Bilgisayarda indirmeleri engelleme

425549

Decapat
Merhabalar, açıklamamayı tercih ettiğim bir sebepten dolayı bilgisayarımdaki indirmeleri kontrol etmek istiyorum. Çalışma mantığı şu:

A kişisi bilgisayarımı kullanmaya başlıyor ve Chrome'den bir exe dosyası indirmeye çalışıyor. Bu anda erişim engelleniyor ve b kişisi olan bana telefonumdan bildirim geliyor. Bu bildirim üzerinden indirmenin kabul edilip edilmeyeceğini bana soruyor. Eğer ben kabul eder isem, indirme başlıyor ve erişim izni veriliyor. Ama eğer kabul etmez isem indirmeye olan erişimi engelleniyor ve bu exe dosyasını indiremiyor. Telefona gelen bildirim yerine bilgisayar üzerinden şifre de sorabilir. Eğer bu program a kişisi tarafından silinmek istenirse, tekrar şifre isteniyor ve yanlış şifre girerse program kaldırılmıyor.

Bunun gibi veya benzer bir mantıkla çalışan bir bildiğiniz program var mı?

İndirmek değil de, exe uygulamaları kısıtlayabilirsin:

İndirmeyi neden engellemek istediğini söylersen başka alternatifler de bulabiliriz.

Telefonla olan biraz fazla ütopik kaçmış abartmayın :D açıklamamayı tercih etmeniz sebep heralde ya çocuğunuz ya da kardeşiniz ancak muhtemelen kardeşiniz. O kadar abartmak yerine yeni bir kullanıcı açın ancak misafir kullanıcısı olsun bu,yani indirme yapamaz yapabilse bile exeler'in %99'unu açamayacaktır.

A kişisi bilgisayarımı kullanmaya başlıyor ve Chrome'den bir exe dosyası indirmeye çalışıyor. Bu anda erişim engelleniyor ve b kişisi olan bana telefonumdan bildirim geliyor. Bu bildirim üzerinden indirmenin kabul edilip edilmeyeceğini bana soruyor. Eğer ben kabul eder isem, indirme başlıyor ve erişim izni veriliyor. Ama eğer kabul etmez isem indirmeye olan erişimi engelleniyor ve bu exe dosyasını indiremiyor. Telefona gelen bildirim yerine bilgisayar üzerinden şifre de sorabilir. Eğer bu program a kişisi tarafından silinmek istenirse, tekrar şifre isteniyor ve yanlış şifre girerse program kaldırılmıyor.

Bu kadar detaylı değil ancak Google'ın family link uygulamasını öneririm.

İndirmek değil de, exe uygulamaları kısıtlayabilirsin:

İndirmeyi neden engellemek istediğini söylersen başka alternatifler de bulabiliriz.
Hocam bunu maalesef söyleyemem fakat exe dosyaları ve rar, zip gibi programlarda sık kullanılan uzantılı dosyaları engellemesi yeterli
Telefonla olan biraz fazla ütopik kaçmış abartmayın :D açıklamamayı tercih etmeniz sebep heralde ya çocuğunuz ya da kardeşiniz ancak muhtemelen kardeşiniz. O kadar abartmak yerine yeni bir kullanıcı açın ancak misafir kullanıcısı olsun bu,yani indirme yapamaz yapabilse bile exeler'in %99'unu açamayacaktır.
Misafir kullanıcısı koysam boşuna koymuş olurum, kullanıcı şifremi biliyor.

Bu tarz bir uygulama olsaydı, kişiye özel bir uygulama olurdu sanırsam.

Windows'un aile koruması var, araştırabilirsiniz. Parental control uygulamalarına bakabilirsiniz. Bunlar isteklerinizi tam karşılamasa da amacınızı gerçekleştirmeye yardımcı olurlar.

Bunun yanında pratik bir çözüm olarak, UAC yardımıyla yönetici yetkisi gerektiren işlemlerde şifre istemesini sağlayabilirsiniz, mesela bir program kurarken genellikle yönetici yetkisi ister, bu kısımda parola sorulmasını sağlayabilirsiniz, bkz.: Yönetici yetkisi ile çalışan Programlar şifre sorsun

Geri
Yukarı