Bilgisayardan Cızırtı Sesi Geliyor

karavana03

Decapat
Yer
İstanbul
Merhabalar. Söylediğim gibi bilgisayarımdan cızırtı sesi gelmekte ve olay şu şekilde başıma geldi. Yaklaşık 1 hafta önce gibi Asus Dual RTX 2060 ekran kartı sipariş ettim ve geçen salı kart bana ulaştı ve bilgisayarıma taktığım an cızırtı sesi gelmeye başladı. Haliyle kartı geri iade etmek zorunda kaldım. İşin garip yanı burada başlıyor, eski ekran kartımı yani 3 seneye yakın kullandığım GTX 970'i taktığım vakit ise gene bir cızırtı sesi meydana geldi. Ben de bu sefer güç kaynağından şüphelendim ve eskiden kullandığım Thermaltake güç kaynağını sisteme taktım ve gene cızırtı sesi geldi ve hala da gelmeye devam ediyor. Yüksek bir şekilde de fan sesi mevcut bilgisayarda eskiden bu kadar fan sesi duymazdım. Sorun neyden kaynaklı kaç gündür çözemedim ve bana kafayı yedirtti. Bir 2060 alalım dedik sisteme yapmadığını bırakmadı.

İşlemci fanını kontrol edip tekrar sesi dinleyin. Kablolardan değil de fan olan parçalardan ses gelme ihtimali daha yüksek. Bu sebeple işlemci soğutucusundaki çalışan fana değen bir şey olup olmadığına bakabilirsiniz. Diğer bir olasılık ise HDD olabilir. Sisteminizde SSD bulunuyorsa ve Windows bu diske kurulu değilse SSD söküp HDD kaynaklı bir sorun olup olmadığını deneyebilirsiniz.

İşlemci fanını kontrol edip tekrar sesi dinleyin. Kablolardan değil de fan olan parçalardan ses gelme ihtimali daha yüksek. Bu sebeple işlemci soğutucusundaki çalışan fana değen bir şey olup olmadığına bakabilirsiniz. Diğer bir olasılık ise HDD olabilir. Sisteminizde SSD bulunuyorsa ve Windows bu diske kurulu değilse SSD söküp HDD kaynaklı bir sorun olup olmadığını deneyebilirsiniz.
Sistemde sıvı soğutma mevcut ama sıvı soğutmanın bu denli bir ses ve cızırtı yapma ihtimali var mı ? Sistemde de SSD mevcut ve HDD'yi çıkardığım vakit ise gene aynı cızırtı ve yoğun fan sesi geliyor.

Sistemde sıvı soğutma mevcut ama sıvı soğutmanın bu denli bir ses ve cızırtı yapma ihtimali var mı ? Sistemde de SSD mevcut ve HDD'yi çıkardığım vakit ise gene aynı cızırtı ve yoğun fan sesi geliyor.
İhtimal olması tabiki de muhtemel. Parçalarınızda kronik bir sorun olabilir. Nadir de olsa parçalar bir süre sonra bozulabiliyor. Sesi kaydetme veya videoya alma gibi bir şansınız varsa; en azından nerden geldiğini anlamamız için yardımcı olabilir.

Fan ayarlarınıza BIOS üzerinden ulaşabilir veya MSI Command Center yazılımı ile ayar yapabilirsiniz.

İhtimal olması tabiki de muhtemel. Parçalarınızda kronik bir sorun olabilir. Nadir de olsa parçalar bir süre sonra bozulabiliyor. Sesi kaydetme veya videoya alma gibi bir şansınız varsa; en azından nerden geldiğini anlamamız için yardımcı olabilir.

Fan ayarlarınıza BIOS üzerinden ulaşabilir veya MSI Command Center yazılımı ile ayar yapabilirsiniz.
Kasada ki ne fan varsa All Suite programı ile hepsini kapattım. Radyatör fanı hariç, tek çalışan fan o şuanda ve videoya alıp atmaya çalışacağım.

Video bana ait değil ama çıkan sesler aynen bu şekilde;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Oyundayken de ince bir tiz sesi gibi bir şey var. Boştayken ise ağır fan sesi.

Son düzenleme:
Parçaları değişerek test ettiğinizi söylediniz. Bu nedenle gelen ses önceki parçalarda da aynı soruna işaret ediyor olabilir. Coil whine sorunu her iki ekran kartınızda da büyük ihtimalle mevcut demektir.

Fan sesi bahsettiğim gibi kasa fanları, ekran kartı fanları ve işlemci fanları tümüyle kontrol edilip ayarları yapılabilmektedir. Fan sesinden rahatsız oluyorsanız kendi ayarlarınıza göre düzenlemelisiniz.

Bu söylediğim ayarlar Kasa fanlarını ve işlemci fanlarını öncelikle BIOS üzerinden, sonrasında ise windows üzerinde MSI Command Center ve MSI(Veya ASUS Ekran Kartı yazılımı vb.) Afterburner programları ile yapılması gerekmektedir.

Ek olarak sistemin tamamen sessiz çalışmasını beklemeyin. Belirli bir düzeyde ses gelmesi gayet normaldir.

Parçaları değişerek test ettiğinizi söylediniz. Bu nedenle gelen ses önceki parçalarda da aynı soruna işaret ediyor olabilir. Coil whine sorunu her iki ekran kartınızda da büyük ihtimalle mevcut demektir.

Fan sesi bahsettiğim gibi kasa fanları, ekran kartı fanları ve işlemci fanları tümüyle kontrol edilip ayarları yapılabilmektedir. Fan sesinden rahatsız oluyorsanız kendi ayarlarınıza göre düzenlemelisiniz.

Bu söylediğim ayarlar Kasa fanlarını ve işlemci fanlarını öncelikle BIOS üzerinden, sonrasında ise windows üzerinde MSI Command Center ve MSI(Veya ASUS Ekran Kartı yazılımı vb.) Afterburner programları ile yapılması gerekmektedir.

Ek olarak sistemin tamamen sessiz çalışmasını beklemeyin. Belirli bir düzeyde ses gelmesi gayet normaldir.
Sistemde ki bütün fanlar oyun oynamadığım vakitte kapalıdır zaten ve 3 senedir böyle kullanırım. Ama aşırı derecede yoğun fan sesi geliyor. Daha önce kasadan hiç böyle gürültü duymazdım oyunlarda da yaptığı çınlama sesi derken beni çok rahatsız etmeye başladı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı