Bilgisayarda Bloatware sizi satın almaktan alıkoyar mı?

Makaleler
9
Yer
Detroit
Bütçenize göre bir bilgisayar baktığınızda bilgisayarda bloatwarein olması sizi ilgilendirir mi? Yani bir bilgisayarda bloatware olduğu için alternatif bilgisayarlara yönelir misiniz, veya kendiniz bunu temizlersiniz düşüncesiyle almayı düşünür müydünüz?

Bütçenize göre bir bilgisayar baktığınızda bilgisayarda bloatwarein olması sizi ilgilendirir mi? Yani bir bilgisayarda bloatware olduğu için alternatif bilgisayarlara yönelir misiniz, veya kendiniz bunu temizlersiniz düşüncesiyle almayı düşünür müydünüz?
Format atarım gider. Yani Linux kurarım.

Bloatware derken Windows Update ile gelen şeylerden mi bahsediyorsunuz yoksa bilgisayarın bize satıldığı ilk halinde kurulu gelen şeylerden mi?

Hocam her satın aldığım bilgisayara sıfırdan temiz bir Windows kurarım yani bloatware olamaz. Eminim ki bunu yapan çok fazla kişi de vardır.

Kanaatimce zaten bilgisayarları satıldığı işletim sisteminde alınıp kullanılmamalı.

Bundan 7 yıl önce Lenovo bilgisayarlarda SuperFish diye bir reklam yazılımı çıkmıştı, sisteme kurulu geliyordu. Üstüne üstlük bu yazılımın çalışma biçimi yüzünden ağda dolaşırken bilgisayarı savunmasız hale getiriyordu.

Özetle SuperFish'in çalışma mantığı: Siz bir siteye girdiğinizde SSL sayesinde sizin gerçekten o siteye ulaşıp ulaşmadığınız teyit edilmiş olur ve bu sayede güvenli bir şekilde bankacılık vb. işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak SuperFish, çalışmak için tüm ağ etkinliklerini kendi sunucusuna yönlendiriyordu ve tabi ki araya biraz reklam serpiştirip size sunuyordu.

Sorun da tam olarak buydu, tarayıcılar sitenin gerçekten güvenliğini sorguluyordu ancak SuperFish yüzünden tüm sitelere "güvenli" olduğu çıktısı veriliyordu çünkü bu sistem sizin bağlantınızı manipüle etmek için kendi SSL sertifikasını bilgisayarınıza kurmuştu.

Bu yüzden sizin bağlandığınız sitelerin güvenliği hiçbir zaman tamamen onaylanamıyordu ve verileriniz bir açık bulunması dahilinde hackerlar tarafından ele geçirilebilirdi.

Neyse ki Lenovo yıllar önceden bu uygulamayı kaldırma aracı sundu, ve bütün sunucuları kapattı.

Kaynak
Dipnot: Nedenini bilmiyorum ama ekşi sözlük harici hiçbir Türkçe kaynak bulamadım, garip. Normalde ben illa bir içerik üreticisinin bunu videosunu çekmesini beklerdim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı