Bilgisayardan cızırtı sesi geliyor

İbrahim26

Kilopat
Yaklaşık 2-3 haftadır böyle bir ses geliyor HDD'yi söküp taktım sorun ondan kaynaklı değil.
İşlemci ya da güç kaynağı fanına herhangi bir şey takılmıyor sorun hangi bileşenden kaynaklı olabilir?
Daha öncesinde işlemci fanı da buna benzer bir ses yapıyordu işlemci fanı içerisindeki motoru biraz yağladım ve ses kesilmişti şu an aynı durum güç kaynağı içerisindeki fan için geçerli olabilir mi?

Video Linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cidden çok rahatsız edici bir ses. Power Supply'dan geliyor olabilir mi acaba? Kasada bulunan fanları orta kısmına hafifçe bastırarak durdurun ve sesi test edin kesilme oluyor mu diye. Power'ın fanı da yapıyor olabilir. Belki de şu Coil Whine dedikleri ses de olabilir.

Yaklaşık 2-3 haftadır böyle bir ses geliyor HDD'yi söküp taktım sorun ondan kaynaklı değil.
İşlemci ya da güç kaynağı fanına herhangi bir şey takılmıyor sorun hangi bileşenden kaynaklı olabilir?
Daha öncesinde işlemci fanı da buna benzer bir ses yapıyordu işlemci fanı içerisindeki motoru biraz yağladım ve ses kesilmişti şu an aynı durum güç kaynağı içerisindeki fan için geçerli olabilir mi?

Video Linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Ekran kartını söküp tekrar güç verir misin kasaya?

Ekran kartını söküp tekrar güç verir misin kasaya?
Hocam ekran kartını söküp güç verdim ses aynı şekilde devam ediyor
Cidden çok rahatsız edici bir ses. Power Supply'dan geliyor olabilir mi acaba? Kasada bulunan fanları orta kısmına hafifçe bastırarak durdurun ve sesi test edin kesilme oluyor mu diye. Power'ın fanı da yapıyor olabilir. Belki de şu Coil Whine dedikleri ses de olabilir.
Dediğiniz durumu ekran kartı fanlarında işlemci fanında denemiştim ses de herhangi bir değişiklik olmadı ama PSU fanında deneyemiyorum fanın dış kısmı korumalı. Bilgisayar çalışıyorken ve bu ses gelirken kasanın herhangi bir noktasına hafifçe dokunduğumda ses kesiliyor veya artıyor kasanın dış kısmında titreşim var sanki ses fandan kaynaklı gibi hissetmeye başladım ulaşamadığım tek fan PSU nun fanı sorun ondan kaynaklı olabilir mi ?

hocam aynı ses benden de geliyor sanki kasanın bir yerine dokununca artıyor gibi benim ki sizinkinden de yüksek genellikle oyun oynarken oluyor acaba sorun PSU mu?

Hocam ekran kartını söküp güç verdim ses aynı şekilde devam ediyor

Dediğiniz durumu ekran kartı fanlarında işlemci fanında denemiştim ses de herhangi bir değişiklik olmadı ama PSU fanında deneyemiyorum fanın dış kısmı korumalı. Bilgisayar çalışıyorken ve bu ses gelirken kasanın herhangi bir noktasına hafifçe dokunduğumda ses kesiliyor veya artıyor kasanın dış kısmında titreşim var sanki ses fandan kaynaklı gibi hissetmeye başladım ulaşamadığım tek fan PSU nun fanı sorun ondan kaynaklı olabilir mi ?
Eğer ekran kartını da söküp denediyseniz sorun büyük ihtimal PSU Coil Whine.Güç kaynağınızı farklı bir tane ile denemek için değiştirin, sorun oysa yenisini alabilirsiniz.

hocam aynı ses benden de geliyor sanki kasanın bir yerine dokununca artıyor gibi benim ki sizinkinden de yüksek genellikle oyun oynarken oluyor acaba sorun PSU mu?
Hocam çözemedim bende fakat bu sesin ekran kartı, HDD veya fanlardan gelmediğine eminim
Eğer ekran kartını da söküp denediyseniz sorun büyük ihtimal PSU Coil Whine.Güç kaynağınızı farklı bir tane ile denemek için değiştirin, sorun oysa yenisini alabilirsiniz.
Sağ olun hocam araştırıcağım.

Herkese iyi günler diliyorum. Bilgisayarımdan zaman zaman cızırtı benzeri bir ses geliyor, sesin videosunun linki:

İlk başta CW olduğunu düşünmüştüm ama bu ses bilgisayar yükteyken değil özellikle boştayken çıkıyor kendi kendisine cızırdamaya başlayıp birkaç saat sonra ses gidiyor durum böyle olunca sorunun hangi parçadan olduğunu çözemedim. Tüm fanları kontrol ettim ses fanlardan gelmiyor. Bazen bir video izlerken videoyu durdurup 5SN ileri veya geri aldığımda kasadan daha yüksek seste anlık cızzt tarzı ses gelebiliyor fakat bu sürekli değil bazı zamanlar oluyor sizce sorun ekran kartında mı PSU'da veya herhangi bir parçada mı sorun? Ekran kartında ise herhangi bir çözümü var mı? Teşekkürler.

Harmonik bozukluklar neden oluyor olabilir, evdeki beyaz eşyalardaki inverterli motorlar neden oluyor olabilir, bende olan ses çok benzettim.

Bazen işlemciyi besleyen faz hatları da bu sesleri yapabilmekte BIOS altından C-State ayarını Disable konumuna getirip dener misin?

Harmonik bozukluklar neden oluyor olabilir, evdeki beyaz eşyalardaki inverterli motorlar neden oluyor olabilir, bende olan ses çok benzettim.

Bazen işlemciyi besleyen faz hatları da bu sesleri yapabilmekte BIOS altından C-state ayarını disable konumuna getirip dener misin?

Tamamdır hocam hemen bakacağım teşekkürler.

Hocam C-State ayarı CPU Configuration başlığı altında mı oluyor bulamadım. ( Sistemim eski 1155 pin )

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı