de Realtek için uğraşmaya hiç değmez bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı