Bilgisayarda görüntü kesilip klavye ve fare ışıkları gidiyor

Arkadaşlar, eski PSU ve eski anakartım vardı, PC'de görüntü kesiliyor, klavye ve mouse ışıkları gidiyordu. Ben de yeni PSU ve yeni anakart aldım, 40 gün boyunca yapmadı, sonra RAM aldım 8x2, yapmaya başladı. Çok sık değil ama ara ara. Minidump dosyası oluşmuyor. Bu sorun 8 GB 3000'lik RAM kullanırken yoktu ama PC'de RAM'in bir tanesi fazla oynuyor anakart slotunda. Onla alakalı olabilir mi acaba diye yardımcı olur musunuz? İşlemciden şüpheleniyorum @4PieD.

Anakartım MSI B450 GAMING Plus Max. Hocam işlemcimi değiştirmeyi düşünüyorum. Sıklaşmaya başladı ama Power'dan olacağını düşünmüyorum çünkü 2 kez 0 PSU taktım ikisinde de yaptı sadece RAM'ler ve işlemci kulağıma cazip geliyor. Hocam bir de 40 gün boyunca bu sorun olmadı o zaman 8 GB RAM DDR 4 kullanıyordum. RAM'im arızalı olduğunu düşünüyorum ama RAM'im 0 yeni taktım yani.

Bak burada RAM'le ilgili çok iyi konuya değinmiş işlemcin destelemiyor olabilir bu RAM'i
Zaten sistemin Max desteklediğinden fazla almışsın anakart 3200 destekiyor ve sen 3733 almışsın zaten RAM 3200'de çalışacak

@erdem sümer benimle aynı sorunu yaşayan kişi CPU'yu değiştirerek çözmüş sorunu ne diyorsun dinliyorum seni.
2 kez psu 1 kez yeni anakart takıldı sisteme anakartlık ve psuluk bi durum kalmadı diye düşünüyorum.
r5 1600 14nm bu ramin destekleyip desteklemediğini nasıl öğreniriz

@erdem sümer benimle aynı sorunu yaşayan kişi CPU'yu değiştirerek çözmüş sorunu ne diyorsun dinliyorum seni.
2 Kez PSU 1 kez yeni anakart takıldı sisteme anakartlık ve PSU'luk bir durum kalmadı diye düşünüyorum.
R5 1600 14nm bu RAM'in destekleyip desteklemediğini nasıl öğreniriz

Sanırım RAM'dan kaynaklanıyor yani sorun şu RAM yüksek ve bu frekansı işlemcin desteklemiyor olabilir. OC mantığına gitti yine frekans uyumsuzluğundan sistem sapıtıyor olabilir.
Zaten RAM'i değiştirdikten sonra böyle sorun yaşamaya başladın sorunu işlemcinin desteklediği yani eski RAM'lerin frekans değerine çekerek düzeltebilirsin gibi
Bu arada işlemcin ne

@erdem sümer hocam yazdıklarımı bir iyi okuyun size dahmetdaha iyi anlarsınız daha iyi olur.
benim şimdi bir adet 600W +80 PSU vardı bir de anakart A320 M-E 8x2 RAM kullanıyordum biri HyperX biri Crucial ikisi de CL 15 3000 MHz ben bunları 3000'de kullanıyordum PC görüntü kesildi mouse klavye ışıkları gitti ondan sonra 2 kere PSU aldım 0 aldım Vatan'dan. Ondan sonra 2 sindede bu sorunu yaptı PSU. Yeni anakart aldım 1055 TL'ye yine yaptı parantez açıyorum. ( 45 gün boyunca PC'yi görüntü kesilmeden mavi ekran vermeden mouse ışık vesaire gitmeden kullandım. 8 GB RAM vardı CL 15 3000 MHz tek RAM ile ) 8x2 RAM aldım Vatan'dan G.Skill'i size attığım linktekini mavi ekran veriyordu PC o RAM'lerde garanti teknik servise gönderdim. 0'ını gönderdiler. Sonra o RAM'leri taktım böyle yine sorun olmaya başladı. Ya tek RAM 3000'lik RAM ile kullanırken sıkıntı yoktu 8x2 3200 taktım bir şeyler oldu işlemci ve RAM'lerden şüpheleniyorum ve ekran kartı en son düşüneceğim şey

@erdem sümer hocam yazdıklarımı bir iyi okuyun size dahmetdaha iyi anlarsınız daha iyi olur.
benim şimdi bir adet 600W +80 PSU vardı bir de anakart A320 M-E 8x2 RAM kullanıyordum biri HyperX biri Crucial ikisi de CL 15 3000 MHz ben bunları 3000'de kullanıyordum PC görüntü kesildi mouse klavye ışıkları gitti ondan sonra 2 kere PSU aldım 0 aldım Vatan'dan. Ondan sonra 2 sindede bu sorunu yaptı PSU. Yeni anakart aldım 1055 TL'ye yine yaptı parantez açıyorum. ( 45 gün boyunca PC'yi görüntü kesilmeden mavi ekran vermeden mouse ışık vesaire gitmeden kullandım. 8 GB RAM vardı CL 15 3000 MHz tek RAM ile ) 8x2 RAM aldım Vatan'dan G.Skill'i size attığım linktekini mavi ekran veriyordu PC o RAM'lerde garanti teknik servise gönderdim. 0'ını gönderdiler. Sonra o RAM'leri taktım böyle yine sorun olmaya başladı. Ya tek RAM 3000'lik RAM ile kullanırken sıkıntı yoktu 8x2 3200 taktım bir şeyler oldu işlemci ve RAM'lerden şüpheleniyorum ve ekran kartı en son düşüneceğim şey

Ekran kartı olmaz zaten işlemcin ne peki modeli ne bir ona da bakayım
Yani anladığım kadarıyla burada yazdığından bahsediyorum işlemci haric sistemi komple değiştirmişsin zaten elenecek başka bir şey kalmıyor ki
Sen şu an kullandığın sistemin tam özelliklerini atar mısın anakart hala A320 mi değiştirdim demişsin burada 1055'e aldım demişsin benim kafam karıştı iyicene en garantilisi sen sistemin tam özelliklerini bana bir sırala bir de öyle bakalım.

Hocam bir de HDD ve SSD değişmedi.

RAM: 8x2 G.Skill 3200 MHz CL 16.
İşlemci: Ryzen 5 1600 14nm.
Ekran kartı: MSI 1060 6 GB Gaming X 192 Bit.
Anakart: MSI B450 GAMING Plus Max am4.
SSD: 120GB Corsair.
HDD: WD 1TB.
PSU: 650W +80 Plus.
Hocam PSU'dan bir ses geliyor da kasayı biraz havayı kaldırınca elimi deyince kesiyor ama konumuzla alakası yok diye düşünüyorum.
Yani bu sorunla alakası yoktur.

Bu arada RAM'leri 3000'e çekeyim deneyim mi sorun çözülebilir mi?
İşlemcimin garantisi bitti 2 yılsa bitti.

Sorun işlemci
Kaldı ki B450 Anakart benimkinden iyi AB350X kullanıyorum bende bak burada desteği 2933 gösteriyor yani işlemcin geçmiş olsun kardeşim onu da değiştirmek zorundasın.
PSU titreşimden öyle yapıyordur kasayı sağlam yere yerleştir.
Ve etikete bu yazdığın sistemi ekler misin

@erdem sümer eklerim eklerim. Hoca şunu merak ediyorum. Eski anakart arızalı diyelim eski PSU'da arızalı diyelim. Yeni aldıklarım da mı arızalandı yoksa şöyle olma ihtimali var mı bozuk işlemci PSU ve anakartı bozma ihtimali var mı? RAM'ler hakkında ne düşünüyorsunuz RAM uyumsuz olduğu için işlemciye ayak uyduramıyor olabilir mi yoksa RAM'leri 3200'den 3000'e çekip deneyim mi hocam bir de bu RAM'leri almadan önce 8 GB CL 15 3000 MHz HyperX RAM'i 40-45 gün kullandım 8 GB RAM varken görüntü klavye mouse ışık gitmesi kesilmesi olmadı. RAM'lerden olabilir mi bir de.

@erdem sümer eklerim eklerim. Hoca şunu merak ediyorum. Eski anakart arızalı diyelim eski PSU'da arızalı diyelim. Yeni aldıklarım da mı arızalandı yoksa şöyle olma ihtimali var mı bozuk işlemci PSU ve anakartı bozma ihtimali var mı? RAM'ler hakkında ne düşünüyorsunuz RAM uyumsuz olduğu için işlemciye ayak uyduramıyor olabilir mi yoksa RAM'leri 3200'den 3000'e çekip deneyim mi hocam bir de bu RAM'leri almadan önce 8 GB CL 15 3000 MHz HyperX RAM'i 40-45 gün kullandım 8 GB RAM varken görüntü klavye mouse ışık gitmesi kesilmesi olmadı. RAM'lerden olabilir mi bir de.

3000'e çekip öyle dene dedim ya zaten işlemci uyumsuzsa RAM frekansını düşür öyle dene yazdım bir dene bakalım bir şey olmaz ise aldığın RAM yüksek olduğu için işlemcin darboğaz yapıyor demektir
Burada AMD bile işlemcinin desteklediği RAM freaknsını 2667 MHz olarak göstermiş

Yeni konular

Geri
Yukarı