Bilgisayarda göz bozulmasını nasıl engelleriz?

sivurant

Hectopat
Başlıkta belirttiğim gibi sorun. Ben Windows 10 mavi ışık filtresini açarak kullanıyorum bilgisayarı ama uzun saatler bakınca yine de etkileniyor. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlıkta belirttiğim gibi sorun. Ben Windows 10 mavi ışık filtresini açarak kullanıyorum bilgisayarı ama uzun saatler bakınca yine de etkileniyor. Ne yapmalıyım?
Gözlükler için koruma da oluyor diye biliyorum, babam ondan almıştı günde yaklaşık 12 saatimi bilgisayarda geçiriyorum hiçbir şey olmuyor. Maalesef virüs dönemi yüzünden 12 saat :D

Ekran gözlüğü, koruyucu gözlük diye aratarak bulabilirsin, her yerde satılıyor internette. Normal numaralı gözlük gibi değil, sadece filtreli bunlar. Bir de doktorlar dinlendirici gözlük veriyor, doktora da danışabilirsin. Bilgisayar başındayken sık sık göz kırp seri şekilde. Nem dengesini koruyormuş bu da. Bir de malum olduğu üzere belirli aralıklarla bilgisayardan kalkmak ve o sürede gözleri hiçbir şeye yoğunlaştırmamak (telefon kitap vs.) gerekiyor.

Son düzenleme:
Mavi ışık korumalı gözlükler oluyor ya da normal gözlüğünüz varsa ek katman olarak mavi ışık korumalı taktırabilirsiniz. 3 yılda gözüm sadece 0.5 değişti, yaklaşık ortalama günde 4 saat bilgisayar bakarım. Tatil günlerinde bu 6-8 arası değişir. Yani etkisi var galiba.

Geri
Yukarı