Bilgisayarda görüntü kesilip klavye ve fare ışıkları gidiyor

Arkadaşlar, eski PSU ve eski anakartım vardı, PC'de görüntü kesiliyor, klavye ve mouse ışıkları gidiyordu. Ben de yeni PSU ve yeni anakart aldım, 40 gün boyunca yapmadı, sonra RAM aldım 8x2, yapmaya başladı. Çok sık değil ama ara ara. Minidump dosyası oluşmuyor. Bu sorun 8 GB 3000'lik RAM kullanırken yoktu ama PC'de RAM'in bir tanesi fazla oynuyor anakart slotunda. Onla alakalı olabilir mi acaba diye yardımcı olur musunuz? İşlemciden şüpheleniyorum @4PieD.

Arkadaşlar, eski PSU ve eski anakartım vardı, PC'de görüntü kesiliyor, klavye ve mouse ışıkları gidiyordu. Ben de yeni PSU ve yeni anakart aldım, 40 gün boyunca yapmadı, sonra RAM aldım 8x2, yapmaya başladı. Çok sık değil ama ara ara. Minidump dosyası oluşmuyor. Bu sorun 8 GB 3000'lik RAM kullanırken yoktu ama PC'de RAM'in bir tanesi fazla oynuyor anakart slotunda. Onla alakalı olabilir mi acaba diye yardımcı olur musunuz? İşlemciden şüpheleniyorum @4PieD.

Sokette böyle bir sorun varsa anakartı garantiye gönder derim ondan kaynaklanıyordur ve sistem kapanmaları iyi bir PSU kullanmıyorsan da yapabilir PSU'yu sertifikalı bir PSU kullan

@erdem sümer yok normalmiş hocam eski anakart PSU'da da bu sorun vardı yeni anakart yeni PSU'da da sorun var neden sence sorun işlemci olabilir.

BIOS yönünden de kaynaklanıyor olabilir ve sistemi tam anlamıyla besleyecek bir PSU mu kullandınız Watt yetmezse yapar aniden kesiliyorsa ya bir kısa devre algılıyordur ya da beslemede sıkıntı vardır tam kontrol et bileşenleri işlemciden olsa hiç görüntü vermez buna emin ol bir de bakım yapmadıysan bakım yap ısıdan da kaynaklanıyor olabilir

@erdem sümer hocam eski Power vardı ve anakart PSU 600 + 80 idi anakart A320 m e idi. Görüntü kesilmesi mouse klavye ışıkları gidiyordu. Bende yeni PSU aldım yeni anakart aldım. 40 gün sorunsuz kullandım 8 GB RAM ile 8x2 RAM aldım bu sorunlar yine başladı. Hocam işlemciden şüpheleniyorum PSU mantıksız ekran kartı da öyle mantıksız.
Şu anki 650W +80 Plus sistemime fazla bile.

Şimdi sende konuyu az çok bilirsin RAM uyumsuz olsa görüntü vermez işlemci öyle ekran kartı öyle
Mouse ve klavye enerji kesilmesi adı üstünde enerji kesiliyor bu da ya bir kısa devreyi ya da yetersiz enerjiyi simgeler peki RAM'lerdeki frekans değerlerinde bir değişiklik yaptın mı yani sistem OC'limi
OC varsa eski ayarına getir bir de öyle dene yine BIOS'tan kaynaklanıyordur BIOS yazılımını güncelle veya kontrol et. UPS kullanıyorsan ondan da olabilir. Priz değişikliği yap prizi kontrol et
"Sistemde enerji kesilmesi ya bir kısa devreyi ya da yetersiz dengesiz enerjiden dolayı olur"
OC bunun en büyük etkenidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
@erdem sümer RAM arızalı diye hocam hocam bakın şimdi ben Vatan PC'den 8x2 RAM aldım. Sonra mavi ekran yedim teknik servise gönderdim bu RAM varken sadece mavi ekran yiyordum görüntü kesilmedi klavye mouse ışık gitmesi yoktu. Yenisini istedim yenisini gönderdiler ondan sonra böyle oldu. 0 deyip başkasının arızalı ürününü bana mı gönderdiler ki? Hocam bu sorun işlemci sanırsam kimileri işlemci değiştirince sorun düzelmiş PSU anakart değildir.
@erdem sümer hocam RAM'in hızı 3200'e o.c edili kendi hızı prizle falan alakası yok UPS yok PC'de BIOS son sürüm.
Hocam işlemci ile RAM hızı uyumsuz olabilir mi işlemci 3200'ü desteklemiyor olabilir mi? R5 1600.

"2 X DIMM, Max. 32 GB, DDR4 3200(O.C.)/2933(O.C.)/2666/2400/2133 MHz ECC ve ECC olmayan, arabelleksiz bellek.
AMD Ryzen™ 2ND generation/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics/ Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics/ Ryzen™ 1ST generation processors
Çift kanal bellek mimarisi.
AMD 7. nesil a Serisi/Athlon X4 işlemciler
2 X DIMM, Max. 32 GB, DDR4 2400/2133 MHz ECC olmayan, arabelleksiz bellek.
ECC bellek (ECC modu) desteği CPU'ya göre değişir.
* Hyper DIMM desteği her işlemcinin fiziksel özelliklerine bağlıdır.
* QVL listesi için www.asus.com.tr'ı ziyaret ediniz."

Usta acaba sen ECC bellek mi aldın öyleyse bak burada yazıyor işlemci desteği ECC'de değişir diye.
Bir RAM hangisi onu paylaşır mısın?

"Muhteşem Ripjaws ailesine son eklenen Ripjaws V serisi, Z170 serisi yongasetli 6. nesil Intel® Core ™ işlemci ile maksimum uyumluluk ve üstün performans için tasarlanmış DDR4 belleklerdir.
DDR4 standartlarında 3733MHz -2133MHz"
RAM 3200'de çalışıyor değil mi? Anakart 3200 destekliyor çünkü.

Geri
Yukarı