Bilgisayarda tek RAM olmasına rağmen CPU-Z'de 4x32 yazıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

KabakTatlısı

Kilopat
1662313994486.png

Bilgisayarda tek RAM var ancak channel kısmında 4x32 yazıyor nasıl oluyor bu geçen gün Dual channel yapmak için konu da açmıştım ancak bu olay kafama takıldı acaba alsam fark eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınız ne? Anakarttaki slot sayısı olabilir.

"Çünkü her DDR5 modülü, bellek denetleyicisi açısından iki bağımsız kanal (veya mantıksal kanal) gibi davranır. DDR4 durumunda tek bir modül tek bir 64 Bit kanal gibi davranırken, DDR5 durumunda bir modülün iki 32 Bit kanala ayrıldığı bir değişiklik yapılmıştır. Bu nedenle iki modül ile her biri 32 Bit genişliğinde dört mantıksal kanalınız olur."birnevi DDR5'lerin yapısı ile alakalı.

"Çünkü her DDR5 modülü, bellek denetleyicisi açısından iki bağımsız kanal (veya mantıksal kanal) gibi davranır. DDR4 durumunda tek bir modül tek bir 64 Bit kanal gibi davranırken, DDR5 durumunda bir modülün iki 32 Bit kanala ayrıldığı bir değişiklik yapılmıştır. Bu nedenle iki modül ile her biri 32 Bit genişliğinde dört mantıksal kanalınız olur."birnevi DDR5'lerin yapısı ile alakalı
Yani hocam eğer 2 tane alırsam dual channel olur yine de

Benim 2 tane RAM var, 4x32 bit yazıyor. Acaba Dual Channel çalışmıyorlar mı?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    117,1 KB · Görüntüleme: 156
  • Ekran Alıntısı2.JPG
    Ekran Alıntısı2.JPG
    108 KB · Görüntüleme: 156
  • Ekran Alıntısı3.JPG
    Ekran Alıntısı3.JPG
    95,9 KB · Görüntüleme: 114
Son düzenleyen: Moderatör:
Çalışıyorlar DDR5'ler kendi içinde de Dual çalıştığı için öyle gözüküyor.
selamlar hocam siz bu işten anlıyorsunuz sanırım. Bugün yeni laptopum için içindeki ddr5 4800mhz 8 gb samsung ramin aynısından bulup dual yaptım. Fakat cpu-z programında şu şekilde gözüküyor.

1682008895804.png

bir sorun var mı dual çalışabiliyorlar mı ramler nasıl kontrol edebilirim?

selamlar hocam siz bu işten anlıyorsunuz sanırım. Bugün yeni laptopum için içindeki ddr5 4800mhz 8 gb samsung ramin aynısından bulup dual yaptım. Fakat cpu-z programında şu şekilde gözüküyor.

Eki Görüntüle 1748198

bir sorun var mı dual çalışabiliyorlar mı ramler nasıl kontrol edebilirim?
Dual çalışıyorlar hocam, sıkıntı yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı